Dom pełen światła – dekorujemy okna na jesień

Jesień za oknem, deszczowa pogoda i krótsze dni – to wszystko sprawia, że do pomieszczeń, w których przebywamy dostaje się mniej promieni słonecznych. Ochłodzenie na zewnątrz powoduje również, że coraz więcej czasu spędzamy w domu. Jeżeli chcemy zadbać o przyjemną i miłą atmosferę wewnątrz, udekorujmy okna tak, aby pokoje były odpowiednio naświetlone i pozostały przytulne.

Więcej światła

Coraz krótsze dni przekładają się na gorsze doświetlenie naszych domów. Odpowiednia dom-pelen-swiatla-firankiaranżacja okien pozwoli nam zachować możliwie największą ilość promieni słonecznych. Aby nadać wnętrzom lekkości i rozjaśnić je, zrezygnujmy z ciemnych, grubo dzianych firanek, które blokują dostęp światła. Postawmy na zwiewne, lekkie materiały – jak na przykład tiul – koniecznie w jasnych kolorach. – W pokonaniu jesienniej aury pomóc mogą nam firanki haftowane na markizecie, które wyróżnia wyjątkowa biel. Dzięki zastosowaniu specjalnego splotu nitek, materiał odbija światło w taki sposób, że sprawia wrażenie, jakby docierało go do pomieszczenia więcej – tłumaczy Magdalena Tomaszewska, ekspert firmy HAFT, specjalizującej się w produkcji zasłon i firan. – Przy tym rozwiązaniu pomieszczenie automatycznie staje się bardziej rozjaśnione, a firanka jest bielsza, jaśniejsza i delikatnie błyszcząca – dodaje.

Atmosfera spokoju

dom-pelen-swiatlaZe względu na większą ilość czasu spędzanego jesienią w domu, warto zadbać o to, aby w naszych pokojach panowała przyjemna atmosfera. Przesiadywanie z rodziną w przytulnym salonie z pewnością umilą odpowiednie zasłony. – Połączenie delikatnych, białych firanek z kontrastowymi, wyrazistymi zasłonami, to ponadczasowe rozwiązanie, które sprawdza się w różnej stylistyce wnętrz – przekonuje ekspert HAFT-u. – Modne są także zasłony z wypukłymi motywami. Ciepłą atmosferę w pomieszczeniu z pewnością podkreślą wszelkie zdobienia kwiatowe czy też w formie liści drzew – uzupełnia. Taka zasłona nada intymności wnętrzu – nikt niepożądany nie będzie zaglądał do środka.

Kolor ma znaczenie

Ciepłe kolory nie tylko sprawiają, że pomieszczenie staje się bardziej przytulne, ale także wpływają na nasze lepsze samopoczucie. Jesienią odejdźmy od jaskrawych kolorów, które dominowały wiosną i latem. Staramy się, aby wnętrze wpływało na nas kojąco i nie rozpraszało nadmiarem barw. Wszelkie odcienie beżu, brązu, fioletu, czekolady, wrzosu, butelkowej zieleni – to kolory, które sprawią, że wieczory spędzane w salonie będą najprzyjemniejszym momentem całego dnia.

Zobacz również:

Jak sprawić, by wnętrze było większe


Jak optycznie powiększyć wnętrze

Jak kolor zmienia wnętrze


Jak kolor zmienia wnętrze

Wszystko o lustrach


Lustra we wnętrzu