Naturalne środki do konserwacji mebli

Nieważne z jakiego materiału wykonany jest mebel. Drewniany, bambusowy, skórzany czy tapicerowany, każdy mebel będzie lepiej wyglądał i wytrzyma dłużej jeśli będzie regularnie czyszczony. I do tego nie potrzebujesz skomplikowanych mikstur ze sklepowej półki. Podpowiadamy jak wykorzystać proste  składniki do stworzenia skutecznych i ekologicznych środków do konserwacji i czyszczenia mebli, usuwających plamy, zadrapania, przypalenia i zalania.

Cytrynowa polerka

Oliwa z oliwek to doskonała ochrona drewna. A  eteryczny olejek cytrynowy oczyści drewno i sprawi, że mebel będzie miał orzeźwiający zapach.

Składniki: 125 ml oliwy z oliwek, ¼ łyżeczki olejku cytrynowego.

Wymieszaj wszystkie składniki w szklanej butelce, dokładnie wstrząśnij i gotowe. Za pomocą miękkiej szmatki bawełnianej wcieraj niewielką ilość mieszaniny w powierzchnię drewnianego mebla.

Cytrynowy środek czyszczący do drewna

Składniki: 2 łyżki oliwy z oliwek, 2 łyżki świeżego soku z cytryny

Wymieszaj składniki w szklanym naczyniu, wstrząśnij i nakładaj miękką flanelką na powierzchnię mebla.

Orzechowy wywabiacz 

Mętne ślady po wodzie na powierzchni drewna usuniesz pocierając je połówką świeżego orzecha włoskiego.

Pierwsza pomoc przy plamach po gorących naczyniach

Gorące naczynia mogą zostawić na powierzchni drewna odbarwione plamy. By je usunąć, natrzyj plamę świeczką (kolor świeczki dopasuj do koloru drewna), nałóż na nią podwójną warstwę ręcznika papierowego i przeprasuj ciepłym żelazkiem. Wypoleruj powierzchnię miękką flanelką i w razie potrzeby powtórz zabieg.

Usuwanie z drewna plam po wodzie

Wymieszaj sodę oczyszczoną z majonezem, tak by uzyskać konsystencję gęstej pasty. Delikatnie wetrzyj w drewno niewielką ilość pasty i pozostaw  na 5 minut. Wypoleruj powierzchnię  miękką flanelką.

Usuwanie śladów po świeczce

Plamy z wosku łatwo usuniesz, gdy wosk schłodzi się na tyle, że skruszeje. Twardy i skruszały usuniesz tępnym nożem (noż możesz owinąć kawałkiem miękkiej szmatki, by mieć pewność, że powierzchnia mebla nie zostanie porysowana).  Zmyj pozostałę tłuste ślady gorącymi mydlinami, wypłucz i wysusz. Gdy powierzchnia będzie już całkiem sucha, wetrzyj w nią olejową polerkę (np. cytrynową).

Usuwanie rys na powierzchni drewna

Powierzchniowe rysy możesz usunąć polerując powierzchnię polerką olejową. Głębsze rysy  usuniesz kredką świecową dopasowaną kolorem do koloru drewna. By to zrobić podgrzej tępy nóż nad ogniem i przyłóż do kredki by ją zmiękczyć, rozprowadź świeczkę na powierzchni drewna i pozostaw do wystygnięcia. Nadmiar świeczki zeskrob tępym nożem i powierzchnię wypoleruj olejową polerką.

Usuwanie przylepnych etykiet 

Olej roślinny to doskonały środek do usuwania etykiet z drewniach powierzchni. Posmaruj etykietę olejem i pozostaw na noc a rano zetrzyj ją miękką szmatką. 

Konserwacja mebli bambusowych, rattanowych i wiklinowych

Na co dzień wystarczy takie meble odkurzać. Od czasu do czasu możesz je przetrzeć szmatką z dodatkiem wody utlenionej i soku z cytryny (na 1l wody 1/3 szklanki wody utlenionej i 4 łyżki soku z cytryny). 

Pianka do czyszczenia tapicerki

Idealnie oczyści tapicerkę nie mocząc jej. Dodatek olejku lawendowego zapewni przyjemny zapach.

Składniki:

• łyżeczka boraksu,

 60 ml gorącej wody,

 2 łyżki naturalnego plynu do mycia naczyń,

 3 krople olejku lawendowego.

Przygotowanie:

  1. Do miski wlej wodę, dodaj boraks mieszając by dokladnie rozpuścił się. Pozostaw w temperaturze pokojowej by mieszanina wystygła.

  2. Dodaj płyn do mycia naczyń i olejek lawendowy. Ubijaj mieszaninę trzepaczka aż do wytworzenia piany.

  3. Stopniowo wcieraj gąbką pianę w tapicerkę a następnie usuwaj ją wilgotną szmatką i pozostaw do wyschnięcia.

Środek czyszczący do mebli skórzanych

Ocet, oliwa i olejek cytrynowy wyczyszczą skórę i utrzymają w doskonałym stanie skórzane meble.

Składniki: 2 łyżki białego octu spirytusowego, 2 łyżki oliwy z oliwek, 2 krople olejku cytrynowego.

Wymieszaj wszystkie składniki w niewielkim słoiku i dobrze wstrząśnij. Przed użyciem wypróbuj mieszankę w niewidocznym miejscu skórzanej tapicerki, by sprawdzić jak zachowuje się kolor skóry.  Wetrzyj niewielkie ilości mieszanki w skórę i miękką szmatką wytrzyj nadmiar płynu. 

 barb

Zobacz również:

Pranie bez detergentów


Pierzemy naturalnie

Czyszczenie skórkami z banana


Oczyszczające skórki z banana

Ekologiczne czyszczenie


Naturalne środki czyszczące