Czyszczenie sprzętów AGD

Wiele sprzętów gospodarstwa domowego obecnych w dzisiejszych kuchniach nie było znanych jeszcze 50 lat temu. Tym niemniej do ich konserwacji i czyszczenia możemy z powodzeniem wykorzystać sposoby naszych babć. Podpowiadamy, jak naturalnymi środkami wyczyścić większe i mniejsze sprzęty gospodarstwa domowego.

Kuchenka elektryczna

Płyta kuchenki

Przy czyszczeniu płyty kuchenki elektrycznej najlepiej sprawdzi się soda oczyszczona lub ocet. Wybrany produkt umieść na wilgotnej gąbce i po wtarciu w zimną powierzchnię płyty, pozostaw na kilka minut, spłucz i wytrzyj płytę do sucha szmatką.

Uwaga: Nie używaj drapaków ani ostrych gąbek, jeśli to konieczne to do usuwania zaschniętych plam użyj specjalnego skrobaka.

Piekarnik

Brudny piekarnik może zmieniać zapach pieczonych potraw. Aby tego uniknąć, należy regularnie czyścić go. Wybierz w tym celu stary babciny środek czyli sodę oczyszczoną zamiast agresywnych środków czyszczących, które mogą być toksyczne. Rozcieńcz 6 łyżek sody z 2 łyżkami wody i powstałą pastę rozprowadź na wszystkich tłustych ścianach. Pozostaw na noc, a następnie wyszorowuj gąbką. Kratki umyj wodą z mydłem, a drzwiczki octem.

Kuchenka mikrofalowa

W szklanej misce wymieszaj wodę z octem. Umieść ją wewnątrz kuchenki i podgrzewaj przez około dwie minuty. Ten naturalny zmywacz zmiękczy uporczywe plamy, które wystarczy usunąć gąbką i wysuszyć szmatką. Jeśli nie masz pod ręką octu, użyj soku z cytryny, który będzie równie skuteczny.

Okap kuchenny

Okap jest jednym z najtrudniejszych do czyszczenia elementów w kuchni, ale również najbardziej podatnym na zachlapanie i tłuste opary. By go wyczyścić, trzeba go zdemontować, poodkręcać ruchome części i zanurzyć je w roztworze gorącej wody i detergentu na co najmniej pół godziny. Nie rozbieralne części wyszoruj gąbkę zmoczoną w roztworze z detergentem. Wszystko dobrze wypłucz, wysusz i z powrotem zamontuj. 

Zmywarka do naczyń

Jeśli zmywarka nie domywa naczyń, oznacza to, że jest brudna. By ją wyczyścić, włącz pusty cykl mycia ze szklanką octu lub umieść go w dozowniku na płyn do płukania. Jeśli często używasz zmywarki, powtarzaj cykl jej czyszczenia co miesiąc.

Aby wyeliminować nieprzyjemne zapachy, możesz  brudne naczynia posypać odrobiną sody oczyszczonej lub przed każdym zmywaniem włożyć do zmywarki pół cytryny.

Zamrażarka

Mycie zmywarki to często mordęga, ale warto poświęcić się, bo można tym samym zaoszczędzić na rachunkach za energię.Najlepiej robić to, gdy w zamrażarce jest mało produktów. Na czas czyszczenia przełóż je do lodówki lub torby termicznej, zamrażarkę wyłącz, podłóż pod nią szmatę lub mopa by zebrać wodę z topniejącego lodu. Do wnętrza zamrażarki wkłóż garnek z wrzątkiem i zamknij drzwiczki na 10-15 minut. Para roztopi większość lodu a jego resztki możesz lekko zeskrobać drewnianą łopatką. Jeśli lodu jest dużo, ponów akcję z wrzątkiem. Po odszronieniu wnętrza przetrzyj sciany zamrażarki octem lub sokiem z cytryny i nie spłukuj.

Robot kuchenny, mikser itp.

