Mity na temat mycia okien

Z myciem okien jest jak z deszczową pogodą na urlopie: możesz go nie lubić, ale musisz przetrwać. Możesz odkładać tę czynność w nieskończoność, ale i tak przyjdzie moment, w którym sięgniesz po szmatkę, płyn i rozpoczniesz walkę z brudem. Jak najlepiej uporać się z tym zadaniem?

Czyszczenie domowych sprzętów

Wiele sprzętów gospodarstwa domowego obecnych w dzisiejszych kuchniach nie było znanych jeszcze 50 lat temu. Tym niemniej do ich czyszczenia możemy z powodzeniem wykorzystać sposoby naszych babć. Podpowiadamy, jak naturalnymi środkami wyczyścić większe i mniejsze sprzęty AGD.

Jak ułatwić sobie sprzątanie

Domowe obowiązki zabierają nam nawet kilka godzin dziennie. Sprzątanie to zmora wielu z nas i śmiało można postawić tezę, że trud sprzątania wzrasta wraz z metrami kwadratowymi mieszkania. Są jednak sposoby, dzięki którym uporczywe zadania mogą stać się o wiele przyjemniejsze.

Sprzątanie bez detergentów

 Polacy nie wyobrażają sobie sprzątania bez detergentów. Płyny do mycia okien, paneli, kafli, do kurzu i przeciw kamieniowi – przeznaczamy na nie około 7 procent domowego budżetu. Bez problemu można tę kwotę zmniejszyć, przy okazji przyczyniając się do ochrony środowiska.

Jak suszyć pranie

Mogłoby się wydawać, że rzecz tak prozaiczna, jak suszenie prania, nie może sprawiać dużego kłopotu. Ale w małych mieszkaniach nie jest to łatwe. Prezentujemy kilka sposobów na to, by nawet w najmniejszym mieszkaniu wysuszyć pranie sprawnie i bez ryzyka zawilgocenia czterech kątów.

Porządki po remoncie

Słowo „remont” dla większości z nas brzmi jak hasło do ucieczki. Na samą myśl o pokładach kurzu czy pyłu unoszących się w powietrzu, opadających na meble i obecnych w każdym kącie mieszkania, zaczynamy zastanawiać się nad tym, czy na pewno nasze mieszkanie potrzebuje odświeżenia.

Naturalne środki do konserwacji mebli

Nieważne z jakiego materiału wykonany jest mebel. Drewniany, bambusowy, skórzany czy tapicerowany, każdy mebel będzie lepiej wyglądał i wytrzyma dłużej jeśli będzie regularnie czyszczony. I do tego nie potrzebujesz skomplikowanych mikstur ze sklepowej półki.

Wiosenne porządki w dokumentach

Zwykle na wiosnę ochoczo przystępujemy do porządkowania najbliższego otoczenia – domu lub mieszkania. Przy okazji takiego wiosennego sprzątania uporządkujmy też dokumenty. Podpowiadamy jak się za to zabrać.

odkurzanie-sxc.hu 656146Wielu alergików toczy nieustanną walkę z kurzem, brudem i roztoczami. Niby mają odkurzacze, niby stosują je systematycznie, a jednak uczulenie nie odpuszcza. Dlaczego tak się dzieje? Prawdopodobnie kupili urządzenia, które nie zostały wyprodukowane z myślą o alergikach.

firanki-zaslonki-photoxpress 1461874Osłaniają nasze wnętrza przed wzrokiem obcych, latem chronią przed nadmierną temperaturą a zimą przed zimnem. Stanowią też uzupełnienie wystroju wnętrz. Jak o nie dbać, by jak najdłużej nam służyły i ciągle świetnie wyglądały?

zapanuj-nad-balaganem-photoxpress 10322396Lubimy gromadzić różne rzeczy i w miarę upływu lat mieszkanie staje się niesamowicie zagracone. Trudno w nim się poruszać, panuje wieczny bałagan, bo nowe nabytki już nie mieszczą się w szafach. Jak więc zapanować nad rzeczami i bałaganem, które one wnoszą?

mycia-okienZ zewnątrz myjemy je tylko wtedy, gdy jest to konieczne, od wewnątrz – trzy razy do roku. Mowa o oknach, które są wizytówką domu i jego mieszkańców. Wiosna to najlepszy czas na sprawdzenie ich stanu technicznego, czyszczenie, pielęgnację i konserwację. Radzimy, jak to zrobić.