Boraks - naturalny środek czyszczący

Boraks to czteroboran sodowy występującym w przyrodzie w postaci minerału ( boraks rodzimy). Od dawna znany jest jako ekologiczny środek czyszczący o wszechstronnym zastosowaniu: czyści, dezodoryzuje, dezynfekuje, zmiękcza wodę, usuwa plamy.

Oto przykładowe zastosowania:

Czyszczenie z boraksem

Czyszczenie zlewu, wanny, umywalki, glazury
Zabrudzenia usuniemy pastą powstałą z wymieszania boraksu z wodą (ok 1 szklanki boraksu i 1/4 szklanki wody). Lepszy efekt da pasta na soku lub kwasku z cytrynowym. Pastę rozsmarowujemy na czyszczonej powierzchni i zostawiamy na 15 minut, po tym czasie zmywamy ją gorącą wodą.

Muszla klozetowa
Muszlę klozetową czyścimy szczotką zamoczoną w wodnym roztworze boraksu (pół szklanki boraksu na 2 l wody). W przypadku silnego zabrudzenia wsypujemy do muszli pół szklanki boraksu i pozostawiamy na 1-2 godziny. Następnie szorujemy muszlę szczotką i spłukujemy.

Szyby i lustra
Myjemy roztworem powstałym po wymieszaniu 2 łyżek boraksu z 3 szklankami wody.

Udrażnianie rur ściekowych
Wsypujemy pół szklanki boraksu w zablokowaną rurę odpływową, następnie powoli zalewamy dwoma szklankami wrzącej wody. Pozostawiamy na 15 minut i ponownie spłukujemy odpływ gorącą wodą.

Uniwersalny środek czyszczący
Wymieszać 1/2 szklanki octu i 2 łyżki boraksu (lub 1/4 szklanki sody oczyszczonej) z 2 litrami wody. Można dodać kilka kropli olejku eterycznego, np. lawendowego. Używać jako uniwersalnego środka czystości do usuwania osadu z wody na bateriach umywalkowych, czyszczenia elementów chromowanych, okien, luster, ścian, zmywalnych tapet etc.

Pranie z boraksem

Boraks to doskonały środek wybielający i zmiękczający tkaniny. W tym celu dodajemy pół szklanki boraksu do pralki razem ze stosowanym środkiem piorącym (proszek do prania, orzechy lub kule piorące).

Odplamianie boraksem

Usuwanie plam
Boraks pomoże również w usunięciu plam. W tym celu przygotowujemy roztwór z 1 czubatej łyżki boraksu i 4 l wody, w którym moczymy splamioną tkaninę ok. 30 minut, a następnie pierzemy jak zwykle.

Plamy na dywanach i wykładzinach
Plamy suche – przygotowujemy pastę z boraksu i wody i wcieramy ją gąbką w plamy. Gdy pasta wyschnie, zeskrobujemy ją i dywan dokładnie odkurzamy.
Plamy mokre – mieszamy 1/2 szklanki boraksu z 1,5 szklanki wody i tym roztworem polewamy plamę. Osuszamy suchą gąbką lub gałgankiem.

Plamy z pleśni  na tkaninach usuniemy wcierając w zapleśniałe miejsca roztwór przygotowany z pół szklanki boraksu i 2 szklanek gorącej wody. Pozostawiamy tkaninę na kilka godzin w wodzie, a następnie dokładnie płuczemy.

Uwaga:
Przed odplamianiem boraksem należy sprawdzić działanie boraksu na niewidocznym kawałku odplamianej tkaniny, aby uniknąć ewentualnych odbarwień.

Boraks jako środek dezodoryzujący i dezynfekujący

Usuwanie przykrych zapachów
Boraks, podobnie jak soda oczyszczona, doskonale usuwa nieprzyjemne zapachy pochodzące np. z psujących się resztek jedzenia czy moczu. W tym celu wystarczy pojemnik na śmieci czy kocią kuwetę umyć roztworem boraksu albo posypać go na dno.

Dezynfekcja lodówki
Wnętrze lodówki przemywamy roztworem z łyżki boraksu rozpuszczonego w pół litra wody.

Boraks na insekty

Boraksem zwalczamy mrówki, pchły, rybiki, karaluchy i inne insekty. 
Na mrówki i rybiki skuteczne będzie galaretka z cukru i boraksu umieszczana na płaskim naczyniu w miejscach nawiedzanych przez te insekty. By ją przygotować zagotowujemy pół szklanki wody z jedną szklanką cukru. Po ostudzeniu dodajemy łyżkę stołową boraksu.

Karaluchy zwalczymy proszkiem powstałym z wymieszania 1 łyżki boraksu i łyżeczki cukru pudru. Wysypujemy małe kupki w miejscach nawiedzanych przez karaluchy.

Pchły - posypujemy zapchlone miejsca suchym boraksem i po kilku godzinach odkurzamy.

barb
źródła: Sekcja Dom i Ogród, poz. 22 oraz eartheeasy.com

 

Zobacz również:

Soda oczyszczona


Wszechstronna soda

Rośliny oczyszczające powietrze


Rośliny oczyszczające powietrze

Czyszczenie bez chemii


Czyszczenie bez chemii