Pierzemy bez chemii

Większość komercyjnych detergentów do prania bazuje na składnikach, które nie są biodegradowalne, albo ulegają rozkładowi ale bardzo powolnemu i w efekcie zatruwają środowisko naturalne. Poza tym szkodzą naszej skórze, powodując alergie i podrażnienia.

Wyjściem jest stosowanie do prania naturalnych środków piorących, które są nie tylko równie skuteczne co chemiczne detergenty, ale dodatkowo obchodzą się łagodniej z naszą skórą. Możemy wykorzystać gotowe środki, takie jak indyjskie orzechy piorące czy kule do prania albo przygotować własne proszki i płyny.  Podstawowe składniki takich domowych detergentów to  płatki mydlane usuwające brud, soda krystaliczna rozpuszczająca tłuszcze i zmiękczająca tkaniny oraz dezynfekujący i wybielający boraks.

Dla lepszego efektu radzimy suszyć pranie na wolnym powietrzu. Słońce to najstarszy i najlepszy środek dezynfekujący i wybielający.

Oto kilka przepisów na domowe środki do prania.

Orzechy piorące

Stosowane od wieków w Indiach jako naturalny środek do prania, mycia i czyszczenia. Właściwości piorące pochodzą z saponin, w które łupinki orzecha piorącego są szczególnie bogate. A saponiny to naturalny detergent, usuwający brud, odtłuszczający i zmiękczający praną tkaninę.

Pranie w pralce – kilka łupinek wkładamy do woreczka, woreczek zawiązujemy i wrzucamy do pralki razem z praniem. W przypadku prania białych rzeczy zalecamy użycie naparu z orzechów (jak do prania ręcznego) zamiast samych orzechów, które mogą pozostawić lekkie smugi na pranej bieliźnie.

Pranie ręczne – 3 lub 4 orzeszki zalewamy gorącą (ale nie wrzącą!) wodą i po przestygnięciu wlewamy napar do miski z wodą do prania i pierzemy jak zwykle.

Pranie po wysuszeniu jest bardzo miękkie i bez zapachu. Dla zapachu można dodać do ostatniego płukania kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Do prania białych rzeczy zalecamy  dodanie łyżki sody. Pranie w orzechach nie powoduje blaknięcia koloru nawet po wielokrotnym praniu.

Uwaga: W przypadku bardzo twardej wody pranie w orzechach może nie być efektywne. Celowe jest wówczas dodanie środka zmiękczającego wodę albo użycie dodatkowo kuli piorącej, która  zmiękcza twardą wodę. 

Mydło do prania w pralce

Składniki:
1 szklanka płatków mydlanych,
0,5 szklanki boraksu,
0,5 szklanki sody krystalicznej (w przypadku bardzo twardej wody dodaj więcej sody).

Przygotowanie:
Wymieszaj dobrze wszystkie składniki. Dodawaj po pół szklanki do dozownika na proszek i pierz jak zwykłym proszkiem.

Płyn do ręcznego prania delikatnych wyrobów

Składniki:
0,5 szklanki boraksu,
1 szklanka proszku mydlanego,
1 l wrzącej wody.

Przygotowanie:
Wymieszaj wszystkie składniki, pozostaw do ostygnięcia i przelej do butelki. Dodaj 1/4 szklanki płynu do każdego litra wody i pierz normalnie, pamiętając o płukaniu w chłodnej wodzie.

Środek zmiękczający tkaniny

Składniki:
0,5 l octu (najlepiej winnego),
0,5 l sody oczyszczonej,
1 l wody.

Przygotowanie:
Wymieszaj sodę z octem (uwaga: mocno się pieni, więc zrób to w wysokim naczyniu), dodaj wodę i dokładnie wymieszaj. Przelej do pojemnika i dodawaj po 1/4  szklanki do ostatniego płukania.

Krochmal w sprayu

Składniki:
20 ml (4 łyżeczki) mąki kukurydzianej,
0,5 l ciepłej wody,
3-4 krople olejku eterycznego.

Przygotowanie:
Wymieszaj wszystkie składniki i wlej do butelki ze spryskiwaczem. Energicznie wstrząśnij butelką, by składniki dobrze się wymieszały. W czasie prasowania spryskuj lekko prasowaną tkaninę.

Kule do prania

Na rynku dostępne są kule piorące różnych producentów. Wszystkie zmiękczają wodę i mają właściwości usuwania brudu. W przypadku małego i średniego zabrudzenia wystarczy pranie w samych kulach, ale intensywnie zaplamione rzeczy lepiej prać w kulach z dodatkiem niewielkiej ilości innego środka piorącego, np. orzechów. Nie powodują płowienia kolorów i nie niszczą tkanin. Nie zawierają mydła, co pozwala na skrócenie cyklu płukania.

barb

 

Zobacz również:

Soda oczyszczona


Wszechstronna soda

Czyszczenie bez chemii


Czyszczenie bez chemii

Ekologiczne czyszczenie


Naturalne środki czyszczące