Sufit jako źródło światła

Jeśli mamy trudności z doborem oświetlenia w salonie, łazience czy korytarzu, zastanawiamy się czy wybrać żyrandol czy halogeny, to warto zainstalować sufit napinany. Dzięki wykorzystaniu folii transparentnej (półprzepuszczalnej), źródłem światła może być sam sufit, który świecić będzie całą swoją powierzchnią. Warunkiem jest umieszczenie nad nim diod LED.

Co to jest sufit napinany?

Sufit napinany to rodzaj sufitu podwieszanego, który składa się tylko z profili umieszczonych, po obwodzie pomieszczenia i rozciągniętej pomiędzy nimi folii PVC. Dzięki temu jego instalacja nie wymaga wynoszenia mebli, przygotowania i zamontowania stelaża, ani sprzątania. Dlatego, w przeciwieństwie do kartonowo-gipsowego, montuje się go w kilka godzin, a nie w kilka dni.

Efektowny design

Poza szybkim i sprawnym montażem, sufit napinany wygląda bardziej efektownie niż tradycyjny, podwieszany, gdyż istnieje kilka możliwości:

- wykonania sufitu w bogatej palecie kolorów (jednolity lub gradient)
- nadrukowania na nim dowolnej fotografii lub grafiki.
- napięcia sufitu ażurowego, gdzie jedna folia jest cała, a poniżej niej, montowana jest druga z wycięciami w foli, co tworzy efekt 3D.

Poza tym wybrać możemy różne rodzaje folii tj. błyszczącą, lustrzaną, matową, satynową czy transparentną.

Dowolne oświetlenie

Podświetlane sufity

W suficie napinanym zainstalować możemy wszystkie typy oświetlenia:

- od żyrandoli i halogenów
- przez lampy stropowe i ledy
- po specjalne szpilki „starpinsy”, które dadzą efekt gwieździstego nieba, o różnych kolorach.

Sufit napinany źródłem światła

Co w sytuacji, gdy nie możemy lub nie chcemy instalować w pomieszczeniu żadnej lampy? Możemy sprawić wówczas, iż źródłem światła będzie sam sufit Alteza, który będzie świecił całą swoją powierzchnią.

Wystarczy wykorzystać folię transparentną (półprzepuszczalną) i umieścić ponad nią diody LED. Otrzymujemy wówczas plafon świetlny, który ma dowolny rozmiar i kształt. Zapewnia równomierne oświetlenie pomieszczenia, niczym naturalnymi promieniami słonecznymi. 

Sufit podświetlany komponuje się nie tylko na całej powierzchni pomieszczenia, ale również w zabudowach, które wykonane są w technologii karton-gipsu. Rozwiązanie to nadaje się także do wykorzystania źródeł światła naturalnego (świetliki, lufciki), które znajdują się ponad sufitem.

Jak stworzyć sufit podświetlany?

Aby uzyskać efekt plafonu, potrzebny nam sufit napinany transparentny, który maskuje źródło światła w postaci np. taśm LED. Musimy przeznaczyć na tego rodzaju oświetlenie, co najmniej 15-20 cm wysokości pomieszczenia, bo o tyle membrana sufitowa musi być opuszczona od powierzchni, na której zamocowano źródło światła.

Odległość ta wynika z faktu, że taśmy LED mocuje się w rzędach co 15 cm. Aby wiązka światła każdej z sąsiadujących ze sobą taśm LED pokryła się ze sobą, tak by nie wystąpił efekt cienia pomiędzy taśmami, potrzebne jest właśnie ok. 15 cm przestrzeni.

Jeśli mamy możliwość opuścić membranę sufitu napinanego Alteza jeszcze niżej, np. 20-25 cm, to możemy mocować wówczas taśmy LED w większych rozstawach, a co za tym idzie maleje ich ilość i koszt takiego sufitu spada.

Jakie LEDy?

Najczęściej wykonuje się podświetlenie z białych LED, ale możliwe jest również podświetlenie taśmami kolorowymi LED RGB. Za pomocą odpowiednich ściemniaczy i sterowników, możemy takim oświetleniem sterować, zgodnie z naszym uznaniem.

Świecący sufit, o dużych rozmiarach, nie tylko rozwiązuje problem doboru oświetlenia, ale również nadaje pomieszczeniu dodatkowe walory designerskie.

 

Zobacz również:

Jak kolor zmienia wnętrze


Jak kolor zmienia wnętrze

Modernizacja starych mebli


Zmodernizuj stary mebel

Motywujące wnętrza


Motywujące wnętrza