Stwórz modną łazienkę retro

Jak stworzyć łazienkę retro?

Nie wszyscy są zwolennikami minimalistycznych i surowych łazienek. Jest spora grupa osób, która stawia na bogactwo detali i klasyczne kształty. Łazienkę w stylu retro stworzymy dzięki wannie na zdobionych nogach, umywalkom na postumentach, ośmiokątnym toaletom czy bateriom o okrągłych kształtach.

Alternatywa do współczesnego minimalizmu

W dzisiejszych łazienkach bardzo popularny jest minimalizm i prostota, chętnie urządzamy je też w stylu industrialnym, który cechuje surowość. Zauważyć można w nich chłodne aranżacje, które nawiązują do modernizmu. Jednak czy wszystkie łazienki urządzone są w ten sposób? Absolutnie nie!

Jest wiele osób, które wolą, aby ich salon kąpielowy urządzony był w ponadczasowym stylu retro, w którym znaleźć można niewymuszony szyk, nostalgię i powrót do czasów, które już dawno za nami. Zrywają oni z prostotą i minimalizmem, na rzecz bogactwa kształtów i szlachetnych detali, które są symbolem luksusu.

Różne okresy

Retro to nawiązanie do tego, co było, jednak bez określenia konkretnych czasów. Styl ten nie jest więc inspirowany daną epoką historyczną. Może więc nawiązywać do przestrzeni z okresu Belle Epoque, lat międzywojennych czy do szalonych lat 60-tych.

Myśląc o wnętrzach w tym klimacie, zwykle myślimy o wolnostojących wannach na lwich nóżkach, masywnych ramach luster czy barwnych ornamentach. Są więc cechy, które stanowią wspólny mianownik większości łazienek w stylu retro tj.:

- zamiłowanie do detali

- stylizowana armatura i ceramika

- kolory dominujące to: biały, czarny i złoty

- szlachetne materiały jak marmur czy drewno.

 Wanna

Aranżację łazienki retro powinniśmy zacząć od wolnostojącej wanny, która stoi na stylizowanych nóżkach. Dzięki niej stworzymy nie tylko centralny punkt pomieszczenia, ale przede wszystkim miejsce, w którym będziemy mogli zrelaksować się niczym arystokraci.

Ceramika łazienkowa

Umywalki spoczywają zwykle na postumentach lub półpostumentach, jednak ze względu na oszczędność miejsca, możemy postawić także na nablatowe lub ścienne z relingami, na których zawiesimy ręcznik. Nie powinniśmy wybierać misek WC o prostych kształtach, ale postawić na sześciokątne lub ośmiokątne, z wyraźnymi liniami, które zatopiono w śnieżnej bieli.

Baterie łazienkowe

Warto postawić na baterie o okrągłych kształtach, charakterystycznych uchwytach, które podkreśla chrom, złoto czy miedź. Uwagę mogą przykuć oznaczenia ciepłej (H) i zimnej wody (C), które występują w formie porcelanowych zaślepek z literami. Charakterystycznym elementem stylu retro jest oczywiście bateria ze słuchawką w kształcie telefonu, jak i deszczownica, która przypomina parasol.

Podłogi i ściany

Płytki w „łazience z przeszłości” najczęściej tworzą kształt szachownicy lub przeplatają je drobne romby. Wyrazisty charakter tworzony jest przez mozaikę, którą tworzą kafle w kolorze białym i czarnym. Jednak miłośnicy tego stylu mogą postawić na drewniane, fornirowe deski i warianty, które przypominają boazerię. Wykorzystywane są także tapety z motywem kwiatów.

Pozostałe elementy

Poza stylową wanną, umywalką czy płytkami, w tradycyjnym salonie kąpielowym, powinno znaleźć się miejsce również na:

- lustro retro w masywnej grubej ramie, które z wyglądu przypomina obrazPrysznic retro

- efektowny żyrandol w towarzystwie kinkietów, które zainstalowano obok lustra, nad umywalką

- piękne szafki z witrynkami

- malowidła powieszone na ścianie

- żywe kwiaty w doniczkach.

Nie tylko duże łazienki

Ze względu na dużą ilość detali, możemy odnieść wrażenie, iż stworzenie klimatu retro jest możliwe jedynie w przestronnym pokoju kąpielowym. Jednak łazienkę, która wygląda jak z dawnych czasów, za pomocą kilku trików, możemy stworzyć również na mniejszym metrażu:

- w rogu pomieszczenia, zamiast wanny, powinna znaleźć się kabina prysznicowa retro, która posiada intrygujący ornament i klasyczną deszczownicę

- zainstalujmy podwieszane miski WC i bidety

- aby powiększyć optycznie ciasną przestrzeń, zastosujmy jasną paletę barw, jak i duże tafle luster.

Wanny, umywalki, toalety, baterie łazienkowe czy płytki, dzięki którym możemy urządzić łazienkę retro, znajdziemy na gnsbud.pl.

W tekście wykorzystano zdjęcia firmy Duravit i Hansgrohe.

 

Zobacz również:

Jak kolor zmienia wnętrze


Jak kolor zmienia wnętrze

Modernizacja starych mebli


Zmodernizuj stary mebel

Motywujące wnętrza


Motywujące wnętrza