Przedmioty z gipsu – jak je czyścić i konserwować

Masz w domu lub ogrodzie przedmioty z gipsu i nie wiesz jak zapewnić im zachowanie pierwotnego piękna? To nie takie trudne, istnieją proste sposoby ich konserwacji, niezależnie od tego czy znajdują się wewnątrz czy na zewnątrz domu, czy są to cenne przedmioty czy całkiem pospolite.

Jak czyścić przedmioty z gipsu?

Jeśli jest to cenny przedmiot, należy przede wszystkim unikać mycia go wodą.

Można za to wykorzystać następujące techniki, znane już naszym babciom:

  • Pasta z krochmalu i ciepłej wody. Nałóż pędzlem na konserwowany przedmiot grubą warstwę krochmalu i pozostaw do wyschnięcia. Gdy wyschnie i popęka odpadnie razem z brudem, resztki wyczyść miękką szczotką.

  • Roztwór z bieli cynkowej. Rozpuść 1 łyżeczkę bieli cynkowej w pół litra mleka, zanurz w nim miękką szczoteczkę do zębów i wyczyść przedmiot. Czyść delikatnie kolistymi ruchami, silniej miejsca mocniej przybrudzone. Odstaw do wyschnięcia, wypoleruj miękką flanelką, następnie posyp talkiem i ponownie wypoleruj.

Jeśli Twój przedmiot wymaga gruntownego czyszczenia a nie jest zbyt delikatny, możesz w ostateczności wyczyścić go szczotką zamoczoną w mydlinach, a następnie wypłukać wodą z dodatkiem soku z cytryny.

Ochrona przedmiotów z gipsu

Jeśli Twój przedmiot znajduje się na zewnątrz i chcesz go zabezpieczyć przed wpływem czynników atmosferycznych, wystarczy polakierować go bezbarwnym matowym lakierem lub mieszaniną rozpuszczonego białego wosku i terpentyny (200 g wosku na 800 g terpentyny).

Możesz nadać chronionemu przedmiotowi z gipsu szlachetnego koloru kości słoniowej. W tym celu zanurz go w ciepłej mieszaninie kolorowego wosku i parafiny. Po wyschnięciu wypoleruj.

barb
z wykorzystaniem Sekcja Dom, poz. 1 oraz serwis Journal des Femmes

 

Zobacz również:

Usuwanie zapachu tytoniu


Jak usunąc zapach tytoniu

Czyszczenie bez chemii


Czyszczenie bez chemii

Soda oczyszczona


Wszechstronna soda