Ziołowe ogródki

Ogródki ziołoweZioła stają się coraz bardziej popularne. Używamy ich do leczenia oraz jako przyprawy w kuchni. Jednak suszone zioła tracą wiele ze swojego aromatu i leczniczych właściwości. Herbata ze świeżych liści melisy czy mięty to nie to samo co miętowy czy melisowy fix z torebki.

Zachęcamy więc tych, którzy mają takie możliwości, do zakładania ziołowych rabat we własnym ogródku. Rabata z odpowiednio dobranymi ziołami będzie prawdziwą ozdobą ogrodu, a odpoczynek w pobliżu pachnących ziół to sama przyjemność.

Od czego zacząć?

Aby uniknąć rozczarowań, przy zakładaniu ogródka ziołowego należy przestrzegać następujących zasad:

  1. Wybrać słoneczne stanowisko. Większość używanych przez nas ziół to rośliny śródziemnomorskie. Od tego ile będą miały słońca zależy ich aromat oraz właściwości lecznicze i przyprawowe.

  2. Wybrać miejsce w pobliżu domu. Zioła powinny być zawsze „pod ręką”, więc ogródek zielny zakładamy blisko domu aby można było do niego szybko dotrzeć suchą nogą. Utwardzone dróżki lub płyty powinny umożliwić zbiór ziół bez względu na pogodę.

  3. Zapewnić dostęp do wody. Większość ziół to rośliny śródziemnomorskie, dosyć dobrze znoszące suche stanowiska, ale nawet one nie wytrzymają długotrwałych okresów suszy. A nasze rodzime gatunki wolą raczej wilgotną glebę. Idealnym rozwiązaniem jest podlewanie ich deszczówką, o ile mamy możliwość jej zbierania. Innym rozwiązaniem jest stworzenie małego oczka wodnego w pobliżu rabaty ziołowej, które dostarczy potrzebnej wilgoci w części rabaty sąsiadującej z nim.

Spirala zielna

Idealnym rozwiązaniem do małych ogrodów jest spirala zielna. Na małej powierzchni można bowiem zadowolić wymagania różnych roślin, od tych lubiących suche stanowiska po rośliny wilgociolubne.

Do jej założenia potrzebne jest słoneczne miejsce w kształcie koła o średnicy ok. 2-3 m. Pośrodku wytyczonej powierzchni buduje się z kamieni murek wysokości 0,50-0,70 m, pełniący rolę magazynu ciepła i drenażu. Wypełniamy go raczej ubogą ziemią ogrodową i dobudowujemy spiralę np. z kamieni polnych. W części południowej kończy się ona strefą bagienną i małym oczkiem wodnym. Zamiast zakładać foliowe oczko o średnicy co najmniej 75 cm możemy wkopać w tym miejscu naczynie tej wielkości, tak by widoczna była tylko wypełniająca je woda. Środkową i dolną część spirali można użyźnić, dodając kompostu.

Obsadzając spiralę umieszczamy pośrodku wysokie gatunki, na stronie północnej – znoszące półcień (trybula, kminek, lubczyk), w strefie wilgotnej – różne mięty, rukiew wodną i szczaw. W szparkach murka dobrze rosną cząber i rozchodnik ościsty.

Jakie rośliny

Rośliny wieloletnie z rozsady

Gatunek Liczba roślin Stanowisko
Cząber górski 4 1
Bylica boże drzewko 2 2
Estragon 3 2
Lawenda 2 1
Lubczyk 1 4
Lebiodka (oregano) 3 1
Mięta pieprzowa 10 3/4
Rozmaryn 4 1
Szałwia 3 1
Tymianek 3 1
Hyzop 3 2/3
Melisa lekarska 2 2/3

Rośliny jedno- i dwuletnie z siewu

Gatunek Powierzchnia w m2 Stanowisko
Bazylia 0,50 2
Koper ogrodowy 0,50 3
Trybula ogrodowa 0,25 4
Kolendra siewna 0,25 2/3
Majeranek 0,25 2/3
Pietruszka 0,50 4

 

Legenda - Stanowiska:
1 – stanowisko najwyżej położone w spirali, słoneczne, suche i ubogie w składniki pokarmowe,
2 – strefa środkowa z coraz większą zawartością próchnicy,
3 – najniższa strefa w pobliżu oczka, żyzna, ciepła i wilgotna,
4 – otoczenie spirali, wilgotne i żyzne; część północna dla roślin znoszących półcień, część południowa bardziej nasłoneczniona.

oprac. bajar,
źródła: Sekcja Zdrowie, poz. 20, Sekcja Dom, poz. 6

 

Zobacz również:

Zioła przyprawowe w ogródku


Przyprawy w ogrodzie

Własne leki ziołowe


Własne leki ziołowe

Zioła lecznicze


Zioła dla zdrowia