Ogrzewanie podłogowe – zachowaj przestrzeń i oszczędzaj energię

Dziś, w dobie wciąż rozwijających się technologii, ludzie coraz częściej sięgają po niekonwencjonalne rozwiązania, mające ułatwiać im codzienne życie. Tradycja, choć wciąż obecna i potrzebna, powoli ustępuje na rzecz nowoczesności. Do wynalazków, które na pewno znajdą powszechne zastosowanie w przyszłości, cieszących się ostatnio ogromnym zainteresowaniem, możemy zaliczyć ogrzewanie podłogowe, w wielu domach wyręczające standardowe grzejniki.

Pierwsze systemy ogrzewania podłogowego stosowano tak naprawdę już wiele lat temu, ale naturalnie nie można ich porównywać do modeli, dostępnych na obecnym rynku. Współcześni użytkownicy mogą wybierać między wersją wodną (nieco bardziej popularną) a wersją elektryczną. W obu przypadkach podobną inwestycję należy zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem (najlepiej uwzględnić we wstępnym projekcie budynku), ponieważ zarówno sieć rurek, wypełnionych wodą, jak i specjalnych przewodów, wymaga założenia jeszcze w początkowej fazie budowy domu. Gdyby jednak zaszła konieczność zamontowania materiałów grzewczych już po wykończeniu mieszkania, warto spróbować z wariantem elektrycznym – można zawsze zdecydować się na specjalne maty, gotowe do umieszczenia w kleju mocującym płytki albo wylewce.

Swoją ogromną popularność podłogówka bez wątpienia zyskała ze względu na osobliwy sposób działania. Otóż opisywany system przekazuje ciepło do otoczenia za pomocą promieniowania, a nie poprzez unoszenie (przypadek zwykłych grzejników). Dzięki temu kurz nie ma prawa się przypiekać, a jego drobinki nie fruwają swobodnie po pomieszczeniu. Jest to więc idealne wyjście dla alergików, zimą przeżywających prawdziwy koszmar z racji narastającej suchości i nadmiernego zanieczyszczenia powietrza. Liczy się także temperatura, osiągana przez oba urządzenia – kaloryfer potrafi się nagrzać nawet do 60 stopni Celsjusza, natomiast ocieplana w ten sposób podłoga nigdy nie przekroczy granicy 26 stopni.

Ogrzewanie podłogowe nierzadko pozwala też sporo zaoszczędzić. System ten sprawdza się zwłaszcza przy zastosowaniu pompy cieplnej lub specjalnego pieca grzewczego. Z racji tego, że najcieplejszym „miejscem” w domu staje się posadzka, a u góry jest nieco chłodniej, zostaje zachowana równowaga, idealna dla ludzkiego organizmu. Co za tym idzie, domownicy nie potrzebują już tak wysokiej temperatury powietrza i spokojnie mogą obniżyć ją nawet o 2 stopnie. Mniejsze zużycie energii cieplnej będzie się natomiast wiązało z niższą kwotą rachunków. Z drugiej strony, zastosowanie ogrzewania podłogowego zwiększy estetyczną atrakcyjność pomieszczeń. Ponadto, brak sporych, niezbyt eleganckich kaloryferów przyczyni się do optycznego powiększenia kubatury poszczególnych pokojów.

Oczywiście, jest także druga strona medalu. Przy podłogówce należy się liczyć z długim czasem, jaki powierzchnia grzewcza potrzebuje, by nabrać odpowiedniej temperatury, a później ostygnąć. To z kolei powoduje, że trudniej nam nią sterować niż tradycyjnym kaloryferem, wyposażonym w standardowe pokrętło. Kolejną wadą okazuje się brak możliwości dowolnego zagospodarowania posadzki. Wiadomym jest, że przy doborze jakichkolwiek wykładzin należy się kierować dobrym przewodnictwem cieplnym i w pierwszej kolejności odrzucić puchowe dywany. Kłopotliwa będzie też ewentualna usterka – w razie awarii niestety trzeba się liczyć z rozkuwaniem podłogi w celu odnalezienia źródła problemu. Niektórych może zresztą odrzucić sam koszt instalacji sieci, zdecydowanie przewyższający opłaty, związane z założeniem zwykłych grzejników.

Czego by nie mówić, ogrzewanie podłogowe jest świetnym wyborem dla kogoś, kto nie boi się inwestycji, zwłaszcza gdy cierpi na alergię lub ma dzieci. Jeśli właśnie budujesz duży dom, zamierzasz założyć tam pompę cieplną lub piec, a kaloryfery psują ci wizję przyszłego aranżu, podłogówka stanie się niechybnie spełnieniem twoich marzeń. 

Konsultacja: www.allcon.pl

 

Zobacz również:

Dom ze słomy


Słomiany dom

jak wybrać panele


Panele podłogowe

Palenie w kominku niezdrowe


Palenie w kominku niezdrowe?