Jak dbać o firanki i zasłony

Osłaniają nasze wnętrza przed wzrokiem obcych, latem chronią przed nadmierną temperaturą a zimą przed zimnem. Stanowią też uzupełnienie wystroju wnętrz. Jak o nie dbać, by jak najdłużej nam służyły i ciągle świetnie wyglądały?

Odkurzanie

Firanki i zasłony, wiszące w pobliżu ciepłych kaloryferów zbierają kurz w większym stopniu niż ściany czy meble. Należy więc je regularnie odkurzać lub trzepać.

Zasłony, zwłaszcza te ciężkie, regularnie odkurzamy odkurzaczem z okrągłą szczotką. Regularne odkurzanie zasłon sprawi, że nie będziemy musiały tak często ich prać.

Zasłony z materiałów syntetycznych przyciągają kurz w większym stopniu niż te z tworzyw naturalnych. Kurz z takich zasłon łatwo usuniemy mocząc zasłonki w zimnej solance.

Pranie

Firanki
Firanki są delikatne i łatwo je uszkodzić piorąc w pralce. Dlatego lepiej prać je w specjalnym woreczku albo poszewce z poduszki. Pierzemy przy włączonym programie do prania tkanin delikatnych i w dużej ilości wody. Firanki z bardzo delikatnych materiałów powinno prać się ręcznie w wannie w ciepłym roztworze mydlanym.

Zasłony
Zasłony z tkanin nadających się do prania pierzemy w pralce przy ustawionym programie do prania tkanin delikatnych. A to dlatego, że promienia słońca osłabiają tkaninę i energiczniejsze pranie mogłoby uszkodzić ją. Odciskamy i bez wyżymania zawieszamy nad wanną do odcieknięcia.

Zasłony bawełniane łatwo zbiegają się, więc by temu zapobiec po praniu rozciągamy je póki są mokre.

Zasłony z tkanin nie nadających się do prania w wodzie odkurzamy przy każdym sprzątaniu  i ewentualnie trzepiemy. Co pół roku oddajemy do pralni chemicznej.

Sposoby na pożółkłe firanki

Firanki, zwłaszcza bawełniane lub lniane, narażone na działanie promieni słonecznych często żółkną. Nasze babcie wiedziały jak przywrócić im biel bez chemicznych wybielaczy. Sposobów jest kilka:

  • Soda lub proszek do pieczenia. Wystarczy przed praniem zamoczyć firanki w roztworze sody (250 g na 10 l) lub sodę albo proszek do pieczenia dodać do prania.

  • Sól. Skuteczna zwłaszcza w przywracaniu bieli firankom pożółkłym od dymu tytoniowego. Firanki moczymy przez noc w roztworze soli (500 g soli na 10 l wody), a następnie pierzemy.

  • Lekkie podbarwienie. Poszarzałe firanki można też uratować nadając im kremowy odcień. W tym celu do ostatniego płukania dodajemy napar z kwiatów lipy lub herbaty. Firanki trzymamy w naparze dłużej lub krócej, w zależności od natężenia koloru, jaki chcemy uzyskać. Płynu musi być tyle, by firanka swobodnie pływała.

Usztywnianie firanek

Firanki możemy usztywnić dodając do ostatniego płukania roztwór cukru (w proporcji 1:3) lub wypłukać je w wodzie po ugotowanym ryżu. Możemy też sporządzić krochmal ryżowy. W tym celu 30-75g wypłukanego ryżu gotujemy w 2 szklankach wody, odcedzamy i dolewamy tyle wrzącej wody, aby otrzymać 1l płynu, w którym zanurzamy wilgotne firanki.

barb

z wykorzystaniem sposobów z Sekcja Zdrowie, poz. 109

 

Zobacz również:

Pielęgnacja dywanów


Pielęgnacja dywanów

Pranie bez detergentów


Pierzemy naturalnie

Usuwamy tytoniowy smród


Jak usunąc zapach tytoniu