Odkurzacz – najlepszy przyjaciel każdego alergika

Wielu alergików toczy nieustanną walkę z kurzem, brudem i roztoczami. Niby mają odkurzacze, niby stosują je systematycznie, a jednak uczulenie nie odpuszcza. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta. Prawdopodobnie kupili urządzenia, które nie zostały wyprodukowane z myślą o osobach wrażliwych na domowe zanieczyszczenia. Przy wyborze kierowali się zapewne niską ceną lub renomą marki. Niestety, akurat w tym wypadku, tanie czy firmowe produkty nie zawsze stanowią najlepszą dostępną opcję.

Szkopuł tkwi w tym, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z istnienia specjalnych filtrów, zwiększających wydajność konkretnych modeli. Dopiero przy ich pomocy alergicy odczują wyraźną ulgę po sprzątaniu.

Filtr HEPA a filtr wodny

W dzisiejszych czasach przy produkcji odkurzaczy coraz częściej uwzględnia się osoby uczulone na kurz i astmatyków. Dzięki temu klienci mają obecnie do dyspozycji dwa rodzaje filtrów dobrej klasy: filtr wodny oraz filtr HEPA.

Pierwszy z wymienionych modeli występuje w odkurzaczach piorących pod postacią zbiornika na wodę. Zanieczyszczenia, w tym również szkodliwe bakterie, wpadają do niego i topią się. Jego niewątpliwą zaletą jest długotrwałość (nie zachodzi potrzeba wymiany, chyba że dojdzie do uszkodzenia mechanicznego). By uniknąć spadku wydajności oraz przykrego zapachu, należy myć pojemnik po każdym użyciu.

Filtr HEPA jest powszechnie uznawany za najbardziej efektywną metodę oczyszczania powietrza. HEPA to skrót od angielskiego High Efficiency Particulate Air. Pojemnik, kryjący się pod tą nazwą, zostaje wyprodukowany z włókna szklanego połączonego z syntetyczną żywicą. Usuwa niemal wszystkie najmniejsze cząsteczki, takie jak: drobinki kurzu, pyłki kwiatów, wirusy, odchody roztoczy oraz grzyby. Jego skuteczność osiąga nawet do 99,95%. Zbiornik należy regularnie myć, a potem pozostawiać do wyschnięcia. Inaczej niż w przypadku filtrów wodnych, zaleca się, by filtry HEPA wymieniać przynajmniej raz na rok.

Jaki odkurzacz będzie idealny?

Przed zakupem odkurzacza warto się zastanowić, który rodzaj będzie najlepiej dostosowany do naszych potrzeb. Nie wszystkim zależy na tym samym, więc dobrze rozważyć, czego oczekujemy, a na co możemy ewentualnie przymknąć oko.

Jeśli wybierzemy model bezworkowy, musimy pamiętać o stałym utrzymywaniu czystości w jego wnętrzu. Urządzenie tego typu wymaga systematycznego mycia pojemnika zbierającego brud, bo nawarstwiający się kurz może zapchać filtr i szybko doprowadzić do awarii bądź pogorszenia jakości działania.

Odkurzacz workowy nie wymaga takiej dbałości jak jego konkurent, a przy tym kosztuje zdecydowanie mniej. Inna sprawa, że wymienne worki wiążą się z dodatkowymi wydatkami, których suma po pewnym czasie może przekroczyć wartość produktu.

Kolejne rozwiązanie, doskonałe szczególnie dla klientów mających zwierzęta lub małe dzieci, to odkurzacz piorący. Za sprawą rozbudowanych programów funkcyjnych pozwala prać dywany, zbierać płyny, myć podłogi czy okna. Jego wadę stanowi spory rozmiar i niebagatelna cena.

Wbrew pozorom, zakup odpowiedniego odkurzacza nie jest aż tak trudny. W razie jakichkolwiek wątpliwości można zapytać sprzedawcę o certyfikaty, które otrzymał upatrzony model, zwłaszcza gdy cierpi się na alergię. Najważniejsze, by podjęta decyzja zapewniła satysfakcję na długie lata.

Autor – Malwina Lisiecka (bonus-czystosc.pl)

 

Zobacz również:

Pielęgnacja dywanów


Pielęgnacja dywanów

Alergia wziewna


Alergia wziewna

Pranie bez detergentów


Pierzemy naturalnie