Spis treści

Trawnik dla leniwych

Trudno wyobrazić sobie ogród, a już na pewno działkę rekreacyjną, bez trawnika. Od wielu pokoleń trawnik jest centralnym punktem większości ogrodów. Tu w lecie odpoczywamy i przyjmujemy gości.

Piękny trawnik oznacza jednak spędzanie każdej wolnej chwili na jego pielęgnacji. Nie musisz jednak z tego powodu rezygnować z trawnika całkowicie. Wybierz łatwy w utrzymaniu trawnik użytkowy.

Oto nasze wskazówki jak o niego dbać, by przy jak najmniejszym nakładzie pracy, był na tyle atrakcyjny, by przyjemnie było na niego patrzeć i stąpać po nim boso.

Zadbaj o łatwe koszenie

Pojedyncze rośliny czy meble umieszczone na trawniku, jego nieregularne kształty sprawią, że koszenie zajmie znacznie więcej czasu. A więc

  • Zgrupuj rośliny. Unikaj porozrzucanych po całym trawniku pojedynczych drzew, krzewów i rabat. Zgrupuj je w jednym miejscu. Rabaty kwiatowe umieszczaj na obrzeżach trawnika a nie na środku jako wyspę.

  • Obły kształt. Zadbaj o to, by trawnik miał w miarę obły kształt bez załamań i kątów, utrudniających koszenie.

  • Krawędzie wolne od trawy. Miejsca graniczące ze ścianą, pniami drzew, rabatami wyłóż kostką brukową, kamieniami lub zostaw wolną przestrzeń wypełnioną np. żwirem.

  • Meble poza trawnikiem. Elementy małej architektury typu ławki, donice, poidełka dla ptaków umieść poza obrębem trawnika.

 

Zobacz również:

Radiestezja w ogrodzie


Radiestezja w ogrodzie

Ziołowy ogródek


Zioła w ogródku

księżyc i ogród


Ogród z księżycem w tle