Pomaluj mój świat

Chcesz zmienić świat? Zacznij od siebie. Ta ponadczasowa maksyma nie wychodzi z użycia. Jeśli w piękny wiosenny dzień wyglądasz za okno i zamiast pąków drzew widzisz tylko szare blokowiska, połamane ławki oraz rozbite lampy weź udział w akcji Fundacji ALL FOR PLANET „Zielone podwórka”. Miej wpływ na miejsce, w którym żyjesz.

Urbanistyczny styl metropolii, chociaż fascynuje tętniącym życiem, to jednak coraz częściej sprawia że czujemy się zmęczeni. Kontakt z przyrodą pozwala nam wyciszyć się, zregenerować siły oraz po prostu cieszyć się z piękna otaczającego nas świata. Chociaż podświadomie tęsknimy za wiosennymi spacerami i blaskiem promieni słonecznych, rzadko znajdujemy czas, by w ferworze codziennych zajęć znaleźć choć krótko chwilę na relaks w parku. W efekcie czujemy się bardziej znużeni, sfrustrowani, apatyczni. Zaniedbane parki, obdarte z tynku kamienice i zarośnięte chaszczami place zabaw to smutny obraz naszej rzeczywistości. Nie trzeba jednak wiele, by zmienić ten stan rzeczy. Zwykłe zainteresowanie, posadzenie kwiatów na balkonach naszych domów wystarczy, by ponure blokowisko stało się bardziej kolorowe i atrakcyjne.

Problem ochrony środowiska stanowi jeden z obszarów zainteresowań Unii Europejskiej. Zgodnie z wytycznymi polityki rozwoju regionalnego podejmowane są inicjatywy, których celem jest poprawa warunków życia w miastach, nowoczesna gospodarka odpadami, powiększenie i rewitalizacja parków oraz obszarów rekreacyjnych w miastach. Rozwój miejskich aglomeracji odbywa się kosztem obszarów zielonych, które bardzo szybko znikają z miejskiego krajobrazu. Jak wynika z międzynarodowych raportów, najgorsza sytuacja panuje w Warszawie, Krakowie oraz na Górnym Śląsku, gdzie w błyskawicznym tempie przybywają nowe centra handlowe, apartamentowce, parkingi. Stopniowo postępuje również zanieczyszczenie środowiska: kwaśne deszcze oraz erozja gleby są głównymi czynnikami, które stanowią zagrożenie dla utrzymania bioróżnorodności. Kolejny problem stanowi brak funduszy na renowację czy przebudowę placów zabaw, podwórek, parków. Jeżeli nie zostaną podjęte żadne działania, w niedługiej perspektywie mieszkańcy miast jedyny kontakt z przyrodą będą mieli podczas pielęgnowania doniczkowych kwiatów. 

W obliczu tak smutnej wizji promykiem nadziei jest kampania „Zielone podwórka” podjęta przez Fundację ALL FOR PLANET polegająca na rekultywacji miejskich parków, placów zabaw i podwórek. „Każdy z nas zna takie miejsce, które przy odrobinie pracy może być znów piękne. Być może jest to podwórko, na którym spędziliśmy nasze dzieciństwo lub park, do którego chodziliśmy na niedzielne spacery. Celem naszej akcji jest przywrócenie świetności tych obszarów. Zasadzenie trawy, drzew, ozdobnych krzewów oraz instalacja lamp jest szansą na zmianę sytuacji ” zauważa Fabian Adaszewski z Grupy Allegro. Do 20 maja pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. organizatorzy czekają na zgłoszenia miejsc, które straszą swoją ponurością. Z przesłanych propozycji zostaną wybrane, drogą głosowania, trzy lokalizacje najbardziej wymagające przemiany. Organizatorzy nie stawiają wymagań dotyczących specyfiki miejsc. Do konkursu zgłoszony może zostać zarówno miejski plac, jak i usytuowane pomiędzy blokami podwórko. Zgłoszenie powinno zawierać:

  • maksymalnie 3 fotografie terenu, w .jpg lub .gif, nie większe aniżeli 300 kb

  • krótki opis miejsca: czy jest to podwórko, na którym spędzaliście dzieciństwo, a teraz pozostała na nim tylko niedziałająca latarnia? Czy jest to skwer obok sklepu spożywczego, po którym kiedyś spacerowały Wasze mamy z Wami w spacerówkach, a teraz wygląda jak brudne pastwisko?

  • dane kontaktowe.

Działania wspierane są przez markę Philips, która zobowiązała się do wystawienia na aukcji Allegro swoich produktów, a pieniądze ze sprzedaży przeznaczyć na akcję „Zielone podwórka”. Dodatkowo firma ta ufunduje latarnie, które zostaną umieszczone na odnowionych placach. Wszystkie informacje oraz regulamin akcji dostępne są na oficjalnej stronie Fundacji ALL FOR PLANET . Warto zmieniać świat, dla siebie, dla dzieci, dla rodzin i przyjaciół. Przecież to nic nie kosztuje.

 

Zobacz również:

Trujące plastiki


Trujące plastiki

Niebezpieczeństwa w kuchni


Niebezpieczeństwa ukryte w kuchni

Smog elektromagnetyczny


Smog elektromagnetyczny