Niebezpieczne ftalany

Ftalany to związki organiczne obecne w wielu produktach codziennego użytku, od zabawek, kosmetyków (także tych dla dzieci), sprzętu medycznego po folię do pakowania żywności, nie mówiąc już o farbach, lakierach i rozpuszczalnikach. Są powszechnie stosowane w produkcji tworzyw sztucznych.

Niestety, badania naukowe wykazały, że są toksyczne. Ich toksyczność różni się w zależności od związku. Kilka z nich zaburza płodność i może przyczyniać się do przedwczesnych porodów, powodować wady wrodzone u dzieci oraz ich mniejszą wagę urodzeniową. Mogą również przyczyniać się do alergii, uszkodzenia wątroby i nerek oraz przyczyniać się do rozwoju nowotworów.

Na ftalany powinny uważać zwłaszcza przyszłe mamy. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanu Michigan wykazały, że w próbkach moczu kobiet, które urodziły przedwcześnie, stężenie metabolitów ftalanów było trzykrotnie wyższe niż u kobiet, które urodziły w terminie. Inne badanie wykonane w Wojskowej Akademii Medycznej w Szanghaju dowiodło, że stężenie metabolitów ftalanów jest znacznie wyższe u noworodków z niską wagą urodzeniową.

A wiadomo, że przedwczesne porody i niska waga urodzeniowa to większe ryzyko zgonów w wieku niemowlęcym i późniejszych chorób przewlekłych, w tym ślepoty, głuchoty, porażenia mózgowego, wolniejszego rozwoju umysłowego i podatności na infekcje.

Ale jak ustrzec się ftalanów? Są wszechobecne i niewidoczne, gdyż producenci nie mają obowiązku informowania konsumentów, czy dany produkt zawiera ftalany. Unikaj więc, w miarę możliwości, plastików i wybieraj tworzywa naturalne (szkło, drewno, metal). Na szczęście polskie przepisy zabraniają już sprzedaży zabawek dla dzieci do 3 lat, zwierających więcej niż 0,1 procent najbardziej szkodliwych ftalanów, tym niemniej wystrzegaj się tanich plastikowych zabawek chińskich.

oprac. barb
źródła: EurekAlert

 

Zobacz również:

Garnek pełen toksyny


Garnek pełen toksyny

Niebezpieczeństwa w kuchni


Niebezpieczeństwa ukryte w kuchni

Czyszczenie bez chemii


Czyszczenie bez chemii