Mycie tych urządzeń nie należy do najprzyjemniejszych zajęć, zwłaszcza gdy nie zrobimy tego zaraz po użyciu. By je uprościć, wlej do pojemnika robota/miksera wodę z płynem do mycia naczyń i włącz go na chwilę, po czym umyj ręcznie i spłucz. Pokrywę i przyciski na urządzeniu wystarczy umyć wodą z płynem do mycia naczyń.

Czajnik

Kamień osadzający się w czajniku może znacząco zmienić smak herbaty czy innych gorących napojów. Usuniesz go z łatwością octem lub sodą oczyszczoną (2 łyżeczki na litr  wody). Pamiętaj, by czajnik dobrze wypłukać przed ponownym użyciem. Jeśli warstwa kamienia jest bardzo twarda, do roztworu  sody dodaj łyżkę kwasku cytrynowego.

Ekspres do kawy

Jeśli nie będziesz regularnie czyścić swojego ekspresu, kawa będzie miała gorszy smak z powodu osadzającego się kamienia. Poza tym sam ekspres z czasem może odmówić posłuszeństwa. A jak go myć? Oczywiście octem. Wlej do niego szklankę octu, uzupełnij wodą i włącz urządzenie tak, jakbyś miała przygotować kawę. Wypłucz pojemnik i powtarzaj operację z octem do czasu, aż wychodząca woda będzie przezroczysta. Co miesiąc cały zbiornik namocz w occie, by rozpuścić wszelkie zanieczyszczenia i dokadnie wypłucz.

W przypadku ekspresu na kapsułki, stosuj się do instrukcji producenta.

Pralka

Pralka łatwo chłonie zapachy, których trudno się pozbyć, zwłaszcza gdy regularnie pierzemy bieliznę w niskich temperaturach. Przyczyną mogą być osady wapnia lub pleśni wewnątrz urządzenia (w szczególności z powodu gnijących resztek detergentu z wilgocią). 

By pozbyć się zapachów warto od czasu do czasu wykonać pusty cykl prania bez bielizny i detergentu. Do bębna włóż ściereczkę nasączoną octem i włącz cykl prania  w temperaturze 60 stopni. Metalowe części pralki umyj wodą z proszkiem i octem. Gumową uszczelkę myj szczoteczką do mycia zębów zwilżoną ciepłą wodą z kroplą amoniaku. 

Nie zapominaj o zostawieniu otwartych drzwiczek po każdym użyciu pralki.

Odkurzacz

W miare odkurzania w worku odkurzacza zbiera się kurz i roztocza generujące nieprzyjemne zapachy, które przenikają do dywanów. Aby odświeżyć odkurzacz i zachować w domu miły zapach czyste, przed odkurzaniem rozsyp po dywanie trochę sody oczyszczonej wymieszanej z kilkoma kroplami dowolnego olejku eterycznego. Zachowasz zapach olejku nie tylko w trakcie bieżącego odkurzania ale i następnego. Możesz też wsypać trochę proszku do prania lub perfumowanej soli, ewentualnie listków suszonej mięty do worka odkurzacza i regularnie go opróżniać. 

Żelazko

Aby twoje żelazko lekko ślizgało się po prasowanej tkaninie i nie zostawiało na niej śladów, spód żelazka musi być nieskazitelnie czysty. W tym celu zimny spód przetrzyj szmatką nasączoną w soku z cytryny lub octu. Inną metodą jest pocieranie jeszcze ciepłego spodu żelazka kawałkiem szarego mydła a następnie wytarcie miękką szmatką lub zmiętym papierem gazetowym. Pamiętaj również, aby regularnie odkamieniać żelazko. W tym celu napełnij zbiornik mieszaniną wody i octu, podgrzej żelazko aż część pary wyleci i odstaw na godzinę, po czym przepłucz zbiornik.

jul

(z wykorzystaniem porad z linternaute.com)

 

Zobacz również:

Soda oczyszczona


Wszechstronna soda

Ekologiczne czyszczenie


Naturalne środki czyszczące

Borax do czyszczenia


Sprzątanie z boraksem