Ogród w zgodzie z księżycem

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że księżyc wpływa na życie na Ziemi. Najlepszym tego przykładem są przypływy i odpływy wód. Ale istnieje też wiele bardziej subtelnych reakcji na siłę oddziaływania księżyca.

Nasi przodkowie umieli to wykorzystywać. Stare podręczniki pełne są zaleceń w jakiej fazie księżyca ścinać drzewo, by nadawało się na budowę domu, kiedy ścinać na budowę statku, a kiedy na narzędzia. Wytłumaczenie tej zależności jest proste: gdy księżyca przybywa, to soki w drzewie krążą szybciej i drzewo ścięte w tym czasie jest łatwiej opanowywane (ze względu na większą zawartość wody) przez choroby i szkodniki, wolniej schnie i jest bardziej podatne na popękania.

Zalecenia naszych przodków odnoszące się do prac ogrodowych w zależności od fazy księżyca są i dziś wykorzystywane przez ogrodnictwo biodynamiczne. I tak

Przy księżycu ubywającym

  • Sadzimy drzewa i przycinamy je. Gdy robimy to w fazie przybywającego księżyca, cięte drzewa często marnieją ze względu na zwiększony wyciek soku, a sadzone źle ukorzeniają się i słabo rozwijają. Gdy księżyca ubywa, więcej sił witalnych pozostaje „wewnątrz” drzew, szybciej regenerują korzenie po przesadzeniu i lepiej przyjmują się.

  • Leczymy chore rośliny i drzewa przez obcinanie ich wierzchołków, najlepiej to robić tuż przed lub podczas nowiu. Wierzchołek drzewa powinien zostać ścięty zaraz nad boczną gałęzią, która odtąd będzie piąć się ku górze i utworzy nowy wierzchołek. Ścięcie wierzchołka drzewa iglastego lub górnych gałązek drzewa liściastego w okresie pełni może drzewu poważnie zaszkodzić, a nawet grozi jego wymarciem.

  • Zbieramy owoce i warzywa na przechowanie, zebrane w tej fazie przetrwają dłużej.

Przy księżycu przybywającym

  • Zbieramy warzywa i owoce do szybkiego spożycia. Zbiory przy przybywającym księżycu charakteryzują się większymi wartościami odżywczymi i lepszym aromatem, ale łatwiej psują się przy dłuższym przechowywaniu.

  • Zbieramy zioła czyli rośliny o właściwościach leczniczych i przyprawowych (np. bazylia, tymianek, lawenda, rozmaryn). Środki lecznicze sporządzane z tak zebranych ziół uważa się za skuteczniejsze, a przyprawione potrawy – aromatyczniejsze, niż gdybyśmy zebrali te zioła w fazie ubywającego księżyca.

  • Uszlachetniamy drzewa owocowe. Najlepiej robić to w okresie blisko pełni. Sok drzewa szybko wpłynie w nową gałąź, łącząc ją z podkładką, a drzewo będzie lepiej owocować.

oprac. barb
źródła: Sekcja Dom i Ogród, poz. 11 i 12

 

Zobacz również:

Radiestezja w ogrodzie


Radiestezja w ogrodzie

Domowe środki ochrony roslin


Domowe środki ochrony roślin

Ziołowy ogródek


Zioła w ogródku