Awangardowy jak ja. Klasyczny… jak ja. Mój dom!

Jesteś szczęśliwą posiadaczką mieszkania, a może masz do swojej dyspozycji małą, wynajętą kawalerkę? Nieważne! Istotne jest to jak się czujemy w miejscu, w którym naprawdę możemy być sobą i które nazywamy domem. Ta prywatna przystań powinna być zatem choć trochę „nasza”, abyśmy mogły czerpać z niej pozytywną energię. Dom idealny to na pewno taki, który chociaż w pewnym stopniu przypomina nas samych - pod względem stylu, a nawet osobowości.

Zdecydowana kolorystyka ścian, odważny mix materiałów, faktur, kształtów, na pewno świetnie skomponuje się z awangardzistką. Klasyczny design, ożywiony nutą nowoczesności, może być idealnym rozwiązaniem dla osoby podchodzącej do życia z nieco większym dystansem… Jak to wyrazić?

Domowy design na wyciągnięcie ręki 

Dosłownie - wystarczy jeden „klik”, niekoniecznie musimy też wiele kalkulować czy wykonać drugi „klik” i zaakceptować płatność bankową. O czym mowa? O tym, że w dzisiejszych czasach możemy sami wczuć się w rolę designera i bez przepłacania odmienić zupełnie oblicze naszego domu. 

W dobie globalizacji i zunifikowanych rozwiązań zaczynamy szukać indywidualizmu, dlatego warto poświęcić trochę czasu i dobrze się przy tym bawiąc, wyczarować za pomocą kilku prostych środków coś naprawdę niepowtarzalnego - np. dodając do typowego wystroju kuchni trochę „drukowanego” szkła albo fototapetę 3D, która nie dość, że sama w sobie niebanalna, spełni też dodatkową funkcję - optycznego powiększenia przestrzeni.

Możemy pokusić się też o pewien „tuning” ścian. Zastanówmy się czy nie nadszedł czas, by zdjąć tak oczywisty, że wręcz niezauważalny obraz z ładnym „widoczkiem” albo kilka fotografii wepchniętych w ramki pt. „każda z innej bajki”, które, co możemy ze zdziwieniem zauważyć… upstrzyły ścianę, czy „to coś” co je podtrzymuje, bo w zasadzie kolor jest tak mdły, jakby ściana chciała udawać, że jej w ogóle nie ma…

Czy wystarczy zakup farby noszącej dumnie nazwę „złote piaski lata” albo „chłód nadchodzącej zimy”? Na pewno farba się przyda, ale możemy się też pokusić o atrakcyjniejsze pod względem wizualnym rozwiązania, które jednocześnie nie zrujnują naszego budżetu.

Pozostajemy co prawda w świecie kolorów, ale stawiamy na wiele możliwych kombinacji, nie tylko barwnych, ale również „materiałowych”. Łączymy różne wzory, podłoża, faktury, powierzchnie monochromatyczne z wielobarwnymi, matowe z błyszczącymi, pozwalamy światłu (dziennemu i elektrycznemu) swobodnie „rozkładać” się wśród różnych płaszczyzn.

 Co łączy te wszystkie elementy i jednocześnie może mieć moc tworzenia zupełnie nowej i indywidualnej dla każdego mieszkania i pomieszczenia jakości? Druk - efektowny, wielofunkcyjny i ekologiczny (z użyciem tuszów wykonanych z bezwonnych  i naturalnych substancji roślinnych).

 Prostota, nowoczesność i funkcjonalność w… wydruku

Nie byłoby to możliwe, gdyby nie nowoczesna technologia druku wielkoformatowego UV, który zrewolucjonizował współczesny design. Wyobraźmy sobie, że na naszej ścianie możemy wyczarować obrazy jakie tylko chcemy, na wielu Awangardowo i klasychniemożliwych materiałach - od bardziej tradycyjnych - drukowanych na płótnie, obrazów Canvas, przez świetnej jakości wydruki na foliach samoprzylepnych, plexi, PCV, po różnego rodzaju szkło czy aluminium.

Do łask powracają też fototapety - te współczesne nie mają nic wspólnego ze swoimi poprzedniczkami z epoki PRL (chociaż trzeba przyznać, że da się obecnie zauważyć również pewien designerski trend „wspominkowy” - uznawane kiedyś za „kiczowate” elementy wystroju wnętrz, poddane nowoczesnym technikom, czasem uzyskują całkiem niebanalne, drugie życie).

