Naturalne środki czyszczące

Zużywamy ogromne ilości chemicznych środków czystości, które zatruwają potem wodę, glebę i powietrze. I najczęściej nie zdajemy sobie w ogóle sprawy, że dbając o czystość naszego domu szkodzimy środowisku i naszemu zdrowiu. A widząc szeroką paletę komercyjnych środków na sklepowej półce często trudno nam wyobrazić sobie, że nasze babcie utrzymywały czystość w mieszkaniach za pomocą samej wody i mydła. A jednak daje się utrzymać czystość w domu bez szkodliwej chemii. Z łatwością przygotujemy własne naturalne środki czystości, równie skuteczne co te komercyjne, a przy tym tańsze.

Na początek kilka recept na domowe środki czystości ogólnego stosowania, nie zawierające szkodliwych chemikaliów.

Cytrynowy olej do czyszczenia mebli

Składniki: 250 ml oleju mineralnego, 5 ml (1 łyżeczka) olejku cytrynowego

Przygotowanie: Wymieszaj oba składniki i przetrzymuj w butelce z dozownikiem. Spryskaj olejem czyszczoną powierzchnię mebla i wypoleruj.

Oliwa do polerowania mebli

Składniki: 30 ml (2 łyżki) oliwy, 15 ml (1 łyżka) octu, 1 l ciepłej wody.

Przygotowanie: Wymieszaj wszystkie składniki i przetrzymuj w butelce z dozownikiem. Przed użyciem potrzymaj butelkę na chwilę w ciepłym miejscu (np. na sitku w garnku z ciepła wodą), ponieważ ciepła oliwa ma lepsze właściwości polerujące. Nałóż na czyszczoną powierzchnię nieco oliwy i wypoleruj miękką szmatką.

Środek do czyszczenia dywanów

Składniki: 500 ml sody, 4-6 pokruszonych listków laurowych, 125 ml mąki kukurydzianej, 15 ml (1 łyżka) mielonych goździków.

Przygotowanie: Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i przetrzymuj w szczelnie zamkniętym pojemniku. Rozsyp mieszankę na dywanie i pozostaw ją na noc. Następnego dnia dokładnie odkurz dywan.

Dezodorant do dywanów

Składniki: 120 ml (pół szklanki) mąki kukurydzianej, 60 ml (1/4 szklanki) boraksu.

Przygotowanie: Wymieszaj boraks z mąka kukurydzianą. Rozsyp po dywanie i pozostaw na 1 godzinę, po czym dywan odkurz.

Środek do czyszczenia srebra

Składniki: folia aluminiowa, 1 l wody, 15 ml (1 łyżka) sody oczyszczonej, 15 ml (1 łyżka) soli.

PrzygotowanieWyłóż emaliowany lub stalowy garnek folią aluminiową i wlej wodę. Dodaj łyżkę sody oczyszczonej i sól i zagotuj. Włóż srebrne przedmioty do roztworu a nalot śniedzi zejdzie ze srebra i osadzi się na folii. Wyjmij srebro z rondla i wypoleruj suchą szmatką.

Uwaga: ta metoda czyszczenia usuwa patynę więc nie jest zalecana w przypadkach, gdy patyna jest zamierzonym efektem dekoracyjnym.

Środek do czyszczenia wyrobów z mosiądzu i miedzi

Składniki: 2 łyżki sody oczyszczonej, 1 łyżka soli, 1 łyżka maki, 1 łyżka octu.

Przygotowanie: Wymieszaj wszystkie składniki na pastę. Wetrzyj w czyszczoną powierzchnię i pozostaw na 10 minut. Wypłucz i wypoleruj miękką szmatką.

Środek ten poradzi sobie z lekko zaśniedziałą powierzchnią.

Sposób na mocno zaśniedziały mosiądz lub miedź

Jeśli śniedź jest intensywna, lepiej sprawdzi się następujący sposób: Zwilż gąbkę octem lub sokiem z cytryny, na zaśniedziałą powierzchnię nasyp soli i mocno wycieraj ją gąbką. Nalot śniedzi zniknie i pozostawiając lśniącą powierzchnię.

Środek do mycia szyb I

Wymieszaj litr octu z litrem wody, przelej roztwór do pojemnika z rozpryskiwaczem. Spryskaj szybę i przetrzyj papierowym ręcznikiem. Jeśli nie masz pod ręką papierowego ręcznika możesz użyć gazety, ale ta często pozostawia smugi i zanieczyszczenia od farby drukarskiej.

Uwaga: przed pierwszym myciem szyb tym sposobem najlepiej jest przemyć je alkoholem izopropylowym, by zmyć pozostałości po uprzednio stosowanych środkach.

Środek do mycia szyb II

Wymieszaj 2 łyżki boraksu z 3 szklankami wody. Dalej postępuj jak w przepisie I.

barb
z wykorzystaniem przepisów z SimplyClean

 

Zobacz również:

Soda oczyszczona


Wszechstronna soda

Czyszczenie bez chemii


Czyszczenie bez chemii

Borax do czyszczenia


Sprzątanie z boraksem