Jesienne porządki w ogrodzie

Schyłek lata to najlepszy czas, by pomyśleć o jesiennych porządkach w naszych przydomowych ogródkach. Jest kilka ważnych punktów na liście spraw do załatwienia, aby spokojnie cieszyć się pięknym ogrodem i tarasem w kolejnym sezonie. Prace te dotyczą nie tylko roślin czy trawnika, lecz także otoczenia domu. Grunt to dobry plan i narzędzia, które ułatwią wykonanie zadania. 

Idealny balkon

Trudno wyobrazić sobie piękny balkon czy taras bez kwiatów i innych roślin. Zieleń na balkonie tworzy odpowiedni klimat do odpoczynku i miłego spędzenia czasu.  Ale balkonowy ogródek to nie tylko kwiaty. Można w nim uprawiać również zioła i różne jadalne rośliny. Zobacz jakie i jakie narzędzia będą przydatne do balkonowej uprawy.

Ogród zimąRośliny za oknem relaksują i cieszą oko, a przydomowe ogrody są świetnym miejscem rodzinnych zabaw oraz aktywnego wypoczynku. Zimą, wbrew pozorom, nie musimy z tego rezygnować. Systematyczna pielęgnacja i sadzenie roślin zimozielonych to doskonałe rozwiązania jeżeli chcemy, by nasz ogród był piękny 365 dni w roku.

Naturalne sposoby zwalczania szkodników w ogrodzie

Nie wystarczy wysiać, posadzić i nawozić rośliny w naszym ogrodzie. Trzeba je jeszcze chronić przed licznymi wrogami, mogącymi obniżyć plon, pogorszyć jego jakość i przynieść mnóstwo frustracji. Nie musimy jednak stosować chemicznych środków, nie pozostających bez wpływu na nasze zdrowie.

Wiosna na balkonie

Posiadanie ogrodów to przywilej ludzi mieszkających na obrzeżach miast i na wsiach. Mieszkańcom miast pozostaje cieszyć się ich namiastką, czyli balkonami. Chcesz ożywić swój balkon i wprowadzić do niego wiosenny nastrój? Przedstawiamy kilka prostych kroków, które sprawią, że balkon rozkwitnie.

prognozy-pogody-sxc.hu 1428882Nasi przodkowie bacznie obserwowali wiatr, wygląd nieba, Księżyc i Słońce i na podstawie zmian ich wyglądu przepowiadali zmianę pogody.  Również zachowanie zwierząt i ptaków służyło im do prognozowania pogody.Pobawmy się więc w ludowych meteorologów.

podlewanie-sxc.hu 1054356Regularne dostarczanie wody roślinom jest niezbędne dla ich rozwoju. Ale nie zawsze robimy to prawidłowo. Jak podlewać rośliny, by dostarczyć im odpowiednią ilość wody ale nie przedobrzyć? Kiedy podlewać? Na jakie rośliny zwrócić szczególną uwagę?

prognoza-pogody-photoxpress_1616584Zatraciliśmy już zdolność naszych przodków do przewidywania pogody na podstawie obserwacji natury. Ale warto to nadrobić. Nauczmy się słuchać natury i interpretować symptomy świadczące o zbliżającej się zmianie pogody.

kwietny-zegar-photoxpress_975495Nasi przodkowie nie mieli zegarów, a o porze dnia informowały ich kwiaty roślin. A to dlatego, że  każda roślina ma swój własny cykl otwieranie i zamykanie się kwiatów w zależności od położenia słońca. Jak utworzyć własny zegar kwiatowy?

Księżyc i uprawa ogroduKsiężyc ma bardzo duży wpływ na życie na Ziemi. W większości przypadków jednak nauka nie jest jeszcze w stanie wyjaśnić mechanizmu tych oddziaływań. Ale ludzie związani swoją pracą z przyrodą od dawien dawna ustalali terminy prac w zależności od faz i położenia Księżyca.

Konserwacja mebli ogrodowychMeble ogrodowe, pod wpływem słońca, deszczu i wiatru niszczeją i tracą atrakcyjny wygląd. Poza tym, w miare używania brudzą się i wymagają czyszczenia. Oto jak należy je konserwować, by zachowały oryginalne piękno.

Ptaki w ogrodziePtaki odgrywają ważną rolę w ograniczaniu szkodliwych owadów – zjadają dorosłe chrząszcze, motyle, muchówki. Wyszukują również jaja i larwy owadów w kryjówkach w glebie i korze drzew. Dlatego należy stwarzać im jak najlepsze miejsca bytowania.

Ludowe prognozyGdy nie było jeszcze instytutów meteorologicznych ludzie obserwowali bacznie naturę i z wyglądu nieba, roślin, zachowania zwierząt i ptaków wnioskowali jaka będzie pogoda w nadchodzących dniach i miesiącach. Sięgnijmy do tych obserwacji.

Ogród w zgodzie z księżycemNikt chyba nie ma wątpliwości, że księżyc wpływa na życie na Ziemi. Najlepszym tego przykładem są przypływy i odpływy wód. Ale istnieje też wiele bardziej subtelnych reakcji przyrody na siłę oddziaływania księżyca.

Radiestezja w ogrodzieWiemy, że ludzie na ogół źle znoszą promieniowanie podziemnych cieków wodnych. Ze zwierzętami bywa różnie: pies nie położy się w miejscu promieniowania, a kot wprost przeciwnie. Ale podziemne cieki wodne mają również wpływ na rośliny.

Zachowaj aromat ziółOlejki eteryczne zawarte w ziołach dają im nie tylko kuszący aromat, ale mają lecznicze właściwości. Niezbędne jest więc takie suszenie zebranych ziół, by zachować jak najwięcej tych olejków w suszu.

Ściółkowanie glebyChwasty to zmora ogrodników. Możemy jednak łatwo wyeliminować konieczność pielenia, stosując ściółkowanie. Nie tylko unikniemy pielenia, ale także poprawimy strukturę gleby i wzbogacimy ją o cenne składniki. Ściółkując glebę nie musimy kopać, pleć, podlewać czy wysiewać rośliny okrywowe.

Trawnik dla leniwychPiękny trawnik wymaga ogromu pracy. Nie musisz jednak z tego powodu rezygnować z trawnika całkowicie. Wybierz łatwy w utrzymaniu trawnik użytkowy. Podpowiemy ci jak o niego dbać, by był atrakcyjny przy jak najmniejszym nakładzie pracy.