Lustro – jak dobrać właściwie

Lustra to nieunikniony element wyposażenia mieszkania. Odpowiednio rozmieszczone powiększą optycznie wnętrze i je rozświetlą.  Ale źle dobrane mogą uwypuklić wszelkie niedoskonałości.

Feng Shui, czyli starochińska nauka o ruchu energii, przywiązuje bardzo dużą rolę do luster. Często nazywa się je „aspiryną” Feng Shui, gdyż wyjątkowo potężnie wzmacniają energię i tak samo powiększają pokój. Ale stosować je trzeba rozważnie.

Jakie lustro wybrać

Kupując lustro zwróć uwagę na następujące elementy:

Dobra jakość
Dobrej jakości lustro nie powinno zniekształcać odbijanego obrazu, nie może mieć plamek ani pęknięć, nie powinno być zmatowiałe, jak to często bywa w przypadku starych luster.

Kształt i wielkość
Lustro powinno być wystarczająco duże, by nie obcinać głowy czy ramion przeglądającej się osoby. W przeciwnym razie będzie przytłaczać i może prowadzić do chronicznych bólów głowy. Kształt zależy od tego, gdzie lustro będzie wisiało; w sypialni i niedużych pomieszczeniach, takich jak łazienka, najlepsze będzie lustro okrągłe lub owalne.

Unikaj luster podzielonych, jak to ma miejsce w niektórych szafkach łazienkowych. Wg Feng Shui lustro składające się z kilku kawałków prowadzi do poważnych zaburzeń energii. Również ostre krawędzie lustra zakłócają energię, więc lustro powinno być oprawione, a przynajmniej mieć oszlifowane brzegi.

Gdzie powiesić lustro?

W każdym mieszkaniu istnieją miejsca strategiczne dla lustra i tu raczej nie popełnimy błędu. Należy do nich przestrzeń nad umywalką w łazience, na ścianie w przedpokoju, nad komodą w salonie czy nad kominkiem. Należy tylko pamiętać, by było powieszone na odpowiedniej wysokości (na ogół 1,70 m od podłogi) i było odpowiednio oświetlone.

Ważne co się odbija

Dopilnuj, by to, co się odbija w lustrze, działało pozytywnie i poprawiało nastrój. Mogą to być elementy przyrody (np. drzewa za oknami, wazon czy doniczka z kwiatami), obraz, rzeźba, pamiątki rodzinne, kolekcja ulubionych przedmiotów, ciekawe elementy mebli.
Lustro może również pokazywać dalsze pomieszczenia mieszkania, przez co zharmonizuje się wnętrza różniące się wystrojem i optycznie powiększy wnętrze.

Czego zdecydowanie unikać?

  • Ponieważ lustro przyciąga główną uwagę, należy być świadomym tego, co ono odbija i unikać sytuacji, gdy obraz widziany w lustrze pokazuje miejsca, które chcielibyśmy ukryć. I tak jeśli pokój jest przeładowany czy zabałaganiony, lustro z pewnością pogłębi efekt przeładowania i podwoi bałagan.

  • Nie powinniśmy również wieszać lustra naprzeciw kanapy czy fotela, w którym często przesiadujemy, gdyż z pewnością nie będziemy czuć się komfortowo widząc ciągle swoje odbicie w lustrze.

  • Lustro nie powinno być wieszane naprzeciw okna czy innego źródła światła. Wg Feng Shui zakłóci to przepływ energii.

  • Przedpokój jest bezpiecznym i pożądanym miejscem na lustro. Pamiętać jednak należy, by nie wieszać go naprzeciw drzwi wejściowych. Lustro w takim miejscu nie tylko sprawi, ze korytarz będzie wyglądał na zbyt głęboki, ale źle wpłynie na wchodzących. Wg Feng Shui, lustro naprzeciw drzwi wejściowych odbija napływającą do domu energię i tym samym działa niekorzystnie na mieszkańców. Najlepszym miejscem na lustro w przedpokoju jest ściana po lewej stronie od drzwi wejściowych. Nie powinno jednak odbijać drzwi do toalety.

  • Unikać należy luster w sypialni, a w każdym bądź razie nie powinny wisieć naprzeciw łóżka. Leżąc w łóżku, nie powinnaś widzieć swego odbicia w lustrze, ponieważ wpływa to na zakłócenie snu. Wg Feng Shui, lustra potęgują energię, a w czasie snu w twoim ciele zachodzi proces odwrotny, wyciszenie energii. Jeśli koniecznie chcesz mieć lustro w sypialni, powieś je nad toaletką czy komodą, zwracając uwagę, by nie było skierowane w stronę łóżka ani nie odbijało okna czy drzwi.

Powiększanie przestrzeni za pomocą lustra

Odpowiednio umieszczone lustro sprawi, że powierzchnia pomieszczenia wyda się większa. I tak

  • lustro powieszone na bocznej ścianie wąskiego korytarza optycznie go poszerzy,

  • w salonie lustro powieszone na ścianie za kanapą doda mu głębi,

  • lustro powieszone na ścianie między oknami da wrażenie podwojenia powierzchni pokoju,

  • lustro na ścianie małej łazienki optycznie ją powiększy i rozjaśni.

barb
informacje o zastosowaniu luster w Feng Shui zaczerpnięte z Sekcja Dom i Ogród, poz. 25

 

Zobacz również:

Jak dobrać kolor ścian w salonie


Jaki kolor w salonie?

Jak sprawić, by wnętrze było większe


Jak optycznie powiększyć wnętrze

Modernizacja starych mebli


Zmodernizuj stary mebel