Szkodniki w drewnie – jak je zwalczyć?
Odziedziczyłaś stare meble po dziadkach? Są świadkami historii Twojej rodziny, zniosły zawieruchę wojenną i liczne przeprowadzki. A teraz u Ciebie giną pożerane przez szkodniki? Nie możesz na to pozwolić! Jeśli widzisz ślady żerowania szkodników (maleńkie otwory w drewnie, kopczyki żółtawych trocin pozostawione obok lub pod meblem) czas na działanie.
Co niszczy stare meble
Do najczęściej spotykanych szkodników niszczących meble należą owady z rodziny kołatkowatych: kołatek domowy, kołatek uparty i wyschlik grzebykorożny, zwane często mylnie kornikami (kornik to inny owad żerujący w żywym drewnie). Kołatkowate to chrząszcze długości 2-5 mm drążące w drewnie chodniki wypełnione miałkimi trocinami i wydzielinami. Ich larwy drążą chodniki o średnicy ok. 3 mm i długości kilku centymetrów, natomiast chrząszcze pozostawiają otwory wylotowe o średnicy 2-5 mm.
Oprócz kołatkowatych, meble niszczą spuszczele. Potrzebują one do swojego rozwoju ciepła i wilgoci, więc często atakują meble stojące w zawilgoconych pomieszczeniach. Przeciętna szerokość chodników dorosłych larw spuszczela wynosi 6 mm, a chrząszcz wygryza owalny otwór o wymiarach 2-4 na 5-11 mm.
Okres żerowania larw jest bardzo długi, bowiem w zależności od gatunku trwa od 2 do 11 lat. Przez ten czas mnożą się obficie i coraz bardziej osłabiają nasz mebel.
Zobacz również:
![]() |
![]() |
![]() |