Jak optycznie powiększyć wnętrze?

Nasze mieszkania są na ogół małe, ale możemy sprawić, że będą wydawały się przestronniejsze. Czasami wystarczy przestawienie mebli, zmiana kolorów, oświetlenia albo precyzyjnie dobrane dodatki.
Jak to zrobić?

Zagospodarowanie przestrzeni

Rozjaśnij wnętrze

Kolory mogą całkowicie odmienić wnętrze. Jasne kolory tak na ścianach jak i podłodze sprawią, że pomieszczenie będzie wydawać się większe. Przy ciemnych kolorach odwrotnie.

Wyrównaj linie

Staraj się utrzymać na jednym poziomie linie mebli, drzwi, okien itp. Sprawi to, że wnętrze będzie wyglądać na bardziej zorganizowane a przez to przestronniejsze.

Wyrzuć niepotrzebne rzeczy

Od czasu do czasu trzeba robić przegląd zawartości szafy i wyrzucać/oddawać niepotrzebne rzeczy. Zajmują tylko miejsce i zabierają niepotrzebnie czas, bo trudno coś znaleźć w takim gąszczu. Wyrzucając ciuchy nienoszone od lat, zrobisz miejsce w szafie na płaszcze i torebki wiszące miesiącami na wieszakach w przedpokoju.

Więcej wolnej przestrzeni

Nie ustawiaj mebli tak, by tarasowały przejście, dojście do okna czy drzwi. Wydziel w funkcjonalne przestrzenie (np. część wypoczynkowa, jadalna, do pracy) i zadbaj, by między nimi była wolna przestrzeń komunikacyjna. Kupując nowe meble, rozważ starannie jaką funkcję ten mebel ma spełniać, jego maksymalne wymiary i wykończenie pasujące harmonijnie do wnętrza.

Unikaj dużej ilości małych sprzętów

Wybierz raczej jedną dużą, ale niską szafę niż 3 małe komody porozstawiane tu i tam. . Dobrze, jeśli jedna ze ścian pozostanie wolna od jakichkolwiek mebli i bez obrazów. Oko też musi odpocząć.

Właściwy wybór kolorów

Kolor naprawdę może dużo. Odpowiednio dobierając kolory można optycznie zmienić wymiary pomieszczenia. (Zobacz Jak kolor zmienia wnętrze) Jak kolorem powiększyć pomieszczenie?

Wybieraj jasne kolory

Jasne kolory sprawią, że całe pomieszczenie nabierze blasku i sprawi wrażenie większego. A aktualnie modne kolory natury (np. kolory bawełny, sznurka, lnu, popiołu czy chmury) dodadzą więcej ciepła niż zwykły biały.
W niektórych przypadkach, ciemniejsze odcienie dodadzą głębi tam gdzie jej brak.

Graj odcieniami

Dekoratorzy wnętrz wiedzą, że niektóre zestawienia kolorów są przyjemne dla oka, a inne nie. Wszystkie odcienie to odmiany 3 podstawowych kolorów czyli magenty (fioletoworóżowy), cyanu (błękit) i żółtego. Dodając do nich bieli otrzymamy pastelowe kolory a dodatek czerni sprawi, że kolory będą poszarzałe. Kolory uzupełniające (np. czerwień i zieleń) dają maksymalny kontrast, niezbyt pożądany w przypadku mieszkań, gdzie szukamy raczej łagodnych zestawień.
Wybieraj kolory harmonizujące ze sobą. Lepiej będzie, gdy kolor podłogi będzie kontynuacją koloru ścian, da to wrażenie większej przestrzeni.
Modne aktualnie brązy i szarości są dobrym tłem dla kolorystycznych dodatków; pomarańczowych i czerwonych dla tych, którzy lubią żywsze kolory oraz złamany błękit, śliwka, chińska zieleń dla preferujących spokojny wystrój.

A może lustra?

Lustra pełnią istotną rolę w optycznym powiększaniu powierzchni pomieszczenia. Mogą dodać wrażenia głębi, np. gdy umieścimy je poziomo nad niskim meblem wzdłuż całej jego szerokości. Ale pamiętajmy, że lustro odbija wszystko, co znajdzie się w jego pobliżu i tym samym może potęgować wrażenie bałaganu. Nie nadaje się więc do umieszczania nad blatami roboczymi w kuchni, chyba że jesteśmy perfekcjonistkami i zawsze mamy idealny porządek w kuchni. Idealne będą za to w wąskiej łazience, jeśli umieścimy je np. w formie opaski na wszystkich ścianach albo chociaż wzdłuż dłuższej ściany. A mały przedpokój powiększą lustra umieszczone w drzwiach szafek.
Lustra mogą stanowić również dekorację pomieszczenia, zwłaszcza że poza typowymi srebrnymi, można dostać także brązowe, grafitowe, złote, niebieskie. Takie dekoracyjne lustra doskonale spełnią swoją rolę w salonie, nie rzucając się przy tym w oczy.

Wybór materiałów

Nie tylko kolory, ale również użyty materiał może wpłynąć na optyczną zmianę wielkości pomieszczenia. I tak dywan na podłodze sprawi, że pokój wyda się mniejszy, podczas gdy goły parkiet go powiększy. Meble pomalowane białym lub przezroczystym lakierem mniej będą rzucać się w oczy i tym samym nie zabiorą tyle przestrzeni co ciemne meble.
W małym pomieszczeniu unikaj ciężkich welurowych zasłon i zastąp je lekkimi zasłonkami z jasnej bawełny czy lnu.

Więcej światła

Oświetlenie spełnia ogromną rolę nie tylko funkcjonalną ale także dekoracyjną. Za jego pomocą można stworzyć w pomieszczeniu odpowiedni nastrój. W małym pomieszczeniu wybieraj delikatne, smukłe lampy, niezależnie czy są to żyrandole, lampy stojące, ścienne czy biurkowe. Dobieraj również jasne abażury (przy których zresztą nasza cera wygląda lepiej).

I pamiętaj nawet w małym, ale ciepłym i przytulnym wnętrzu czujemy się lepiej niż w dużym, ale nieprzyjaznym.

oprac. barb
wykorzystano porady dekoratorki wnętrz w linternaute.com/femmes

 

Zobacz również:

Jak kolor zmienia wnętrze


Jak kolor zmienia wnętrze

Jak dobrać kolor ścian w salonie


Jaki kolor w salonie?

Wszystko o malowaniu


Wszystko o malowaniu