Jak usunąć zapach papierosów?

Przestałaś palić i, po odtruciu organizmu z nikotyny, Twój węch odzyskał wrażliwość na nieprzyjemny zapach papierosów. I dopiero teraz czujesz jak trudny jest do zniesienia. A jest wszędzie; na ścianach, zasłonach, ubraniu.
Próbowałaś różnych „pochłaniaczy” zapachów ze sklepowej półki, ale efekt jest żałosny? To oczywiste, środki te maskują jedynie na chwilę inne zapachy, nie likwidując ich.

Jak więc skutecznie pozbyć się tego uciążliwego zapachu bez generalnego remontu mieszkania?

Najpierw zasłony i firanki

To na zasłonach i firankach zbiera się najwięcej dymu papierosowego. Więc od nich trzeba zacząć. Zdejmij je, wypierz i dokładnie umyj okna, najlepiej wodą z domieszką zwykłego octu spirytusowego. Jeśli na oknach masz rolety czy żaluzje, również one powinny być dokładnie umyte.
Wypierz także wszelkie inne tekstylia (narzuty, powłoczki na poduszki, koce itp. oraz wyczyść tapicerkę mebli.

Zawartość szaf

Nie ma się co łudzić. Całą zawartość szaf trzeba wyprać lub oddać do chemicznego czyszczenia. Czasami potrzebne będzie powtórne wypranie. Akcję trzeba przeprowadzić kompleksowo tzn. wyprać od razu całą zawartość szafy. Odłożenie wypranego sweterka na półkę, gdzie leżą jeszcze nie wyprane rzeczy sprawi, że sweterek ponownie przyjmie nieprzyjemny zapach. Szafę od wewnątrz przemyj wodą z octem lub olejkiem eterycznym (np. lawendowym).

Ściany

Ściany, podobnie jak zasłony, pochłaniają w dużym stopniu dym z papierosów. Widać to gołym okiem po ich zażółceniu. Ściany malowane farbą emulsyjną zazwyczaj wystarczy dokładnie umyć letnią wodą z dodatkiem środka myjącego. Myjąc, posuwaj się od dołu do góry, a przy spłukiwaniu na odwrót. Dodatek olejków eterycznych do wody do płukania poprawi skuteczność usuwania przykrego zapachu.
Ściany pokryte tapetą zmywalną (winylową) myj podobnie. Mniej odporne tapety umyj jedynie lekko wilgotną, dobrze odciśniętą gąbką.

Tapety papierowe, nie nadające się do mycia, trzeba będzie wymienić. Jeśli pomieszczenie nie było zbyt długo i intensywnie zadymiane, można spróbować usunąć zapach z takich tapet preparatem OdorGone.

Ale uwaga: jeśli pomieszczenie było bardzo długo użytkowane przez nałogowego palacza i ściany wchłonęły szczególnie dużo dymu tytoniowego, mycie ścian może nie wystarczyć i potrzebne będzie powtórne malowanie. A w skrajnych przypadkach nawet to nie wystarczy i przed malowaniem trzeba będzie pokryć ściany środkiem blokującym uwalnianie zapachów ze ścian.

Meble

Wprawdzie nie chłoną tak bardzo zapachów jak tekstylia i ściany, ale trzeba je intensywnie wietrzyć pozostawiając w pomieszczeniu z otwartymi drzwiami i oknem. W niektórych przypadkach konieczne będzie ich przemycie wodą z dodatkiem octu i/lub olejków eterycznych.

Praktyczne uwagi

  • Przy neutralizowaniu tytoniowego zapachu bardzo pomocne będą olejki eteryczne. Najwygodniej wykorzystać gotowy preparat na bazie olejków OdorGone. By był skuteczny, trzeba jednak dokładnie pokryć nim całą powierzchnię emitującą zapach.

  • Najlepiej usuwać zapachy kompleksowo z każdego pokoju. Czyli oddać do prania zasłony i inne tekstylia i w tym czasie umyć ściany, okna i meble. Potem odświeżony pokój zamykamy i zabieramy się za następny.

  • Po odświeżeniu pokoju dobrze jest pozostawić w nim przez jakiś czas pot pourri lub skropić olejkami eterycznymi (najlepiej lawendowym) np. serwetkę.

barb

 

Zobacz również:

Poskramiacz zapachów


Poskramiacz zapachów

Niebezpieczeństwa w kuchni


Niebezpieczeństwa ukryte w kuchni

Czyszczenie bez chemii


Czyszczenie bez chemii