Konserwacja i czyszczenie mebli ogrodowych

Meble ogrodowe, pod wpływem słońca, deszczu i wiatru niszczeją i tracą atrakcyjny wygląd. Poza tym, w miare używania brudzą się i wymagają czyszczenia. Oto jak należy je konserwować, by zachowały oryginalne piękno.

Meble drewniane

Meble wykonane z krajowych gatunków drewna (sosna, buk, dąb itp.) powinny być zaimpregnowane i pokryte wodoodpornym lakierem lub farbą. Takie meble na jesieni myjemy, suszymy i wynosimy do suchego pomieszczenia. W trakcie użytkowania wystarczy je odkurzać, a ewentualne zabrudzenia usunąć wilgotną szmatką. Meble z krajowego drewna możemy również zakonserwować olejem. Olej nakładamy zawsze na surowe drewno. Wcieramy go w meble pędzlem lub szmatką zgodnie z instrukcją na opakowaniu oleju. Zazwyczaj konieczne jest położenie kilku warstw oleju i na koniec wypolerowanie mebla. Olej ożywi kolor i nada meblowi jedwabisty połysk. Plamy na tak potraktowanym meblu myjemy wodą z dodatkiem łagodnego detergentu, płuczemy i lekko przecieramy drobnym papierem ściernym. Po wyschnięciu powierzchni możemy wetrzeć w nią nowa warstwę oleju.

Meble z drewna egzotycznego, w tym najpopularniejszego tekowego, są niezwykle wytrzymałe na wilgoć. Ale wystawione na działanie promieni UV szarzeją. Ochronę przed promieniami UV zapewni olejowanie olejem do drewna tekowego lub lnianym.

Meble rattanowe i wiklinowe

Meble z rattanu i wikliny do wytrzymałych nie należą. Źle znoszą wilgoć i chociaż często pokryte są wodoodpornym lakierem, nadają się tylko na zadaszone tarasy. Nie powinniśmy ich trzymać w pobliżu źródeł ciepła (np. grilla), bo gdy za bardzo wyschną, stają się kruche. Meble lakierowane czyścimy miękką szmatką i odkurzamy odkurzaczem. Jeśli natomiast nie są polakierowane, czyścimy je wodą z mydłem lub dodatkiem cytryny (4 łyżki soku cytrynowego na 1 l wody).

Meble z imitacji rattanu

Wyglądają podobnie jak te z prawdziwego rattanu, ale są bardziej wytrzymałe i praktycznie nie wymagają specjalnych zabiegów. Przecieramy je wilgotną szmatką, a jeśli są bardzo brudne, myjemy wodą z mydłem.

Meble metalowe

Wykonane są najczęściej z żeliwa, aluminium lub stalowych paneli. Są ocynkowane bądź powleczone farbą antykorozyjna, co sprawia, że są odporne na wpływ czynników atmosferycznych i mogą pozostać w ogrodzie także zimą. Nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Na co dzień brud usuwamy po prostu wilgotną szmatką. Meble żeliwne wymagają jednak co jakiś czas oczyszczenia drucianą szczotką i ponownego pokrycia farbą antykorozyjną.
Oczywiście meble wykonane z elementów metalowych łączonych z innym materiałem konserwujemy zależnie od tego, z czego zostały zrobione.

Meble plastikowe

Meble plastikowe są odporne na wilgoć, nie podlegają zagrzybieniu ani odbarwieniu. Dlatego ich pielęgnacja jest niezwykle łatwa. Na ogół wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką. Jeśli są bardzo brudne, przemywamy je ciepłą wodą z dodatkiem środka myjącego i płuczemy czysta wodą. W plastikowe meble możemy również wetrzeć specjalny wosk z filtrem UV, który je nabłyszczy i ochroni przed zmatowieniem. A jeśli zabrudzenia są tak głębokie, że nie można ich usunąć wodą z detergentem, możemy nasze meble pomalować specjalną farbą do plastików, postępując zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

barb

 

Zobacz również:

Jak zwalczać szkodniki drewna


Jak zwalczyć szkodniki drewna

Modernizacja starych mebli


Zmodernizuj stary mebel

piękny trawnik małym kosztem


Trawnik dla leniwych