Spis treści

Czyszczenie bez chemiiWg ekspertów z Medical Research w Barcelonie oraz Michigan State University, którzy badali wpływ środków czystości stosowanych w warunkach domowych na zdrowie człowieka, już cotygodniowe sprzątanie domu może wywołać astmę u osoby, która tym się zajmuje. Wpływa na to skład środków czyszczących i odświeżaczy powietrza w aerozolu.

Naukowcy już wcześniej wiązali intensywne stosowanie takich produktów z rozwijaniem się astmy. To, wg wielu ekspertów, choroba zawodowa profesjonalnych sprzątaczek. Najnowsze badania dowodzą jednak, że groźne dla zdrowia jest też sporadyczne używanie tego rodzaju środków. Największe ryzyko niesie stosowanie substancji w aerozolu, takich jak środki do czyszczenia mebli i szkła oraz odświeżacze powietrza.
Jak zakładają uczeni, środki te są odpowiedzialne za ok. 15 proc. przypadków astmy u dorosłych. Liczby są nieubłagane: osoby regularnie używające środków czystości w aerozolu są narażone o 30 do 50 proc. bardziej na zachorowanie na astmę od tych, które mieszkań nie sprzątają.


Może więc powrócić przy sprzątaniu, tam gdzie można, do domowych środków stosowanych przez nasze babcie? Przekonaj się jak łatwo usunąć zabrudzenia używając produktów z kuchennej półki. Do listy domowych sposobów będziemy systematycznie dodawać nowe, w miarę ich odkopywania ze starych szpargałów babci.

 

Zobacz również:

Garnek pełen toksyny


Garnek pełen toksyny

Niebezpieczeństwa w kuchni


Niebezpieczeństwa ukryte w kuchni

Smog elektromagnetyczny


Smog elektromagnetyczny