Chemia wokół nas, a płodność i otyłość

Dużo się ostatnio mówi o zagrożeniach dla środowiska naturalnego, szczególnie o wpływie gazów cieplarnianych na zmiany klimatu. Ale prawie wcale nie mówi się o toksynach w naszych mieszkaniach i miejscu pracy, z którymi mamy kontakt na co dzień, często nawet o tym nie wiedząc. Nie wiemy, że telewizory, komputery, dywany czy meble mają często negatywny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale i zdrowie przyszłych pokoleń.

Ostatnio zajęli się tym tematem naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego z Berkeley. Badaniem, którego wyniki opublikowane zostały na łamach Environmental Health Perspectives, dowiedli, że chemikalia używane w produkcji wielu codziennych produktów w celu zmniejszenia ich palności, mają znaczący negatywny wpływ na zdolność kobiet do zajścia w ciążę.
Chemikalia te, znane jako endocrine disruptors czyli substancje zaburzające gospodarkę hormonalną, to polibromowane difenyle (PBDE), występujące w wielu produktach codziennego użytku, takich jak komputery, sprzęt audio-video, meble, telewizory, dywany a nawet niektóre tkaniny.

Naukowcy amerykańscy przebadali grupę kobiet meksykańskich pod kątem ich ekspozycji na działanie PBDE i czasu oczekiwania na dziecko. Badanie wykazało silną dodatnią korelację między trudnościami z zajściem w ciążę, a podwyższonym poziomem PBDE we krwi.

Badanie naukowców z Berkeley jest pierwszym badaniem potwierdzającym bezpośredni wpływ polibromowanych difenoli na zdolność do zajścia w ciążę. Ale wcześniejsze badania dowiodły negatywnego wpływu całej grupy endocrine disruptors na zdolności rozrodcze tak kobiet, jak i mężczyzn. Naukowcy dowiedli, że PBDE i inne chemikalia obecne w środowisku wykazują dzialanie estrogenne, antyestrogenne lub antyandrogeniczne. Niektórzy naukowcy sugerują, że te chemikalia wykazują silniejsze działanie niż hormony wytwarzane przez organizm i mogą je zastąpić, zakłócając w ten sposób normalne funkcje rozrodcze.

Co więcej PBDE zakłócają nie tylko działanie hormonów płciowych. Mają również zdolność do naśladowania i wypierania hormonów tarczycy, które również mają duży wpływ na płodność zarówno kobiet jak i mężczyzn. Coraz częściej naukowcy przypisują również chroniczną otyłość i niemożność schudnięcia właśnie endocrine disruptors.

Jak zmniejszyć ekspozycję na PBDE?

Trudno jest dziś całkowicie pozbyć się polibromowanych defenoli, ale możemy ograniczyć ich ilość w naszym najbliższym otoczeniu. Oto jak można to zrobić:

Regularne odkurzanie

Dbając o powietrze w mieszkaniu pozbawione kurzu znacząco ograniczysz ilość PBDE. Dla lepszych efektów wybieraj odkurzacz z wydajnymi filtrami.
Badania wykazały, że aż 98% kurzu w naszych mieszkaniach zawiera wysoką zawartość chemikaliów zaburzających gospodarkę hormonalną człowieka.

Ogranicz szkodliwe chemikalia w sypialni

Unikaj sprzętów nasączonych chemikaliami zmniejszającymi ich palność przynajmniej w sypialni. Wybieraj więc do sypialni elementy wyposażenia z całkowicie naturalnych surowców. Wyrzuć z niej telewizor czy komputer, co pozwoli nie tylko ograniczyć ilość PBDE, ale także zmniejszyć poziom smogu elektromagnetycznego.

Zwracaj uwagę na żywność

Preferuj chude mięso i dzikie ryby. PBDE odkładają się w tłuszczu i tłuste mięso może zawierać jego duże ilości, tak samo jak hodowlane ryby karmione karmą skażoną tymi chemikaliami.

barb
wykorzystane źródła: Alive, MSN

 

Zobacz również:

Niebezpieczne ftalany


Niebezpieczne ftalany

Niebezpieczeństwa w kuchni


Niebezpieczeństwa ukryte w kuchni

Trujące plastiki


Trujące plastiki