Szybkie i ekologiczne sprzątanie

Nie zawsze mamy czas na dokładne sprzątanie. Warto więc poznać kilka sposobów na szybkie czyszczenie domu z użyciem całkowicie naturalnych i tanich środków, które zawsze są pod ręką. Oto one:

Czyszczenie kuchni i łazienki

Przygotuj własny środek czyszczący ogólnego zastosowania, za pomocą którego zmyjesz wszystko: blaty kuchenne, powierzchnie szklane, zlewy, glazurę, armaturę łazienkową i podobne powierzchnie.

W tym celu wymieszaj 2 szklanki wody z 0,5 szklanki octu i kilkoma kroplami płynu do naczyń i przelej do butelki z rozpryskiwaczem. Spryskaj tym dezynfekującym środkiem powierzchnie do czyszczenia i wytrzyj suchą szmatką.

Warto przygotować taki płyn na zapas, by mieć go zawsze pod ręką. Jeśli brakuje ci zapachu, do którego przyzwyczaiły cię komercyjne produkty, dodaj do swojego płynu kilka kropli ulubionego olejku eterycznego. Najlepszy będzie olejek o właściwościach grzybo- i bakteriobójczych, np. eukaliptusowy lub z drzewa herbacianego.

Czyszczenie dywanu i podłogi

Rozsyp cienką warstwę sody oczyszczonej na dywanie w celu jego dezynfekcji i absorpcji wilgoci i pozostaw na kilka minut, w czasie których umyjesz pozostałą podłogę. A umyjesz ją najszybciej mopem zmoczonym w wodzie z dodatkiem octu (1 szklanka na 4 l wody). Po zmyciu podłogi odkurz dywan z sody i kurzu.

Czyszczenie toalety

Muszlę toaletową doskonale zdezynfekujesz, usuniesz osad i zapachy za pomocą sody i octu. W tym celu wsyp do muszli szklankę sody oczyszczonej i szklankę octu, rozprowadź tę mieszaninę szczotką po całej muszli i zostaw na 1-2 godziny, w zależności od stanu zabrudzenia. Po tym czasie wyszoruj ją szczotka i dokładnie spłucz.

barb

 

Zobacz również:

Soda oczyszczona


Wszechstronna soda

Czyszczenie bez chemii


Czyszczenie bez chemii

Czyszczenie boraksem


Sprzątanie z boraksem