Metalowa rewolucja, czyli jak wykorzystać blachę perforowaną przy projektowaniu wnętrza

Chyba każdy człowiek marzy o mieszkaniu, którego aranż zachwyciłby wszystkich naokoło. W dzisiejszym świecie coraz bardziej liczą się niebanalne pomysły i nowoczesny styl. Ludzie doceniają zwłaszcza proste, minimalistyczne wnętrza, świadczące o dobrym guście autora projektu oraz jego znajomości obecnych trendów. Futurystyczny wystrój kojarzy się przeważnie z elegancją i niestety sporą sumą pieniędzy, jaką trzeba w niego zainwestować. Jednak, jeśli trochę dłużej nad tym pomyśleć, okaże się, że innowacyjne dekoracje mogą być całkiem niedrogie, a na dodatek dostępne w zasadzie od ręki. Jakim sposobem? Otóż, wystarczy jedynie zaufać blasze perforowanej.

Dlaczego blacha perforowana?

Jeszcze do niedawna mało kto uważał blachę perforowaną za idealny materiał do perforowana blachaartystycznej dekoracji domu czy mieszkania. Wykorzystywano ją głównie do budowy części komputerowych czy bębnów pralek, a zupełnie nie zwracano uwagi na walory estetyczne i wizualne tego surowca. Co ciekawe, klient może wybierać wśród wielu wzorów perforacji – od otworów kwadratowych, poprzez okrągłe aż do wąskich, ukośnych szczelin, rozłożonych według różnorodnych wariantów. Jeśli jednak jest szczególnie wymagający i ma jakąś konkretną ideę, może również wykonać własny projekt perforacji. Dla tych, którzy chcieliby pogodne, wielobarwne pomieszczenie, pozostaje przemalowanie metalowych powierzchni na wybrane kolory. Tak ożywione na pewno sprawdzą się nie gorzej, niż ich tradycyjna wersja.

Poza niebanalnym wyglądem, nieocenioną zaletą blachy jest jej funkcjonalność. Niezwykle łatwo utrzymać ją w czystości, a w dodatku solidna powierzchnia, w przeciwieństwie do często stosowanego drewna, okaże się z pewnością odporna na zniszczenia. W zależności od potrzeb, można się bowiem zdecydować na model ze stali nierdzewnej lub odporny na działanie ognia.

Minimalistycznie znaczy z klasą – estetyczne perforowane dekoracje

Niewątpliwie blacha perforowana znajdzie mnóstwo zastosowań w dekoracji wnętrz. Przykuwająca uwagę ażurowa struktura na pewno doskonale sprawdzi się przy projektowaniu lamp. Ładnie wykrojony klosz, podświetlony od spodu, będzie naprawdę zjawiskowym elementem każdego pokoju. Można również spokojnie połączyć elegancję z funkcjonalnością, wykonując praktyczną obudowę dla kaloryfera, która jednocześnie posłuży za efektowną półkę na zdjęcia i pamiątki. Metalowe ozdoby niezawodnie spełnią swoją rolę także w łazience. Przy pomocy blachy da się nie tylko wykonać proste pojemniki na kosmetyki, ale i udekorować wannę albo opcjonalnie kabinę prysznicową.

Nie wahajmy się też łączyć blachy z innymi standardowo stosowanymi surowcami. Metal świetnie współgra zarówno z drewnem, jak i ze szkłem. Tak właśnie możemy stworzyć gustowny stolik do salonu, atrakcyjne meble kuchenne czy szafkę do przedpokoju lub sypialni. Co prawda powstałe w ten sposób przedmioty znów będą podatne na zniszczenia, jednak efekt wizualny, jaki otrzymamy, przekona nas, że czasem warto zaryzykować.

Magdalena Leńska, konsultacja i zdjęcia: sitono.pl

 

Zobacz również:

Pielęgnacja dywanów


Pielęgnacja dywanów

jak wybrać panele


Panele podłogowe

Wszystko o lustrach


Lustra we wnętrzu