Zwalczamy szkodniki w ogrodzie naturalnymi sposobami

Nie wystarczy wysiać, posadzić i nawozić rośliny w naszym ogrodzie. Trzeba je jeszcze chronić przed licznymi wrogami, mogącymi obniżyć plon, pogorszyć jego jakość i przynieść mnóstwo frustracji. Nie musimy jednak stosować chemicznych środków, nie pozostających bez wpływu na nasze zdrowie.

Szkodniki i wszelkie robactwo możemy zwalczyć środkami przygotowanymi na bazie roślin. Możemy również sadzić w sąsiedztwie rośliny, które odstraszą nieproszonych gości zapachem lub substancjami wydzielanymi przez korzenie. 

Naturalni sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami

Sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami sa wokół nas. Wystarczy zadbać o korzystne środowisko dla pożytecznych zwierząt i owadów, które pomogą w zwalczaniu szkodników. Przede wszystkim dbamy o ptaki śpiewające żywiące się szkodnikami roślin. By je zwabić do naszego ogrodu, wieszajmy dla nich domki lęgowe.

Stosy obumarłych gałęzi drzew i drewna oraz liści pozostawione w mniej reprezentacyjnej części ogrodu, a także żywopłoty czy murki kamienne zapewnią schronienie jeżom, padalcom, ropuchom i jaszczurkom.  Skorki, odżywiające się mszycami, dobrze czują się w doniczkach kwiatowych, które po wypełnieniu wełną drzewną lub słomą zawieszamy na rozwidleniu gałęzi spodem do góry.

Najczęściej spotykane szkodniki

Mszyce

Zapobieganie – zwabiamy pożyteczne owady, takie jak biedronki i sieciarki oraz sadzimy rośliny odstraszające mszyce: anyżek lub kolendrę, czosnek, lawendę lub aksamitki a także nasturcje, których liście i korzenie chronią rośliny ozdobne i warzywa przed mszycami.

Zwalczanie – opryskujemy rośliny w godzinach rannych silnym strumieniem wody lub delikatnym roztworem płynu do naczyń. Pomoże również polewanie naparem z wrotycza lub z pokrzywy oraz wywarem z rabarbaru.

Pchełkowate (pchełki, płeszki, chrząszcze)

Pchełkowate żerują głównie na młodych roślinach, zwłaszcza siewkach. Zapobiegawczo siejemy więc rośliny w warunkach zapewniających szybki wzrost, aby faza siewek trwała jak najkrócej.

Zarówno larwy jak i owady dorosłe żerują bądź na liściach bądź korzeniach roślin. Te żerujące w glebie szybko znikną, jeśli w ziemię wetkniemy kilka zapałek główkami w dół (odstraszająco działa siarka, rozpuszczająca się przy podlewaniu, nie szkodząc roślinom). Podobny efekt przyniesie wbicie w ziemię ząbków czosnku. 

Przy suchej pogodzie zniechęcimy płeszki do żerowania rozsypując  na grządkach popiół drewny lub trociny. Odstraszająco działa również mięta pieprzowa, sałata, piolun i cebula.

Przędziorki

Drobny nalot w postaci przędzy na spodzie liści wskazuje na plagę małego czerwonego przędziorka. Szczególnie chętnie występuje na liściach roślin dyniowatych, bobowatych oraz roślin pokojowych. Pomocne jest opryskiwanie roślin gnojówką z pokrzywy lub odwarem cebulowym.

Roztocza

Sprawdzonym środkiem na roztocza jest odwar z wrotycza. By go przygotować zagotowujemy 200 g świeżych lub 300 g suszonych liści wrotycza w 1 l wody i parzymy przez godzinę. Przecedzamy, rozcieńczamy wodą w stosunku 1:1 i podlewamy rośliny. Możemy również przygotować gnojówkę z 300 g świeżych liści wrotycza i 10 l wody, którą podlewamy i opryskujemy rośliny dwa razy w tygodniu bez rozcieńczania.

Uwaga: Wrotycz jest trujący, dlatego chowamy roztwór przed dziećmi i zwierzętami.

Zimówek ogołotniak

Gąsienice tego szkodnika zjadają liście drzew. Samice poruszają się pełzając, dlatego przed październikiem, kiedy zimówki składają jajeczka, zakładamy na pnie drzew opaski lepowe. Zdejmujemy je dopiero późną zimą. 

W okresie wypuszczania liści dodatkowo opryskujemy rośliny naparem z wrotycza.

Bielinek kapustnik

Gąsienice bielinka kapustnika żerują na wszystkich gatunkach roślin z rodziny krzyżowych (z wyjątkiem jarmużu). Najwięcej szkód wyrządzają w okresie od maja do września. Jeśli gąsienic jest niewiele możemy zbierać je i niszczyć. Najlepiej jednak zapobiegać ich rozprzestrzenianiu się, zakładając uprawę współrzędną z bylicą, mięta pieprzową, szałwią, selerem, tymiankiem lub pomidorami.

Stonka ziemniaczana

Stonka żywi się liśćmi ziemniaka i innych roślin psiankowych. Przy nielicznej populacji możemy usuwać ręcznie jaja, a larwy i dorosłe osobniki zbierać z liści. Larwy możemy również zniszczyć posypując rośliny mączką kamienną.

Mrówki

Ścieżki, którymi mrówki wędrują w kierunku domu czy tarasu, posypujemy liśćmi silnie pachnących ziół, takich jak trybula, lawenda, mięta, tymianek, igłami jałowca, przyprawami (np. sproszkowaną papryczką chili) lub solą.

Mrówki omijają również niektóre rośliny, takie jak paproć, roszponka czy wrotycz pospolity.

Ślimaki

Przy łagodnej pogodzie lub na wilgotnym i ciepłym powietrzu ślimaki stanowią zagrożenie dla wszystkich młodych roślin, a także roślin o miękkich liściach. Jeżeli te szkodniki występują pojedynczo, możemy jer zbierać rano i wieczorem i wynosić poza ogród. Zapobiegawczo usuwamy wszystkie śmieci i butwiejące części roślin.

Pomocniczo uprawiamy cząber, rumianek, nasturcję, pietruszkę, szałwię i gorczycę.

Sprawdzoną metodą na ślimaki pomrowcowate (bez muszli) jest położenie wokół grządek słomy jęczmiennej, którą ślimaki omijają.

Gryzonie nornikowate

Niszczą drzewka, a także róże, byliny, cebule, bulwy i warzywa korzeniowe. Do ich nor wlewamy gnojówkę z liści bzu czarnego lub orzechowca bądź gałęzi tui. Aby odstraszyć gryzonie, sadzimy wilczomlecz groszkowy, nostrzyk, czosnek albo narcyzy.

barb

źródła: Sekcja Dom i Ogród, poz. 29 i 30

 

Zobacz również:

Domowe środki ochrony roslin


Domowe środki ochrony roślin

Radiestezja w ogrodzie


Radiestezja w ogrodzie

Księżycowy ogród


Ogród z księżycem w tle