Ptaki w ogrodzie

Ptaki odgrywają ważną rolę w ograniczaniu szkodliwych owadów – zjadają dorosłe chrząszcze, motyle, muchówki. Wyszukują również jaja i larwy owadów w kryjówkach w glebie i korze drzew. Dlatego należy ptakom stwarzać jak najlepsze miejsca bytowania. Jeżeli chcemy, aby przebywały w naszym ogrodzie należy posadzić rośliny, które będą dla nich źródłem pokarmu przez cały rok, a także miejscem schronienia i budowy ich gniazd.

Ptaki owadożerne

W Polsce najczęściej występującymi gatunkami ptaków owadożernych są: sikory, pliszki, muchołówki, szpaki, kowaliki, pełzacze, dzierzby, rudziki, zięba pospolita, wilga, pokrzewki, krętogłów pospolity, dudek, słowiki, drozdy, kopciuszek, dzięcioły, pleszka i kukułka.
Większość ptaków ogrodowych występuje głównie w lasach liściastych lub iglastych, parkach, które są ich naturalnym siedliskiem. Miejscem ich przebywania są gałęzie drzew i krzewów, gdzie chronią się przed wiatrem i wrogiem, znajdują pożywienie, a także miejsce lęgowe i mieszkanie. Dlatego dla ptaków najważniejszym elementem w ogrodzie są drzewa i krzewy, bez których mogą pojawiać się tylko przelotnie poszukując pokarmu. Rodzaje roślin w ogrodzie (drzewa i krzewy liściaste i iglaste, pnącza oraz rośliny zielne) wpływają na liczbę oraz gatunki odwiedzających go ptaków.

Drzewa i krzewy odwiedzane najczęściej przez ptaki

Rośliny pnące
Nie tylko zdobią ściany, ale są także miejscem lęgowym, a owoce pokarmem dla ptaków. Pnącza przyczepiające się do murów lub innych płaskich powierzchni za pomocą wąsów, jak bluszcz pospolity, winobluszcz japoński i trójklapowy (dzikie wino), hortensja pnąca, wiciokrzew stanowią miejsce gniazdowania kosa, dzwońca i strzyżyka. W celu stworzenia dogodnych warunków gniazdowania nie należy wycinać krzewów już rosnących, lecz tylko przycinać pędy. Dużą rolę spełniają tu żywopłoty z ligustru, głogu, kaliny.

Berberys Thunberga
Odmiana „Atropurpurea” i „Rose Glow” są miejscem gniazdowania, a czerwone owoce stanowią pokarm wielu ptaków.

Kalina koralowa
Doskonałe miejsce lęgowe, zwłaszcza jeżeli jest gęsta – czerwone owoce kaliny zjadają jemiołuszki.

Bez czarny
Owoce dojrzewające w sierpniu zjadają kosy, pokrzewki i szpaki.

Ligustr pospolity
Czarne jagody są zimowym pokarmem drozdów i jemiołuszek.

Róża pomarszczona
Miąższ oraz owoce są chętnie zjadane przez wiele gatunków ptaków, a gęste krzewy są doskonałym miejscem schronienia.

Śliwa tarnina
Jest ciernistym krzewem, tworzy gęste, zwarte żywopłoty stanowiące kryjówkę dla ptaków. Kuliste ciemnogranatowe owoce dojrzewają we wrześniu. Pozostają długi czas na krzewach, stanowiąc w zimie ich pożywienie.

Dereń świdwa
Jest miejscem gniazdowania ptaków, silnie rozrasta się, owoce są pokarmem wielu ptaków.

Głóg
Stanowi doskonała kryjówkę, dojrzewające owoce jesienią są chętnie zjadane przez wiele ptaków.

Jeżyna
Jest miejscem lęgowym rudzika i pokrzewki, zjadają jej owoce.

Jałowiec pospolity
Stanowi miejsce schronienia przez cały rok, dojrzałe owoce są zjadane przez ptaki.

źródło: Kalendarz biodynamiczny, wyd. „Działkowiec”

 

Zobacz również:

Radiestezja w ogrodzie


Radiestezja w ogrodzie

Księżycowy ogród


Ogród z księżycem w tle

Nietoperze na komary


Nietoperze przeciw komarom