Mleko - 15 zastosowań w gospodarstwie domowym

Mleko jako detergent? Tak, to możliwe. Mleko potrafi skutecznie usunąć uporczywe plamy z tkanin, odświeżyć tapicerkę czy porcelanę. Ale jego potencjał jest jeszcze większy. Zobacz jak można wykorzystać mleko do celów innych niż spożywcze.

10 zastosowań popiołu drzewnego

Zimą palisz w kominku codziennie i zastanawiasz się, co zrobić z zebranym popiołem? Nie martw się. Popiół drzewny to doskonały środek czyszczący, neutralizujący zapachy i nawożący ogród. Podpowiadamy jak najlepiej wykorzystać go w domu i ogrodzie przez cały rok.  

Chemikalia obniżają poziom witaminy D

Chemikalia otaczające nas na każdym kroku wpływają niekorzystnie na nasze zdrowie. Najnowsze badania amerykańskich naukowców dowodzą, że ekspozycja na bisfenol A i inne chemikalia, zaburzające gospodarkę hormonalną, może zmniejszyć poziom witaminy D w krwiobiegu. 

Jak naturalnie zwalczać komary

Jak uchronić siebie i rodzinę przed komarami? To kluczowe pytanie, które powraca co roku w sezonie letnim. Okazuje się, że na te uciążliwe owady jest kilka naturalnych sposobów, jak np. rozpylanie olejków eterycznych, rośliny o odpowiednim zapachu, które możemy zasadzić w donicach na balkonie czy choćby filtry i moskitiery w oknach

Zagrzybienie domu przyczyną astmy

Według niemieckich badań blisko 84 miliony Europejczyków żyje w wilgotnych i zagrzybionych mieszkaniach, co znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia u nich chorób układu oddechowego oraz alergii. A 2,2 miliona Europejczyków choruje na astmę spowodowaną bezpośrednio mieszkaniem w niezdrowych warunkach.

Zastosowanie soli w domuSól ma złą sławę jako składnik żywności. Ale ma ona wiele innych zastosowań zarówno w domu jak i ogrodzie. Wykorzystać ją można bowiem nie tylko do dosalania potraw, ale też do czyszczenia, odplamiania, usuwania brzydkich zapachów czy wypraszania insektów. Oto co może zwykła sól kuchenna.

Idziesz do wykwintnej restauracji. Wybierasz z menu pyszne i drogie danie, ale mina nagle Ci rzednie. Jako napój kelner proponuje Ci bowiem wodę. Nie tę butelkowaną, lecz… darmową „kranówkę”. Rozbój w biały dzień? Nie, raczej zwyczaj rodem z Zachodu.

W zdrowym domu zdrowy człowiekAż 40 proc. Polaków nie wierzy we wpływ ich zachowania w domu na zdrowie. Tymczasem zapewnienie odpowiednich warunków domowych – jakości powietrza, poziomu wilgotności, temperatury czy dostępu do światła dziennego – przekłada się na nasze zdrowie, samopoczucie i energię życiową.

Mieszkać w zdrowym domu

Jak wynika z badania „Barometr zdrowych domów 2016” wielu Europejczyków, w tym Polaków codziennie skarży się na problemy zdrowotne i złe samopoczucie, które mogą wynikać ze złego środowiska domowego. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę?

Niestandardowe użycie mikrofalówki

Jeśli myślisz, że kuchenka mikrofalowa jest tylko do podgrzewania potraw czy ich odmrażania ich to się mylisz. To bardziej wielozadaniowy sprzęt. Za jej pomocą szybko zdezynfekujemy drobne sprzęty, usuniemy niechciane zapachy czy przygotujemy domowej roboty termofor. Zobacz co może mikrofalówka. 

Jakie rośliny do sypialni

Rośliny doniczkowe w mieszkaniu to nie tylko ozdoba wnętrza. Odpowiednio dobrane rośliny oczyszczą powietrze w mieszkaniu i wzbogacą je w tlen. A niektóre z nich ustawione w sypialni dodatkowo zrelaksują nas i sprawią, że będziemy lepiej spać. Przedstawiamy 8 znanych roślin doniczkowych, szczególnie nadających się do sypialni. 

Odbiór mieszkania od dewelopera

Dla każdego, kto kupuje swoje wymarzone mieszkanie, ten moment to wielkie wydarzenie. To właśnie wtedy, po otrzymaniu kluczy do własnego M, najczęściej czujemy się pełnoprawnymi właścicielami lokalu. Warto jednak, żeby duże emocje nie przysłoniły nam innego aspektu odbioru mieszkania.

Naturalne metody pielęgnacji odzieży

Naturalne środki do prania i konserwacji odzieży są nie tylko lepiej tolerowane przez twoją skórę ale i bezpieczniejsze zarówno dla ubrań jak i dla środowiska naturalnego. Podpowiadamy jak naturalnymi środkami dbać o odzież, by dłużej nam służyła i nie podrażniała skóry.

Produkty antybakteryjne - za i przeciw

Mamy coraz większą świadomość, że bakterie są wszechobecne, nie tylko na przedmiotach codziennego użytku ale i na naszych rękach.  A reklamy mydeł i sprayów antybakteryjnych dodatkowo przekonują nas, że bez tych środków nasze zdrowie jest zagrożone. Czy tak jest w istocie? 

oczyszczanie-wodyO tym, że ma niedobrą jakość, zazwyczaj przekonujemy się na podstawie skutków. Czasami tylko uciążliwych – źle smakuje, brzydko pachnie i zostawia osad na szklankach. Bywa jednak gorzej – kiedy wymienić musimy pralkę albo, co gorsza, kocioł CO.

oszczedzanie-wody-photoxpress 3311302Badania wykazują, że przeciętny Polak zużywa dziennie około 125 litrów wody. Wysokie rachunki sprawiają, że szukamy różnych sposobów na ograniczenie jej zużycia, m.in. w łazience. Podpowiadamy, jak korzystać z niej racjonalnie.

Dbajmy o zdrowy dom

Mamy mały wpływ na zanieczyszczone powietrze na zewnątrz domu, ale możemy kontrolować poziom toksyn i zanieczyszczeń w powietrzu naszych mieszkań. Nie jest to trudne. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie kryją się niebezpieczeństwa. Podpowiadamy jak to sprawdzić.

czyscimy-naturalnie-photoxpress 1538085Domowe środki czystości  są równie skuteczne, jak te ze sklepowej półki, a przy tym nie mają ich toksycznych i alergizujących właściwości. Podpowiadamy jak przygotować naturalne środki czyszczące, które sprawią, że nasza kuchnia i łazienka będą lśniły czystością.