Podlewanie ogródka

Regularne dostarczanie wody roślinom jest niezbędne dla ich rozwoju. Ale nie zawsze robimy to prawidłowo. Jak podlewać rośliny, by dostarczyć im odpowiednią ilość wody ale nie przedobrzyć? Kiedy podlewać? Na jakie rośliny zwrócić szczególną uwagę?

Kiedy podlewać?

Podlewamy rośliny, gdy dłuższy czas nie padał deszcz. Po wyglądzie roślin poznamy czy doskwiera im pragnienie. Dodatkowym sprawdzianem może być stan gleby. Gdy przy próbie pobrania ręką gleby grudki ziemi nie rozpadają się natychmiast, oznacza to, że wilgotność gleby jest wystarczająca.

Pamiętać jednak należy, że nie wszystkie rośliny wymagają takiego samego podlewania. Jak poznamy, które wymagają większej ilości wody, a które mogą obyć się bez podlewania?

 • Rośliny o niewielkim zapotrzebowaniu na wodę to te z małymi, skórzastymi, kolczastymi, błyszczącymi lub mięsistymi liśćmi. O małym zapotrzebowaniu na wodę świadczy również woskowy nalot na liściach. Do roślin nie wymagających częstego podlewania należą: rośliny typowe dla ogrodów skalnych, rośliny śródziemnomorskie, bluszcz, szarłat, nasturcja, szałwia, aksamitka i cynia ozdobna.

 • Duże zapotrzebowanie na wodę mają rośliny o miękkich, dużych lub cienkich liściach. Dotyczy to także wszystkich roślin kwitnących oraz tych o sztywnych korzeniach.

Jak podlewać?

 • Podlewamy rzadziej, ale obficiej. W ziemi, która dzięki dłuższym przerwom w podlewaniu nie jest tak wilgotna, rośliny wytwarzają lepiej rozwinięty system korzeniowy. Ostrożność należy zachować z obfitym podlewaniem ciężkiej gleby, bo zastoinowa woda ma zły wpływ na rośliny.

 • Nigdy nie podlewamy roślin w pełnym słońcu, bo prowadzi to do zaskorupiania się gleby i może poparzyć rośliny (krople wody w słońcu działają jak soczewka). Najlepszą porą na podlewanie jest ranek od wschodu słońca do godz. 10.00. Wówczas liście szybko wysychają i zmniejsza się ryzyko infekcji grzybowej. Można również podlewać późnym popołudniem aż do zmierzchu.  Ale rośliny podlewane wieczorem stoją przez całą noc w wilgotnej ziemi, co sprzyja gniciu korzeni, rozwojowi pleśni i przyciąga ślimaki.

 • W czasie upałów staramy się nie podlewać przed godziną 18.00, a rano po godzinie 8.00.

 • Jeżeli intensywnie podlewamy rośliny konewką raz na kilka dni, latem powtarzamy ten zabieg po około 30 minutach, dzięki czemu woda przeniknie do głębszych warstw gleby.

 • Nigdy nie podlewamy wodą kwiatów, zwłaszcza w słońcu.

 • Unikajmy polewania liści, szczególnie w przypadku ogórków,  melonów, papryki i pomidorów. Częste moczenie liści tych roślin sprzyja rozwojowi chorób grzybowych.

 • Siewki potrzebują więcej wody niż rośliny dobrze już zakorzenione. Najlepiej podlewać je rozłożonym na grządce perforowanym wężem. Taki wąż możemy sami zrobić perforując kawałek starego węża i podłączając go do węża głównego.

 • Przy korzystaniu z podziemnego systemu zraszania sprawdzamy głębokość suchej warstwy gleby. Jeśli górna warstwa jest sucha do głębokości 3 cm, przyjmujemy czas zraszania około 60 minut, a jeśli do 5 cm – nawet 90 minut.

 • Krzewy i niskie drzewa podlewamy dużą ilością wody wokół rośliny. Duże drzewa w okresie suszy potrzebują dużo wody. Podlewamy je przez kilka godzin wężem ułożonym wokół pnia.

Czym podlewać?

Woda do podlewania powinna zawierać jak najmniej związków wapnia i żelaza. Woda nie może też być zimna, gdyż gwałtowne obniżenie temperatury przez zimną wodę jest szkodliwe dla roślin. Najlepsza jest więc odstana deszczówka, która jest i cieplejsza i pozbawiona minerałów. Pojemniki, w których zbieramy deszczówkę powinny być zakryte, by nie miały do niej dostępu zwierzęta. Od czasu do czasu możemy dodać do wody niewielką ilość węgla drzewnego lub aktywnego, dzięki czemu woda pozostanie klarowna.

Jeśli nie mamy odstanej wody i musimy podlewać wodą z kranu, ustawmy tak urządzenie spryskujące, by woda tryskała możliwie najwyżej w górę, dzięki czemu ogrzeje się trochę ciepłym powietrzem zanim spadnie na ziemię.

Gracowanie oszczędzi podlewanie

Woda jest niezbędna do życia roślin. Ale przy bardzo suchej pogodzie pamiętajmy o gracowaniu gleby. Jedno gracowanie zaoszczędzi dwóch podlewań, bo spulchniona ziemia lepiej przepuszcza wodę i podlewanie jest efektywniejsze. Głębsze warstwy luźnej gleby pozostają wilgotniejsze i chłodniejsze, dlatego też ma ona lepsze właściwości izolacyjne (chroni przed zbyt wysoką temperaturą) i gromadzi więcej opadów atmosferycznych niż niespulchniona gleba, ze skorupą na wierzchu. Ponadto spulchnianie poprawia wymianę powietrza w glebie i sprzyja procesom rozkładu. Po silnych opadach deszczu latem spulchniamy tylko górną warstwę gleby, w przeciwnym razie wilgoć nie utrzyma się zbyt długo.

Sposoby dziadka ogrodnika na nawadnianie korzeni

Aby dostarczyć roślinie odpowiedniej ilości wody bez zraszania liści, możemy wykorzystać następujące stare sposoby:

 • Obok rośliny wymagającej dużej ilości wody wykopujemy dołek o głębokości ok 15 cm. Do dołka wstawiamy doniczkę z otworem odprowadzającym wodę skierowanym ku dołowi. Doniczkę przykrywamy talerzem lub folią. Napełniamy ją regularnie wodą, która będzie powoli wsiąkać w ziemię i docierać bezpośrednio do korzeni.

 • Podobny efekt osiągniemy zastępując doniczkę plastikową butelką. Odcinamy w niej dno i wbijamy szyjkę w ziemię, a następnie napełniamy butelkę wodą.

 • Obok rośliny nie tolerującej zraszania liści ustawiamy pojemnik z wodą. Wełnianą szmatkę skręcamy jak knot i dokładnie zmaczamy. Jeden koniec takiego knota wkładamy do pojemnika z wodą, a drugi umieszczamy przy korzeniach roślin lub wokół nich. Sposób ten wykorzystać możemy również do podlewania roślin balkonowych przy dłuższej nieobecności.

oprac. barb
z wykorzystaniem Sekcja Dom i Ogród, poz. 11 oraz Sekcja Zdrowie, poz. 109

 

Zobacz również:

piękny trawnik małym kosztem


Trawnik dla leniwych

Ściółkowanie


Jak uniknąć pielenia

Domowe środki ochrony roslin


Domowe środki ochrony roślin