Domowe sposoby na neutralizację nieprzyjemnych zapachów

Półki w marketach uginają się od przeróżnych środków odświeżających powietrze, a właściwie maskujących nieprzyjemne zapachy. A spece od reklamy przekonują, że bez tych środków zapach powietrza w naszych mieszkaniach będzie nieznośny dla naszego organu powonienia.

Wszyscy oni przemilczają jednak fakt, że te chemiczne środki mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia i że istnieją proste, bezpieczne i tanie domowe środki, usuwające nieprzyjemne zapachy często  bardziej skutecznie niż te komercyjne odświeżacze, nie mając ich wad.

Oto parę przykładów jak domowymi sposobami poradzić sobie z nieprzyjemnymi zapachami.

Nieprzyjemne zapachy na dywanie

Nie musisz od razu oddawać dywanu do prania jeśli twojemu zwierzakowi zdarzy się „przygoda” na dywanie. Wystarczy posypać cuchnącą plamę sodą oczyszczoną i pozostawić na noc. Rano wystarczy odkurzyć dywan. A jeśli jeden zabieg nie wystarczy, można go powtarzać bez szkody dla dywanu.

Zapachy podczas gotowania

Zrób roztwór octu (szklanka octu na 1 litr wody) i zagotuj go. Para uniesie neutralizujący zapach octu do góry, gdzie ulatują zapachy z garnków.

Nieprzyjemny zapach z lodówki

Zapobiegnie mu włożona do lodówki otwarta torebka sody oczyszczonej. Jeszcze silniej zadziała węgiel aktywowany. Wsyp go do płaskiego naczynia i postaw w lodówce. Jest całkowicie nieszkodliwy dla produktów spożywczych. Po 8 godzinach możesz go aktywować, wkładając  na 20 minut do rozgrzanego piekarnika (175°C). Dzięki temu będzie go można użyć wiele razy.

Cuchnący pojemnik na śmieci

Wyszoruj wnętrze pojemnika twardą szczotką z nylonowym włosiem. Jako środka czyszczącego użyj roztworu 4 litrów wody z dodatkiem 1 szklanki chlorowego wybielacza i kilku kropli płynu do mycia naczyń. Wypłucz pojemnik i pozostaw do wyschnięcia. Na koniec wsyp na dno trochę boraksu, by zapobiec rozwojowi bakterii gnilnych i pleśni, odpowiedzialnych za nieprzyjemne zapachy.

Piwniczne zapachy pleśni

Zanieś do piwnicy przeciętą na pół cebulę – wchłonie ona zapach wilgoci i pleśni. Jeśli chcesz radykalnie rozwiązać problem, zacznij od wietrzenia, a następnie przygotuj roztwór z 1 litra wody i 2-4 łyżek chlorowego wybielacza. Przelej płyn do butelki ze spryskiwaczem i spryskaj powierzchnie zaatakowane przez grzyby. Następnie wyszoruj je szczotką z twardym plastikowym włosiem.

Unikaj komercyjnych odświeżaczy powietrza

Preparaty te wcale nie odświeżają powietrza, tylko maskują nieprzyjemne zapachy. Lekarze twierdzą, że mogą one powodować podrażnienie dróg oddechowych. Zamiast tzw. odświeżaczy lepiej jest poszukać preparatów, które zabijają bakterie odpowiedzialne za powstanie niemiłych zapachów. Polecamy również OdorGone, środek na bazie olejków eterycznych, który wchłania obce zapachy i niszczy je zamiast maskować.

barb
na podstawie Sekcja Dom i Ogród, poz. 27

 

Zobacz również:

Poskramiacz zapachów


Poskramiacz zapachów

Czyszczenie bez chemii


Czyszczenie bez chemii

Czyszczenie boraksem


Sprzątanie z boraksem