Czarna nie musi być mała – radzimy, jak zaaranżować łazienkę w ciemnych kolorach

Czarne płytki na ścianie i podłodze, dodatki, a nawet urządzenia sanitarne – projektanci wnętrz zachęcającą do odwagi w aranżacji pomieszczeń łazienkowych. Zgodnie podkreślają, że czerń to styl, elegancja i klasyka, która nigdy nie wychodzi z mody. Projektantów dopingują producenci, oferując produkty obalające stereotypy. Jedno jest pewne – czarne łazienki wróciły do łask, a my podpowiadamy, które rozwiązania wybrać.

Nie taki czarny straszny…

Łazienka w kolorze czarnym nie musi być ani przytłaczająca, ani klaustrofobiczna. Może czarna-lazienka-1natomiast przyciągać uwagę elegancją, ciekawym designem, zaskakiwać nietypowymi rozwiązaniami. Jeżeli czerń zestawimy ze szkłem, a całość doprawimy odpowiednim oświetleniem, uzyskamy niebanalne wnętrze. Dzięki zastosowaniu czarnego szkła na ścianach – w myśl efektu lustra – powstaną odbicia, a to z kolei optycznie powiększy wnętrze.

Jeżeli pomysł pokrycia całych ścian łazienki ciemną barwą wydaje się nam zbyt odważny, możemy postawić jedynie na czarne detale – podkreśla Krzysztof Kaczmarek, ekspert firmy TECE, jeden z czołowych producentów branży sanitarnej – Detale w postaci przycisków spłukujących, wykonane z czarnego szkła i uzupełnione o złote, srebrne czy czarne klawisze, a także nowoczesny i funkcjonalny terminal WC wyposażony w sterowanie elektroniczne – to ciekawe rozwiązania, które wprowadzą do łazienki powiew luksusu i nowoczesności.

Szklany design

czarna-lazienka-2Czerń to barwa uniwersalna i klasyczna, która niezwykle swobodnie wkomponowuje się w różnorodne aranżacje. Sprawdzi się zarówno w pomieszczeniach urządzonych w stylu wykwintnego glamour, jak i w minimalistycznej łazience, gdzie każdy detal musi ze sobą perfekcyjnie współgrać. Moda na barwy się zmienia, a czerń to zawsze ponadczasowy wybór, który możemy łączyć z innymi kolorami i swobodnie dopasować do niego elementy dekoracyjne. To także symbol luksusu i subtelnej ekstrawagancji.

Nowocześnie zaprojektowane łazienki stawiają na szkło. Coraz częściej odchodzi się od tradycyjnej kabiny prysznicowej na rzecz kabin typu walk-in, które wykonane są z przeszklonych ścian, montowanych bezpośrednio w posadzce z odpływem liniowym, co w efekcie nie wymaga montażu klasycznego brodzika. Przy takim rozwiązaniu łazienka od razu zyskuje na nowoczesności. Przeszklony prysznic z zastosowanym odwodnieniem liniowym wyraźnie oddziela w łazience strefę mokrą od suchej, a tym samym nie ogranicza niezbędnej przestrzeni.

„Odwodnienie, którego nie widać” – radzi Krzysztof Kaczmarek, ekspert firmy TECE:

czarna-lazienka-3

Jeżeli projekt łazienki zakłada rezygnację z tradycyjnej kabiny na rzecz przeszklonej strefy prysznicowej, niezbędnym elementem projektu powinien być także odpływ liniowy. Zdarza się, że sytuację komplikuje rodzaj materiału, z którego wykonana została posadzka, np. szkło czy kamień, a standardowy, stalowy ruszt odpływu, może naruszać estetyczne wymogi projektu. W takiej sytuacji warto wybrać ruszty szklane (jeżeli podłoga w łazience wykonana jest ze szkła), typu „plate” (do wypełnienia płytkami ceramicznymi) lub specjalną rynnę dedykowaną podłogom z kamienia naturalnego, po zamontowaniu której w posadzce widoczna pozostaje tylko szczelina. Podłoga z kamienia naturalnego ma swój własny, niewątpliwy urok i potrafi przemienić łazienkę w prawdziwą świątynię relaksu.

 

Zobacz również:

Jak dobrać kolor ścian w salonie


Jaki kolor w salonie?

Jak kolor zmienia wnętrze


Jak kolor zmienia wnętrze

Jak sprawić, by wnętrze było większe


Jak optycznie powiększyć wnętrze