Spis treści

Szkodniki w drewnie – jak je zwalczyć?

Odziedziczyłaś stare meble po dziadkach? Są świadkami historii Twojej rodziny, zniosły zawieruchę wojenną i liczne przeprowadzki. A teraz u Ciebie giną pożerane przez szkodniki? Nie możesz na to pozwolić! Jeśli widzisz ślady żerowania szkodników (maleńkie otwory w drewnie, kopczyki żółtawych trocin pozostawione obok lub pod meblem) czas na działanie.

Co niszczy stare meble

Do najczęściej spotykanych szkodników niszczących meble należą owady z rodziny kołatkowatych: kołatek domowy, kołatek uparty i wyschlik grzebykorożny, zwane często mylnie kornikami (kornik to inny owad żerujący w żywym drewnie). Kołatkowate to chrząszcze długości 2-5 mm drążące w drewnie chodniki wypełnione miałkimi trocinami i wydzielinami. Ich larwy drążą chodniki o średnicy ok. 3 mm i długości kilku centymetrów, natomiast chrząszcze pozostawiają otwory wylotowe o średnicy 2-5 mm.

Oprócz kołatkowatych, meble niszczą spuszczele. Potrzebują one do swojego rozwoju ciepła i wilgoci, więc często atakują meble stojące w zawilgoconych pomieszczeniach. Przeciętna szerokość chodników dorosłych larw spuszczela wynosi 6 mm, a chrząszcz wygryza owalny otwór o wymiarach 2-4 na 5-11 mm.

Okres żerowania larw jest bardzo długi, bowiem w zależności od gatunku trwa od 2 do 11 lat. Przez ten czas mnożą się obficie i coraz bardziej osłabiają nasz mebel.

 

Zobacz również:

Jak sprawić, by wnętrze było większe


Jak powiększyć wnętrze

Modernizacja starych mebli


Zmodernizuj stary mebel

Pielęgnacja dywanów


Pielęgnacja dywanów