Sposoby konserwacji sprzętu komputerowego

Właściwe dbanie o nasze przenośne komputery (notebooki, netbooki i smartfony) oraz ich prawidłowa konserwacja mają nie tylko znaczenie estetyczne, ale także przedłużają żywotność sprzętu, gdyż ma to związek z prawidłowym funkcjonowaniem systemu informatycznego. Awarie naszych komputerów w wielu przypadkach mogą być spowodowane brakiem właściwej konserwacji sprzętu.

Krzysztof Sidorowski, ekspert Serwisu Komputerowego Strefa Napraw, podpowie nam jak należy właściwie zadbać o sprzęt tj. notebooki, netbooki oraz smartfony. Oto garść przydatnych porad:

Umiejętne korzystanie z przenośnych komputerów

Musimy zwracać uwagę, czy urządzenie lub zasilacz nie robią się gorące podczas korzystania, gdyż są to pierwsze oznaki, że sprzęt nie działa tak jak powinien np. złe chłodzenie lub zwarcie. Udanie się do serwisu zapobiegnie poważniejszym uszkodzeniom i wydatkom. Czyszczenie i konserwację warto powierzyć serwisowi, ponieważ wtedy zaoszczędzimy na naprawach. Kolejną kwestią jest ładownie sprzętu, baterię najlepiej jest nie doładowywać po trochu, tylko do pełna i rozładowywać do ok 10%. W przypadku gdy laptop jest podłączony do zasilania z gniazdka elektrycznego, należy wyjmować baterię w celu wydłużenia jej żywotności.

Sposób przechowywania sprzętu

Pamiętajmy, że nie można przechowywać urządzeń na słońcu. Możemy chować je do szczelnych, ale przepuszczających powietrze bawełnianych torebek. Bądźmy czujni zwłaszcza podczas letniego wypoczynku, starajmy się nie zabierać naszych komputerów, smartfonów i konsol do gier na plażę. Piasek jest na tyle drobny, że dociera w najmniejsze zakamarki. Dokładne oczyszczenie takiego urządzenia jest później bardzo trudne. Kolejną kwestią jest ochrona sprzętu przed wodą i wilgocią. Komputery nie powinny znajdować się w pomieszczeniach, w których jest dużo pary, gdyż dociera ona do urządzeń i powoduje powstawanie tzw. mikrokorozji (prowadzą one do poważnych uszkodzeń). Smartfony dobrze jest chronić w specjalnym np. sylikonowym etui, a laptopy nosić w przeznaczonych do tego torbach, których wkładki w ściankach chronią przed uderzeniami i ewentualnymi upuszczeniami.

Właściwe czyszczenie

Po pierwsze pamiętajmy, żeby przynajmniej raz w roku odkurzyć laptopa. Zwłaszcza układ chłodzenia oraz otwory wentylacyjne. Można spróbować przedmuchać je powietrzem sprężonym lub użyć do tego odkurzacza. Obudowę i ekran czyścimy specjalnymi płynami, które można zakupić w sklepach ze sprzętem komputerowym (należy pamiętać, że do czyszczenia obudowy używa się innego płynu niż do matrycy). Ważne jest abyśmy nie dotykali ekranu palcami, ani tym bardziej paznokciami, ponieważ powstają tzw. martwe piksele. Ponadto co jakiś czas np. raz w miesiącu należy odkurzyć klawiaturę. Najlepsze jest powietrze sprężone, które również można kupić w sklepie komputerowym lub (jeżeli nie mamy powietrza sprężonego) możemy posłużyć się odkurzaczem i pędzelkiem. Unikajmy mycia klawiatur „na mokro”, ponieważ płyn może dostać się do wnętrza urządzenia i uszkodzić elektronikę.

 

Zobacz również:

Usuwanie zapachu tytoniu


Jak usunąc zapach tytoniu

Smog elektromagnetyczny


Smog elektromagnetyczny

Czyszczenie boraksem


Sprzątanie z boraksem