Domowe sposoby ochrony roślin

Nawet rośliny uprawiane w idealnych warunkach mogą zachorować. Stosować można różną terapię leczniczą; od łagodnej domowej po twardą chemię. Uprawiając własny ogród, chcemy by służył nam jak najlepiej. Dlatego zachęcamy do rezygnacji z chemicznych środków ochrony i poeksperymentowania z ekologicznymi ziołowymi środkami, zwiększającymi odporność roślin. Zioła leczą nie tylko nas samych, ale również przyczyniają się do zdrowia innych roślin.

Do najbardziej znanych ziół używanych w ochronie roślin i do ich nawożenia w ogrodzie ekologicznym należą: pokrzywa, skrzyp i żywokost, wrotycz i piołun. Używamy też hyzopu, majeranku, mięty i rumianku oraz liści bzu czarnego i oczywiście czosnku, cebuli i chrzanu.

Jak przygotować ziołowy środek ochrony roślin?

W ochronie roślin stosuje się zimne wyciągi wodne, napary, wywary i gnojówki. Jako naczynia używamy beczki, wiadra lub kadzi.

Zimny wyciąg wodny

Z reguły 1 kg zielonej masy pędów i liści, pociętych na ok. 15 cm kawałki, zalewamy 10 l zimnej wody, najlepiej deszczówki. Po 12-24 godzinach wyciąg jest gotowy. Opryskuje się nim rośliny bez rozcieńczania.

Napar z ziół

Otrzymujemy go przez zalanie świeżych lub suszonych ziół wrzącą wodą. Po godzinie odcedzamy i możemy stosować. Napary ziołowe służą głównie do wzmocnienia roślin. Ten sam efekt możemy uzyskać jeśli resztki po przygotowaniu domowej herbatki ziołowej zalejemy powtórnie wrzącą wodą i po kilku godzinach podlejemy tym naparem rośliny uprawiane w mieszkaniu.

Wywary ziołowe

Przygotowuje się ze świeżych lub suszonych ziół, które moczy się w wodzie przez 24 godziny a następnie gotuje przez 20 minut na małym ogniu pod przykryciem, studzi i cedzi przed użyciem.

Gnojówka

Pocięte świeże rośliny umieścić w starym pojemniku i zalać wodą. Pozostawić na 3-4 tygodnie, mieszając co 3 dni. Gotową gnojówkę cedzimy przez sito i przed użyciem rozcieńczamy wodą w stosunku 1:10. Aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu – dodaje sie podczas każdego mieszania garść mączki skalnej.

Uwaga: Resztki ziół, również po fermentacji, można użyć do ściółkowania gleby lub dodać do kompostu. Przez namoczenie w gnojówce lub wyciągu z ziół wzmacnia się papier lub tekturę, które – użyte do obłożenia pryzmy kompostowej – zmniejszają zanieczyszczenie środowiska.

Przepisy na najczęściej stosowane środki

Na mszyce i inne owady ssące

Kwasja
Z 20 g wiórów drewna przygotowujemy wywar, dodajemy łyżeczkę szarego mydła. Stosujemy bez rozcieńczania.
Pokrzywa
Zimnym, nie rozcieńczonym wyciągiem z 100-200 g świeżego ziela pryskamy wielokrotnie kolonie mszyc. Działa mniej skutecznie niż kwasja.
Rumianek
Przygotowujemy wywar z 30 g świeżego lub 2 łyżek suszonego ziela i nie rozcieńczonym opryskujemy owady ssące. Można przygotować łącznie ze skrzypem i wówczas działa również zapobiegawczo przeciw chorobom grzybowym.
Rabarbar
Wywarem z 200 g świeżych liści pryskamy wielokrotnie mszyce na wiśniach lub fasoli.

Na inne szkodniki

Czosnek
Nie rozcieńczoną gnojówką z 50 g świeżego czosnku z liśćmi lub samych ząbków polewać młoda marchew. Chroni przed składaniem jaj przez połyśnicę marchwiankę.
Cebula
Gnojówkę z 50 g liści, pędu i/lub łusek rozcieńczyć w stosunku 1:10 i polewać młodą marchew. Po deszczu zabieg powtórzyć. Chroni przed połyśnicą marchwianką.
Rabarbar
Napar stosować przeciwko wgryzce szczypiorce na czosnku. Zabieg powtarzać.
Piołun
Napar z 30 g świeżych lub 2 łyżek suszonych wierzchołków kwitnących pędów rozcieńczyć w stosunku 1:2. Stosować jesienią i wiosną na pędy z pąkami przeciw przędziorkom na jeżynach i truskawkach.
Mączka krzemionkowa
Opylać rośliny drobnoziarnistą krzemionką przeciw młodym larwom stonki ziemniaczanej i innym owadom. Nie wdychać pyłu!
Bez czarny
Słabo rozcieńczoną gnojówkę ze 100 g świeżych liści wlewać do nor myszy polnych.

Choroby grzybowe i wirusowe

Skrzyp polny
Wywar ze 150 g świeżych roślin (bez korzeni) lub 20 g suszonych rozcieńczyć wodą w stosunku 1:5. Opryskiwać rośliny wrażliwe na choroby grzybowe podczas słonecznej pogody, regularnie co 2 tygodnie, od wiosny do późnego lata. Gdy wystąpią symptomy choroby, opryskiwać rośliny codziennie przez 3-4 dni. Skrzyp chroni rośliny przed wszelkiego rodzaju infekcjami.
Czosnek
Naparem z 50 g świeżego czosnku z liśćmi lub samych ząbków opryskiwać od wiosny do późnego lata rośliny wrażliwe na mączniaka. Działanie podobne jak skrzypu.
Chrzan
Nie rozcieńczonym naparem z 250 g świeżych liści opryskiwać drzewa pestkowe (wiśnie, morele) w okresie kwitnienia, zwłaszcza te, które w poprzednim roku były silnie opanowane przez moniliozę wierzchołków pędów.

Środek do smarowania pni

Wodna mieszanina bentonitu lub naturalnej gliny z wapnem, ewentualnie z dodatkiem krowieńca i skrzypu. Smarować jesienią uprzednio oczyszczone pnie i gałęzie drzew owocowych. Pielęgnuje korę, przeciwdziała uszkodzeniom mrozowym oraz zwalcza zimujące owady i roztocza.

Zachęcamy Was do eksperymentowania z własnymi przepisami, stosowania słabszych i silniejszych stężeń, stosowania zabiegów jednorazowych lub kilkakrotnych, używania ziół suszonych lub świeżych. Z czasem dorobicie się własnych, sprawdzonych przepisów.

oprac. barb
źródła: Sekcja Zdrowie, poz. 20, Sekcja Dom i Ogród, poz. 7

 

Zobacz również:

Zioła przyprawowe w ogródku


Przyprawy w ogrodzie

piękny trawnik małym kosztem


Trawnik dla leniwych

Ściółkowanie


Jak uniknąć pielenia