Zmodernizuj stary mebel

W większości naszych domów znajdą się jakieś stare meble, wystawione przed laty na strych czy do piwnicy, które mogłyby być, po niewielkiej renowacji, prawdziwą ozdobą salonu. Jeśli to jest prawdziwy antyk, lepiej jego renowację oddać w ręce fachowców. Ale jednak większość wynalezionych przez nas mebli możemy z powodzeniem same odrestaurować. Trzeba tylko trochę wyobraźni, odwagi ale przy zachowaniu pewnej dozy ostrożności.

Jak znaleźć właściwy mebel i w jaki sposób go wykorzystać

Rozejrzyj się po własnym strychu, zajrzyj do piwnicy rodziców, popytaj znajomych czy nie mają niepotrzebnych starych mebli, odwiedź pchli targ. Czasami tym sposobem można jeszcze znaleźć prawdziwe perełki.

A może na rynku staroci kupić za grosze rozlatujący się mebel po to tylko, żeby wykorzystać np. fronton, będący w dosyć dobrym stanie. Można go wykorzystać wstawiając w istniejący regał. Im więcej taki element będzie miał ozdób, płaskorzeźb, gzymsów tym lepiej. Istniejące meble wzbogacone o taki stary element nabiorą patyny, „duszy” i charakteru i będą pasować zarówno do nowoczesnego mieszkania w bloku jak i stylowego wnętrza. A renowacja takiego małego elementu to dobre pole do zdobycia doświadczenia, które będziesz mogła wykorzystać w przyszłości w renowacji całego mebla.

Ale pamiętaj, by wybierać mebel tak, by spełniał wymagane funkcje i harmonizował z wnętrzem. Tylko wtedy renowacja takiego mebla da Ci pełną satysfakcję.

Jak nadać odnawianemu meblowi współczesny charakter

Nie bój się, że stary mebel będzie „gryźć się” z istniejącymi nowoczesnymi meblami. Nie wahaj się mieszać style i kolory, graj kontrastami i przede wszystkim wybieraj właściwe materiały. Czasami wystarczy usunąć zniszczoną tapicerkę starego fotela i pokryć go np. piękną skórą moiré lub ciekawą tkaniną pasującą do wnętrza (zobacz chociażby inspiracje Osborne and Little). A może wykorzystać cynkowy element dekoracyjny w formie liścia do ozdoby stolika znalezionego na strychu? A stolik z lwimi łapami (nogi starej żeliwnej wanny) z pewnością doda uroku salonowi.

Możesz bawić się kolorami. Aktualnie na topie są kolory: czarne, szare, krecie (szare z brązowym akcentem). Jeśli dodasz do nich fiolety i turkusy nawiążesz do włoskiego baroku i nadasz meblom, które wyszły już z mody, szlachetnego i zarazem nowoczesnego wyglądu. Wystarczy dodatkowo wymienić uchwyty i okucia.

Śledź tendencje, podglądaj, próbuj

Szukaj inspiracji w czasopismach o wnętrzach, a także w dobrych sklepach meblowych. Pytaj specjalistów o materiały, które chciałabyś zastosować (czasami nawet w marketach budowlanych trafisz na kompetentną osobę).

A jak nadać patyny i ducha dawnych lat odnawianemu meblowi? Oto jedna ze sztuczek: zastosuj kilka warstw farby (pierwsza warstwa będzie albo jaśniejsza albo ciemniejsza od pozostałych), następnie delikatnie ścieraj wierzchnią warstwę w kilku miejscach, w jednych mocniej, w innych słabiej, tak by uzyskać efekt różnych odcieni. Na koniec, po wyschnięciu farby, nałóż wosk, który doda meblowi patyny. Wosk może być naturalny albo np. w kolorze mahoniu dla uzyskania ciekawszych efektów.

Nie mam narzędzi ani zdolności do majsterkowania

Nie potrzebujesz skomplikowanych narzędzi, ale z pewnością powinnaś zaopatrzyć się w środek do usuwania starej farby (znajdziesz go w dziale z farbami w marketach budowlanych) a jeszcze lepiej nagrzewnicę, drobny papier ścierny, pędzle, denaturat, szmatki, rękawice. Majsterklepką też nie musisz być. Musisz mieć za to przede wszystkim wolę, by ożywić stary mebel, lubić dotykać drewno, mieć wyczucie kolorów. Jeśli mebel będzie w dosyć dobrym stanie, nie musisz wbijać gwoździ czy wiercić otworów. Ale szlifowanie będzie z pewnością konieczne.

Generalnie można powiedzieć, że renowacja mebla jest dla każdego. Przed zabraniem się do pracy, przyjrzyj się dobrze meblowi, oceń stan i rodzaj drewna, wypróbuj na małej powierzchni jak drewno reaguje na klej, który chcesz użyć, pigmenty, lakier. No i na początek nie zabieraj się za mocno zniszczoną szafę ale np. za mały stolik albo fronton szafki.

Jeśli jesteś zdecydowana na renowację mebli własnymi siłami, radzimy Ci zaopatrzyć się w doskonałą książkę Ireny Swaczyny (Sekcja Dom, poz. 2). Zadowoli zarówno profesjonalistów jak i kompletnych amatorów.

Powodzenia!

oprac. barb
(wykorzystano wywiad z dekoratorką Sandrą Thiebaut na łamach Le Journal des Femmes)

 

Zobacz również:

Jak zwalczać szkodniki drewna


Jak zwalczyć szkodniki drewna

Jak kolor zmienia wnętrze


Jak kolor zmienia wnętrze

Usuwanie zapachu tytoniu


Jak usunąc zapach tytoniu