Chcesz odmienić wystrój wnętrza? Wypróbuj modę na upcykling

Od dawna myślisz o nowej aranżacji mieszkania, ale nie wiesz, który styl wybrać? Klasyczne meble wydają ci się zbyt poważne, wystrój skandynawski wykorzystuje, jak na twój gust, zbyt dużo bieli, a vintage to raczej też nie to, co widziałabyś w swoim salonie. Jeśli szukasz czegoś naprawdę wyjątkowego, co zachwyciłoby nie tylko ciebie, ale i twoich znajomych, a w twoim domu stale zalegają niechciane odpady, doskonałym rozwiązaniem okaże się upcykling. 

Upcykling – co to takiego?

Upcykling, podobnie do recyklingu, ofiarowuje nowe życie starym, bezużytecznym przedmiotom. Podstawową różnicą między nimi jest to, że upcykling nie polega na odrestaurowaniu pewnej rzeczy (na przykład malowaniu zniszczonej szafki), lecz na tworzeniu czegoś zupełnie innego z odpadów (chociażby szyciu narzuty ze skrawków podartej plandeki samochodowej). Jego głównym założeniem jest oczywiście zredukowanie ilości wyrzucanych śmieci, mające na celu poprawę stanu naszego środowiska naturalnego.

Modę na kreowanie atrakcyjnych przedmiotów ze śmieci zapoczątkowali artyści już właściwie na początku XX wieku. Do produktów powstających w ramach upcyklingu również należy podchodzić jak do małych dzieł sztuki, ponieważ są zawsze unikatowym efektem działalności twórczej. Co ciekawe, idea ta szybko stała się popularna na całym świecie.

Upcykling w twoim domu

By zaprojektować niepowtarzalne wnętrze, wykorzystując metodę upcyklingu, warto zwrócić się o pomoc do zespołów artystycznych, które wykonują takie zlecenia. Trzeba się wtedy jednak liczyć z dość sporymi kosztami, ponieważ nie zachodzi tutaj produkcja taśmowa, a każdy mebel czy dekoracja staje się wyjątkowy. Dzięki temu na pewno w żadnym innym mieszkaniu nie trafisz na dokładnie taki sam przedmiot jak twój. 

Przy użyciu upcyklingu najczęściej kreuje się  kanapy, fotele czy łóżka. Wykorzystanie surowca zależy w zasadzie tylko od inwencji twórczej projektanta. Przy dobrej wyobraźni da się zaplanować wszystko: funkcjonalne półki, komodę, stolik lub nawet łóżeczko do dziecięcego pokoju. Są także przedmioty, które możesz zrobić samodzielnie lub przy współpracy z resztą domowników. Żyrandol z zawleczek od puszek pomalowanych na twoje ulubione kolory, funkcjonalna i jednocześnie elegancka lampa z butelek po winie czy osobliwy wieszak na biżuterię, stworzony ze starej tarki, pociągniętej farbą to tylko początek fascynującej przygody z upcyklingiem!

W trosce o środowisko

Wszyscy doskonale wiemy, jak wielki problem stanowią odpady, które powoli dosłownie zalewają nasze miasta. By zapobiec dalszemu zaśmiecaniu ulic, warto spróbować zrobić użytek z rzeczy, zwykle trafiających do kosza i zmienić je w coś pięknego, co posłuży w domu przez długie lata. Jeśli więc tylko masz w głowie mnóstwo pomysłów na oryginalne meble czy dekoracje, koniecznie zdecyduj się na upcykling, by żyć ze świadomością, że dzięki tobie śmieci będzie choć trochę mniej.  

Konsultacja: gruzownik.pl

 

Zobacz również:

Jak sprawić, by wnętrze było większe

Jak optycznie powiększyć wnętrze

Modernizacja starych mebli


Zmodernizuj stary mebel

Techniki decoupage'u


Zrób sama: Decoupage