Jak nie zepsuć domowego sprzętu AGD

Elektryczne sprzęty AGD z czasem zużywają się i niektóre ich części po prostu się psują. Ale nasze zaniedbania i niewłaściwe użytkowanie mogą zdecydowanie przyspieszyć awarie naszych kuchenek, pralek czy lodówek. Jakie błędy w użytkowaniu sprzętu AGD najczęściej popełniamy i jak ich uniknąć?

Pralka

Niektóre elementy pralki łatwo jest wymienić, ale awaria bębna czy obudowy często kończy się wymianą całej pralki. A uszkodzić go możemy zostawiając w kieszeniach pranych ubrań monety i inne metalowe przedmioty. Do szybszych awarii przyczyniać się może też przeładowywanie pralki, prowadzące do szybszego zużycia łożysk i zawieszenia.

Zapobiec temu możemy sprawdzając dokładnie kieszenie przed włożeniem ubrania do pralki. Ubrań z metalowymi zapięciami najlepiej w ogóle nie prać w pralce, ale czasami to jest trudne. Odwracajmy je wówczas zapięciami do środka i w razie konieczności pierzmy je w woreczku. Dbajmy o to, by waga załadowanych do pralki ubrań nie przekraczała nigdy tej zalecanej przez producenta pralki. Przedłużymy żywotność pralki a jednocześnie ubrania zostaną lepiej wyprane.

Suszarka

Typowa porcja (sucha) ubrań wkładanych do pralki, ważąca 5 kg, po wypraniu zawiera do 2 l wody, którą suszarka ma usunąć. W tym celu podgrzewa ona ubrania, zamieniając wodę w parę wodną, którą następnie wypycha przewodem na zewnątrz. Każde zgięcie w wężu odprowadzającym parę na zewnątrz ogranicza przepływ powietrza, co skutkuje większym zużyciem energii. Efektem są nie tylko większe koszty eksploatacji suszarki, ale także prawdopodobieństwo problemów z wilgocią i odkładaniem się pyłu z ubrań na ścianach przewodów i suszarki.

Zapobiec temu można instalując przewody zgodnie z zaleceniem producenta. Tam gdzie to jest możliwe, lepiej zastosować sztywne lub giętkie przewody metalowe zamiast plastikowych. Konieczne jest regularne czyszczenie i sprawdzanie przewodów odprowadzających wilgoć oraz systematyczne usuwanie pyłu i osadu ze wszystkich dostępnych części suszarki. Dodatkowo sprawność suszarki przedłuży czyszczenie wszystkich filtrów po każdorazowym użyciu suszarki.

Lodówka i zamrażarka

Najdroższą częścią lodówki i zamrażarki jest agregat. Jeśli uszkodzi się, prawdopodobnie naprawa będzie nieopłacalna. Lepiej więc do tego nie dopuścić. W tym celu należy dokładnie czyścić rurki skraplacza, najczęściej znajdujące się z tyłu urządzenia. Jeśli na rurkach skraplacza zbierze się za dużo kurzu, agregat pracuje na pełnej mocy i może się przegrzać.

Czyszczenie rurek skraplacza jest szczególnie ważne, jeśli mamy w domu jakieś zwierzę futerkowe.

Warto również pamiętać, że pełna zamrażarka zużywa mniej energii niż pusta. A wydajna zamrażarka nie tylko oszczędza energię ale i przedłuża życie agregatu oraz całej lodówki. Jeśli w danym momencie nie masz co trzymać w zamrażarce, wypełnij puste półki torebkami z kostkami lodu lub tylko plastikowymi pojemnikami wypełnionymi wodą.

Kuchenka elektryczna ze szklanym blatem

Kuchenki tego typu wprawdzie rzadko się psują, ale jeśli uszkodzimy szklany blat, naprawa pewnie nie będzie opłacalna. Najczęściej do uszkodzenia blatu dochodzi w wyniku upuszczenia na niego ciężkiego przedmiotu. Ale można go również uszkodzić przez niewłaściwe grzanie. Garnki z wklęsłym dnem lub z dnem o powierzchni większej niż obrys palnika mogą zatrzymać ciepło i spowodować pęknięcie szkła. Uszkodzenia mogą również powstać jeśli używamy niewłaściwych środków i przyrządów do czyszczenia.

Chcąc, by kuchenka służyła ci na długo, używaj tylko środków i przyrządów do czyszczenia właściwych dla tego typu blatów. Ponadto zawsze wycieraj zachlapany blat, zanim resztki jedzenia zdążą się przypalić.

Zmywarka

Jedno małe uszkodzenie winylowej powłoki półek może spowodować rdzewienie, które zepsuje całą zmywarkę. By tego uniknąć myj ręcznie patelnie, sitka i inne naczynia, które mają ostre brzegi. Nie wkładaj na raz do zmywarki zbyt wiele garnków ani szklanych naczyń.

Upewnij się również, że wskaźnik twardości wody w zmywarce jest ustawiony na wartość zgodną z twardością wody w twojej okolicy.

Aby naczynia lśniły czystością, warto upewnić się, że zmywarka pobiera odpowiednią ilość nabłyszczacza. Małe okrągłe ślady na naczyniach oznaczają, że należy zwiększyć jego ilość. Jeśli natomiast powierzchnia wyjętych ze zmywarki naczyń jest lepka, oznacza to, że środka nabłyszczającego jest za dużo

barb

z wykorzystaniem porad z Sekcja Dom i Ogród, poz. 27

 

Zobacz również:

Pielęgnacja dywanów


Pielęgnacja dywanów

Modernizacja starych mebli


Zmodernizuj stary mebel

Usuwamy tytoniowy smród


Jak usunąć zapach tytoniu