Promieniowanie geopatyczne w ogrodzie

Wiemy, że ludzie na ogół źle znoszą promieniowanie geopatyczne, w tym promieniowanie podziemnych cieków wodnych. Szczególnie wrażliwe na promieniowanie są dzieci. Ze zwierzętami bywa różnie: pies nie położy się w miejscu promieniowania, a kot wprost przeciwnie. Ale podziemne cieki wodne mają również wpływ na rośliny.

Zdarza się, że w ogrodzie czy na działce w niektórych miejscach lub nawet pasmach rośliny gorzej rosną, są wyraźnie słabsze, mimo że ziemia nie jest tam wcale gorsza. Często przyczyną takiego stany są strefy zadrażnień geopatycznych o silnym oddziaływaniu. I dotyczy to nie tylko warzyw czy krzewów, ale nawet drzew.

Nie wszystkie rośliny reagują negatywnie na promieniowanie cieków wodnych, niektórym to nie przeszkadza, a jeszcze inne na terenach silnie napromieniowanych bujniej rosną. Jakie to rośliny?

Rośliny źle znoszące promieniowanie geopatyczne

Drzewa
Jeśli w Twojej okolicy jest dużo dorodnych brzóz, lip, buków i wiązów, prawdopodobnie mieszkasz na terenie wolnym od zadrażnień geopatycznych. Również drzewa owocowe są wrażliwe na promieniowanie żył wodnych. Zdaniem radiestetów im szlachetniejsze odmiany, tym mniejsza odporność na promieniowanie geopatyczne. Morele, czereśnie, wiśnie, a zwłaszcza jabłonie, gdy zostaną posadzone nad ciekami – rosną i owocują słabiej od swoich sąsiadów. Stwierdza się karłowacenie drzew oraz występowanie pęknięć i rakowatych zgrubień.

Krzewy
Bardzo wrażliwe na promieniowanie są porzeczki i agrest. Krzewy te w strefach zadrażnień słabo rosną, w końcu maja i w czerwcu ich liście brązowieją, a potem opadają, tak że podczas dojrzewania owoców krzewy te nie mają prawie liści.

Warzywa
Często warzywa, wysiane w strefach promieniowania geopatycznego, chorują i gorzej rosną. Najbardziej wrażliwe na promieniowanie są ogórki i groch.

Rośliny doniczkowe
Większość ozdobnych roślin doniczkowych ustawionych w strefie zadrażnień geopatycznych, słabo rośnie i dość szybko schnie. Szczególnie silnie na promieniowanie reagują paprotki i dlatego możemy ich używać jako wskaźników zapromieniowania. W strefach silnych zadrażnień geopatycznych paprotki potrafią i w trzy tygodnie uschnąć, a na zakłóceniach małych wytrzymują do około pół roku. Po przestawieniu w miejsce wolne od radiacji odzyskują dobry wygląd i lepiej rosną.

Ale uwaga: Jeśli na naszej działce pewne gatunki roślin nie chcą rosnąć to nie musi to oznaczać, że występują tam zadrażnienia geopatyczne, może po prostu w tym miejscu gleba ma inny skład?

Rośliny lubiące promieniowanie cieków wodnych

Drzewa
Drzewa rosnące w lesie są odporniejsze od owocowych. W strefach zadrażnień najlepiej rośnie dąb, dość dobrze klony, jesiony i wierzby. Promieniowanie geopatyczne szczególnie umiłowały sobie dęby, które w takich strefach rosną wyjątkowo dorodnie.

Krzewy
Do krzewów dobrze rosnących w strefach zadrażnień należy bez lilak, bez czarny, głóg.

Warzywa
Lubią promieniowanie geopatyczne pomidory, dosyć dobrze je znoszą: rzodkiew, cebula, czosnek, szczypiorek, seler, fasola, rzepa i rabarbar.

Inne rośliny
Dobrze rosną na ciekach wodnych: owies, koniczyna, naparstnica, wilcza jagoda, powój, trybulka, jaskry, osty, pokrzywa, piołun, babka lancetowata i tasznik pospolity.

Dobre i złe promieniowanie roślin

Rośliny nie tylko są wrażliwe na promieniowanie geopatyczne, ale same także są źródłem promieniowania nieobojętnego dla człowieka.

Korzystnie promieniujące

Można przyjąć, że promieniowanie wszystkich drzew i krzewów iglastych jest bardzo korzystne dla ludzi i zwierząt hodowlanych. Wiele drzew i krzewów liściastych ma podobne właściwości.

Najkorzystniejszym promieniowaniem wyróżniają się modrzew i jałowiec, następnie czeremcha , lipa, brzoza, kasztan, sosna, świerk, jodła, bez czarny, a także paproć, geranium, agawa i aloes. Rośliny te jonizują powietrze ujemnie, stwarzając korzystny dla człowieka i zwierząt hodowlanych mikroklimat.

Niekorzystnie promieniujące

Niekorzystnie, bo dodatnio, jonizują powietrze: topole, dęby i olchy oraz asparagus, palma daktylowa, róża chińska, oleander, fikus, większość kaktusów, prymulka, fiołki alpejskie, niektóre rośliny pnące.

A więc dobierając odpowiednio rośliny w naszym otoczeniu, możemy sobie stworzyć korzystniejsze warunki życia.

oprac. bajar
na podstawie: Sekcja Dom i Ogród, poz. 10

 

Zobacz również:

piękny trawnik małym kosztem


Trawnik dla leniwych

Domowe środki ochrony roslin


Domowe środki ochrony roślin

Ziołowy ogródek


Zioła w ogródku