Wybieramy dywan i chodnik

Dywany mają sporo zalet. Chronią podłogę, wyciszają hałas, chronią przed zimnem, a na dodatek mogą być prawdziwa ozdobą. Prawidłowo dobrany dywan może zmienić charakter pokoju, sprawić, że pokój będzie wyglądał bardziej elegancko, albo po prostu przytulniej.

Przed zakupem dywanu czy chodnika należy jednak dobrze zastanowić się i odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jak jest urządzony pokój? Jak wygląda podłoga? Jak intensywnie jest eksploatowana? Jakim funduszem dysponujemy? Odpowiedzi na te pytania pozwolą nam wybieramy odpowiedni rodzaj dywanu.

Dobór dywanu

Dokonając wyboru dywanu należy wziąć pod uwagę różnorodne parametry:

Jaki kolor?

Jasny dywan powiększy optycznie małe pomieszczenie, a ciemny sprawi, że wnętrze będzie wyglądało bardziej przytulnie. Ale jasne dywany szybko się brudzą, a na ciemnych bardziej widoczna jest sierść psa czy kota. Najbezpieczniejsze będą kolory neutralne w odcieniach brązu i beżu. Kolory dywanu powinny uwzględniach dominujący kolor pomieszczenia i kolory dodatków.

Z jakiego włókna?

Poliamid.Ze względu na wytrzymałość i odporność na zabrudzenia dywany poliamidowe zalecane są do pomieszczeń intensywnie eksploatowanych.

Polipropylen. Trwały i łatwy do czyszczenia, odporny na pleśń, sprawdzi się więc w pomieszczeniach narażonych na wilgoć.

Akryl. Równiez odporny na pleśń, a przy tym łatwy do czyszczenia i miękki w dotyku.

Poliester. Dobrze się czyści ale jest podatny na wgniecenia.

Wełna. Ciepły i miękki, ale jest  mniej odporny na wytarcia. Poza tym szybciej się brudzi i  jest trudniejszy do czyszczenia.

Jaka struktura?

  • Wytrzymałe dywany charakteryzują się twardym i krótkim runem. Składa się ono często ze sztucznych włókien lub też takie włókna stanowią większość użytego materiału.

  • Dywany pętelkowe charakteryzują się supełkową  strukturą włókna. Wykonane z materiałów syntetycznych lub tkaniny mieszanej wyglądają rustykalnie i są stosunkowo odporne na plamy. To dlatego doskonale sprawdzają się w intensywnie eksploatowanych pomieszczeniach.

  • W wykładzinach ciętych pętelkowe runo jes rozcięte. Ponieważ są one miękkie i przyjemne w dotyku, nadają się do sypialni i pomieszczeń dziennych. 

  • Wykładziny pętelkowe, częściowo strzyżone (niektóre pętelki są przecięte, a inne nie), tworzą atrakcyjną powierzchnię, na której nie widać kurzu.

  • Kędziorkami nazywa się wykładziny utkane z bardzo skręconej przędzy. Sa one równie miękkie jak wykładziny cięte, ale zdecydowanie trwalsze.

  • Coraz popularniejsze stają się wykładziny, których runo pokryte jest warstwą ochronną (np. teflonem). Dzięki temu mniej się brudzą i są bardziej odporne na plamy.

Wskazówki dotyczące użytkowania dywanów i chodników

  • Aby uniknąć odgnieceń na dywanach o wysokim runie, minimalnie przesuwamy ruchome meble.

  • Do prania dywanów o wysokim runie zamiast pianki używamy suchych detergentów, ponieważ po użyciu pianki takie  dywany stosunkowo długo schną.

  • Aby odświeżyć kolory dywanów, czyścimy je roztworem przygotowanym z wody i octu w proporcji 10:1 (Uwaga, wcześniej sprawdzamy w mało widocznym miejscu, czy dywan dobrze reaguje na mieszankę).

  • Jeśli chcemy zabezpieczyć dywany i chodniki przed molami, a przy okazji zlikwidować przykry zapach, spryskujemy je raz na jakiś czas olejkiem lawendowym.

 

barb (z wykorzystaniem porad z Sekcja Dom i Ogród, poz. 29)

 

Zobacz również:

Pielęgnacja dywanów


Pielęgnacja dywanów

jak wybrać panele


Panele podłogowe

Wszystko o lustrach


Lustra we wnętrzu