Dzisiejsze fototapety wyróżniają się przede wszystkim doskonałą jakością wykonania - nieważne czy będą to tapety czarno-białe, czy emanujące całą paletą kolorów, fototapety samoprzylepne, fototapety ze zdjęcia, fototapety na ścianę, fototapety do salonu, kuchenne, fototapety panoramiczne i co istotne - nie tylko fototapety zdobiące ściany, ale również fototapety na meble, czy fototapety na drzwi.

Szkło, światło i druk - niebanalne połączenie!

Każdy, kto choć trochę interesuje się trendami designerskimi, wie, że w ostatnich latach szczególną „karierę” robi szkło - nie tylko w rolach typowych - jako element dekoracyjny mebli, blat stołu, lampy czy bibelot, ale materiał stanowiący element konstrukcyjny całego wystroju wnętrz. 

Coraz częściej spotykamy np. szklane ścianki działowe, świetnie „rozszerzające” przestrzeń, co ma szczególne znaczenie przy mniejszych metrażach. Światło i szkło potrafią wspólnie wyczarować nowe, wizualne światy - musimy im jednak na to pozwolić! Najprostszym sposobem będzie naniesienie druku np. na panele szklane, lakobel, szkło laminowane i szklane obrazy.

Technika poligraficzna UV daje taką możliwość. Umieszczenie np. w kuchni szklanego panelu czy innego elementu budującego większą całość (można zastosować m.in. kafelki szklane zamiast tradycyjnych płytek) pozwoli działać strumieniom światła, które na różne sposoby „pracują” w każdym wnętrzu. 

Od niedawna zaczęliśmy to zauważać nieco bardziej niż kiedyś, dlatego dużym zainteresowaniem cieszą się różne „świetlne” akcesoria. Jedno źródło światła, czyli lampa sufitowa, nie jest w stanie zbudować różnych wizualnych klimatów przestrzeni. 

Światło emitowane z różnych części pomieszczenia może dać naprawdę zdumiewający i niebanalny efekt. Wyobraźmy sobie np. nawet dość typowy kuchenny temat - owoce w koszu - ale przedstawione w formie wydruku na szklanym panelu, który zawsze chwyta takie czy inne światło. Jeśli poszukujemy inspiracji - warto zwrócić uwagę na tego rodzaju szczegóły.

Jak się do tego zabrać?

Może wyobraźnia podpowiedziała nam już kilka nowych rozwiązań? Wymarzyłyśmy sobie np. „historie naszej ostatniej podróży”… w formie wydruku na ścianie. Dobrze, ale jak ten pomysł zrealizować i nie ogołocić przy okazji swojego konta? Z pomocą przychodzi nam Internet. Wystarczy jedno wejście, parę słów kluczowych i widzimy jaką popularnością cieszą się tego typu rozwiązania, a jeśli tak się dzieje, oczywiście nie pozostaje to bez (dobroczynnego) wpływu na ceny tego rodzaju usług. Firmy wykonujące nadruki dysponują nowoczesnym sprzętem poligraficznym i sporym już doświadczeniem. Decydując się na wybór określonej oferty, warto zwrócić uwagę, czy sklep zapewnia profesjonalne doradztwo. 

Dzięki temu dowiemy się czy druk na określonym materiale jest optymalny, czy jednak zdecydować się na inną opcję. W katalogach takich sklepów powinniśmy też znaleźć kolekcje najpopularniejszych motywów, fotografii i nadruków, które możemy wybrać. Nic nie stoi też na przeszkodzie, żeby zindywidualizować zamówienie i skorzystać ze swoich zdjęć oraz projektów plastycznych.

Jeśli chcemy okiełznać zalegającą właśnie za oknami szarość… już dziś pomyślmy o wiosennej odnowie i stylizacyjnej koloroterapii we własnym domu!

Autor: Weronika Holeniewska z serwisu decoplanet.pl

 

Zobacz również:

Jak sprawić, by wnętrze było większe


Jak optycznie powiększyć wnętrze

Jak kolor zmienia wnętrze


Jak kolor zmienia wnętrze

Fototapety znowu modne


Fototapety znów modne