Spis treści

Wywabianie plam

Podstawowe zalecenie brzmi: przede wszystkim nie plamić. Ale dobrze mówić, gorzej z wykonaniem. Na szczęście wiele plam da się wywabić bez śladu. Zabierając się do usuwania plam, pamiętajmy, że trujące bywają nie tylko same środki ale również ich opary. Najlepiej więc robić to w rękawiczkach, przy otwartym oknie.

Nie ma cudownego środka likwidującego w mgnieniu oka wszystkie plamy. Każda plama wymaga innego sposobu czyszczenia. Jeśli jednak działamy szybko, zaraz po splamieniu i stosujemy właściwe środki – na pewno się uda.

Jak odplamiać?

Pod plamę podkładamy kawałek miękkiej i czystej tkaniny. Następnie tamponem z gazy czy płatkiem kosmetycznym – nasączonym odpowiednim środkiem – tamponujemy plamę, przesuwając pod spodem podkładkę, aby ciągle była sucha i czysta. Przy małych plamach stosujemy watkę nawiniętą na zapałkę. Zaczynamy czyszczenie od zewnętrznych krawędzi ku środkowi plamy, aby jej nie rozszerzać. Po usunięciu plamy pozostaje zaciek, który usuwamy bądź wodą (po czyszczeniu plam sokiem z cytryny, octu lub wody utlenionej) albo talkiem (po usuwaniu plam tłustych).
Ponieważ nie znamy barwników, jakimi barwiono tkaninę, i nie zawsze jesteśmy pewni rodzaju włókna – nie zabierajmy się do usuwania plam bez zrobienia uprzednio próbki w najmniej widocznym miejscu.

 

Zobacz również:

Czyszczenie bez chemii


Czyszczenie bez chemii

Pielęgnacja dywanów


Pielęgnacja dywanów

Soda oczyszczona


Wszechstronna soda