Dezynfekujące białe wino

Wiemy, że doskonałym środkiem czyszczącym jest ocet, sól czy proszek do pieczenia. Ale to nie wszystko. Naukowcy przebadali pod tym względem wino. I okazało się, że ma doskonałe właściwości czyszczące i zabijające mikroby. Winem możemy nie tylko doskonale umyć blat kuchenny, ale również zdezynfekować np. owoce czy jajko przeznaczone do spożycia na surowo.

Wino działa jak środek dezynfekujący i w przeciągu kilku sekund zabija bakterie salmonelli.
Dezynfekujące właściwości ma prawie każde wino, ale do czyszczenia nadaje się tylko białe, bo czerwone samo plami. Najlepsze do tego jest białe wino wytrawne, które samo nie zostawia plam i nie jest lepkie.

Ludzie często podróżujący, zwłaszcza po krajach rozwijających się, wiedzą, że w obcym miejscu lepiej jest unikać wody i pić wino. I coś w tym jest. Ludzie pijący wino rzadko cierpią na zatrucia żywnościowe (np. salmonellą). Wino ją zabija. I nie chodzi tu o sam alkohol, ale o kombinację alkoholu z naturalnym kwasem. Naukowcy z Oregon State University wykazali, że zabija również bakterie znajdujące się np. na blacie kuchennym czy na owocach.

Antymikrobiotyczne właściwości wina mogą okazać się szczególnie cenne w sytuacji, gdy mikroby uodpornią się na dotychczas stosowane środki, co jest coraz częstsze w przypadku środków chemicznych. Dodatkowo naturalny środek dezynfekujący w postaci wina ogranicza zanieczyszczenie środowiska chemikaliami.

Jedynym mankamentem tego rodzaju naturalnego czyścika jest cena. Cena wina, razem z akcyzą jest zbyt wysoka, bo mogło być ono masowo wykorzystywane jako środek czyszczący. Ale prace nad produkcją naturalnego środka czyszczącego z odpadów powstających w trakcie produkcji wina trwają. Może niedługo natrafimy na taki środek na półkach sklepowych. Oczywiście będzie miał dodatek np. soli, po to by nie wykorzystywać go do celów konsumpcyjnych, ale przecież nie będziemy chcieli go pić.

barb
na postawie: ScienceDaily

 

Zobacz również:

Poskramiacz zapachów


Poskramiacz zapachów

Alkohol - zdrowy czy nie?


Zdrowy alkohol?

Czyszczenie bez chemii


Czyszczenie bez chemii