Zapanuj nad bałaganem

Lubimy gromadzić różne rzeczy i w miarę upływu lat mieszkanie staje się niesamowicie zagracone. Trudno w nim się poruszać, panuje wieczny bałagan, bo nowe nabytki już nie mieszczą się w szafach. Drastycznym wyjściem z sytuacji jest przejście na minimalizm, czyli wyrzucenie większości rzeczy i pozostawieniu absolutnie niezbędnych. Ale mało kto na to się zdecyduje.

Jak więc zapanować nad rzeczami i bałaganem, które one wnoszą? Oto kilka porad, inspiracją których jest wypowiedź amerykańskiej specjalistki od zarządzania gospodarstwami domowymi, przedstawiona w Sekcja Dom i Ogród, poz. 27.

Kupując coś nowego myśl o swoim czasie

Jak często kupujesz różne rzeczy impulsywnie, bo fajne, bo przyda się, bo może nie być następnym razem…? Następnym razem, gdy coś kupujesz pomyśl nie tylko o tym czy dana rzecz przyda się i czy cię na nią stać. Pomyśl także o swoim czasie. Ubranie trzeba prać, oddawać do pralni i reperować. Różne drobiazgi i pamiątki trzeba odkurzać. Zabawki trzeba regularnie myć i układać na miejscu. Tak więc, kupując cokolwiek, pamiętaj o dodatkowym koszcie, jakim jest twój czas, i dolicz go do ceny produktu.

Wyznaczaj sobie drobne cele

Myśl o wielkich porządkach, na które trzeba poświęcić cały weekend, zniechęca do ich rozpoczęcia. Poza tym szkoda twojego czasu i nerwów. Skuteczniejsze będzie wyznaczanie sobie drobnych celów, np. posprzątanie jednego pokoju w tygodniu albo przejrzenie jednej półki czy szuflady dziennie.

Przygotuj trzy pojemniki i oznacz je: „Śmieci”, „Do oddania” oraz „Inne”

W trakcie sprzątania odkładaj konkretne rzeczy do odpowiedniego pojemnika. W ten sposób ułatwisz sobie pracę i ją zdecydowanieskrócisz.

Znajdź podobne przedmioty

Po gruntownym sprzątaniu może się okazać, że znajdziesz po kilka rzeczy bardzo zbliżonych pod względem wyglądu i funkcjonalności. Zatrzymaj tylko te najlepsze, a resztę oddaj komuś lub wyrzuć.

Dbaj o równowagę w swojej garderobie

Pozbądź się zbędnych ubrań i uporządkuj garderobę. Doprowadź ją do takiego stanu, który ci najbardziej odpowiada. Od tego momentu po zakupie nowego ubrania, wyrzuć z garderoby jakąś rzecz, podobną do nowo nabytej. Od czasu do czasu (np. raz w roku) zrób przegląd całej garderoby i pozbądź się zbędnych ubrań, których nie nosiłaś w przeciągu tego okresu.

Pozbądź się rzeczy, które wymagają naprawy

Nawet jeśli sama umiesz zreperować zepsutą rzecz, zwykle nie robisz tego od razu tylko odkładasz w jakiś kąt, by zająć się tym w wolnej chwili. Obciąża cię to psychicznie, a różne kąty w mieszkaniu stają się coraz bardziej zagracone. Raz w miesiącu postaraj się więc zrobić przegląd rzeczy, które wymagają naprawy i, albo je wreszcie zreperuj, albo wyrzuć, albo zanieś do serwisu.

barb

 

Zobacz również:

Pielęgnacja dywanów


Pielęgnacja dywanów

Ekologiczne czyszczenie


Naturalne środki czyszczące

Borax do czyszczenia


Sprzątanie z boraksem