Księżyc i uprawa roślin

Księżyc ma bardzo duży wpływ na życie na Ziemi. W większości przypadków jednak nauka nie jest jeszcze w stanie wyjaśnić mechanizmu tych oddziaływań. Ale ludzie związani swoją pracą z przyrodą, a więc rolnicy, leśnicy i ogrodnicy od dawien dawna ustalali terminy prac w zależności od faz i położenia Księżyca.

Magia Księżyca

Obok występowania pełni i nowiu, oddziaływanie na rośliny wiąże się przede wszystkim z wędrówką Księżyca na tle zodiaku. Na wędrówkę po „zwierzyńcu niebieskim” Księżyc potrzebuje dokładnie 27 dni, 7 godzin, 43 minuty i 12 sekund. Jest to tzw. miesiąc gwiazdowy, w czasie którego Księżyc równocześnie obiega ziemię i wykonuje obrót wokół własnej osi. Podczas tej podróży – na którą Słońce potrzebuje cały rok – Księżyc przemieszcza się na tle dwunastu gwiazdozbiorów (znaków zodiaku): Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik i Ryby.

Astrologowie przyporządkowali te 12 znaków do czterech żywiołów: ogień (Baran, Lew i Strzelec), ziemia (Byk, Panna i Koziorożec), powietrze (Bliźnięta, Waga i Wodnik) i woda (Rak, Skorpion i Ryby). Wszystkie rośliny można przypisać określonym żywiołom. I tak:

  • Rośliny owocowe są przypisane do żywiołu „ogień". Należą do nich fasola, groch, kukurydza, pomidory, dyniowate, a także drzewa owocowe i krzewy jagodowe. Lubią one ciepło i słońce, zbiera się je w ciepłej porze roku.

  • Rośliny bulwiaste i korzeniowe, których plon rośnie w obrębie korzeni, należą do żywiołu „ziemia”. Należą do nich: rzodkiewka, buraki, seler korzeniowy, marchew, cebula, ziemniaki.

  • Rośliny kwiatowe, czyli wszystkie kwiaty, ale również len, rzepak i słonecznik, które wydają owoce z kwiatów, należą do żywiołu „powietrze”.

  • Rośliny liściowe, czyli wszystkie sałaty, kapusty, szpinak, pietruszka naciowa, a także zioła liściowe, należą do żywiołu „woda”.

Wstępujący i zstępujący Księżyc a praca w ogrodzie

W zależności od pozycji Księżyca w danym znaku zodiaku mamy do czynienia z Księżycem wstępującym lub zstępującym. Księżyc wstępujący wędruje przez takie znaki zodiaku, jak Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby, Baran, Byk i Bliźnięta. Księżyc zstępujący natomiast przez znaki: Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion oraz Strzelec.
Nie należy mylić Księżyca wstępującego i zstępującego w czasie wędrówki przez znaki zodiaku z fazami Księżyca. Oba rytmy Księżyca różnią się między sobą przede wszystkim długością ich trwania. Podczas gdy Księżyc wstępujący i zstępujący obiega zodiak w ciągu 27 dni, to w przypadku jego faz na cykl potrzebuje on 29,5 dnia. Zasadnicza różnica leży w sposobie oddziaływania. Podczas wstępowania i zstępowania Księżyca bierzemy pod uwagę kierunek siły Księżyca, nie rozważamy natomiast jej intensywności. Przykład: Księżyc może być wstępujący i jednocześnie ubywać. Oznacza to, że soki roślinne płyną ku górze z mniejszą siłą. Czasami Księżyc może być jednocześnie wstępujący i przybywający. W tym przypadku oznacza to, że soki roślinne wznoszą się z wielką siłą.

Okres zbiorów i sadzenia

Okres księżyca wstępującego uważany jest za czas zbiorów, ponieważ soki roślinne w tym czasie wznoszą się i w ten sposób dobrze odżywiają owoce i liście rośliny.
Natomiast w okresie Księżyca zstępującego soki roślinne płyną w dół i w ten sposób pobudzają rozwój korzeni. Dlatego czas Księżyca zstępującego traktowany jest jako okres sadzenia.

Nie trzeba być astrologiem

Nie trzeba być astrologiem, by kawałek ziemi zastąpić w urodzajny „księżycowy ogród”. Magiczny wpływ księżyca możemy wykorzystać korzystając z dostępnych w księgarniach kalendarzach księżycowych, w których zaznaczone są wszystkie fazy i cykle Księżyca i wiele innych przydatnych informacji.
barb

źródła: Sekcja Dom i Ogród, poz. 19 i 20

 

Zobacz również:

Radiestezja w ogrodzie


Radiestezja w ogrodzie

Ludowe porzekadła pogodowe


Ludowe prognozy pogody

księżyc i ogród


Ogród z księżycem w tle