Nawilżacze powietrza

Nastał sezon grzewczy, a z nim suche powietrze w naszych mieszkaniach. Pomóc mogą nawilżacze, ale niestety, te urządzenia mogą czasem wywołać chorobę. Dzieje się tak wówczas, gdy urządzenie nie jest sterylnie czyste i wraz z wilgotnym powietrzem wdychamy różne bakterie i pleśnie.

Drobnoustroje rozprzestrzeniane przez nawilżacze powietrza mogą wywołać objawy podobne do grypy, a nawet gorsze dolegliwości. Jednym z typowych schorzeń wywołanych wdychaniem zagrzybionego powietrza jest tzw. płuco nawilżaczowe czyli alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych. Objawia się kaszlem, gorączką i dreszczami.

Jak dochodzi do skażenia powietrza

Jeśli nie zmienia się wody w zbiorniczku, nie opróżnia codziennie rynienki i nie myje często wnętrza zbiornika, zaczynają rozwijać się grzyby i bakterie. Rozpoznać je łatwo gołym okiem po małych ciemnych kropkach i cienkiej, mętnej warstewce na powierzchni wody w nawilżaczu.

Drobnoustroje mogą się kryć także w zakamarkach wnętrza. Jeśli więc niedokładnie czyścimy i dezynfekujemy nawilżacz, wydobywająca się z niego delikatna mgiełka rozniesie je po całym pomieszczeniu, podrażniając układ oddechowy. Rezultatem będzie zaostrzenie astmy, reakcja alergiczna lub przewlekły stan zapalny w płucach.

Jak prawidłowo użytkować nawilżacz

Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, by nawilżacz spełniał swoje zadanie, nie stanowiąc zagrożenia dla zdrowia. Zawsze przestrzegać należy zaleceń producenta nawilżacza, a ponadto:

  • Co trzy dni wyłączać go z sieci, opróżniać zbiornik, wyszorować trzyprocentową wodą utlenioną, a następnie wytrzeć do sucha.

  • Czyścić lub zmieniać filtr tak często, jak zaleca producent.

  • Napełniać zbiornik wodą destylowaną albo wodą przefiltrowaną, a nie wodą z kranu; składniki mineralne zatykają filtry nawilżacza, wspomagają rozwój bakterii i osiadają na meblach jako biały proszek.

  • Wilgotność powietrza w domu nie powinna przekroczyć 50%; powyżej tego poziomu na ścianach i w innych miejscach rozwinie się pleśń.

  • Jeśli nawilżacz przewiduje stosowanie olejków eterycznych, lepiej stosować te o właściwościach bakterio- i grzybobójczych (np. olejek z drzewa herbacianego, geraniowy, lawendowy czy cytrynowy).

barb
na podstawie Sekcja Zdrowie, poz. 99

 

Zobacz również:

Poskramiacz zapachów


Poskramiacz zapachów

Czyszczenie bez chemii


Czyszczenie bez chemii

Miedź zabije bakterie


Bakteriobójcza miedź