Ogród zimąRośliny za oknem relaksują i cieszą oko, a przydomowe ogrody są świetnym miejscem rodzinnych zabaw oraz aktywnego wypoczynku. Zimą, wbrew pozorom, nie musimy z tego rezygnować. Systematyczna pielęgnacja i sadzenie roślin zimozielonych to doskonałe rozwiązania jeżeli chcemy, by nasz ogród był piękny 365 dni w roku.

Naturalne sposoby zwalczania szkodników w ogrodzie

Nie wystarczy wysiać, posadzić i nawozić rośliny w naszym ogrodzie. Trzeba je jeszcze chronić przed licznymi wrogami, mogącymi obniżyć plon, pogorszyć jego jakość i przynieść mnóstwo frustracji. Nie musimy jednak stosować chemicznych środków, nie pozostających bez wpływu na nasze zdrowie.

Wiosna na balkonie

Posiadanie ogrodów to przywilej ludzi mieszkających na obrzeżach miast i na wsiach. Mieszkańcom miast pozostaje cieszyć się ich namiastką, czyli balkonami. Chcesz ożywić swój balkon i wprowadzić do niego wiosenny nastrój? Przedstawiamy kilka prostych kroków, które sprawią, że balkon rozkwitnie.

prognozy-pogody-sxc.hu 1428882Nasi przodkowie bacznie obserwowali wiatr, wygląd nieba, Księżyc i Słońce i na podstawie zmian ich wyglądu przepowiadali zmianę pogody.  Również zachowanie zwierząt i ptaków służyło im do prognozowania pogody.Pobawmy się więc w ludowych meteorologów.

podlewanie-sxc.hu 1054356Regularne dostarczanie wody roślinom jest niezbędne dla ich rozwoju. Ale nie zawsze robimy to prawidłowo. Jak podlewać rośliny, by dostarczyć im odpowiednią ilość wody ale nie przedobrzyć? Kiedy podlewać? Na jakie rośliny zwrócić szczególną uwagę?

prognoza-pogody-photoxpress_1616584Zatraciliśmy już zdolność naszych przodków do przewidywania pogody na podstawie obserwacji natury. Ale warto to nadrobić. Nauczmy się słuchać natury i interpretować symptomy świadczące o zbliżającej się zmianie pogody.

kwietny-zegar-photoxpress_975495Nasi przodkowie nie mieli zegarów, a o porze dnia informowały ich kwiaty roślin. A to dlatego, że  każda roślina ma swój własny cykl otwieranie i zamykanie się kwiatów w zależności od położenia słońca. Jak utworzyć własny zegar kwiatowy?

Księżyc i uprawa ogroduKsiężyc ma bardzo duży wpływ na życie na Ziemi. W większości przypadków jednak nauka nie jest jeszcze w stanie wyjaśnić mechanizmu tych oddziaływań. Ale ludzie związani swoją pracą z przyrodą od dawien dawna ustalali terminy prac w zależności od faz i położenia Księżyca.

Konserwacja mebli ogrodowychMeble ogrodowe, pod wpływem słońca, deszczu i wiatru niszczeją i tracą atrakcyjny wygląd. Poza tym, w miare używania brudzą się i wymagają czyszczenia. Oto jak należy je konserwować, by zachowały oryginalne piękno.

Ptaki w ogrodziePtaki odgrywają ważną rolę w ograniczaniu szkodliwych owadów – zjadają dorosłe chrząszcze, motyle, muchówki. Wyszukują również jaja i larwy owadów w kryjówkach w glebie i korze drzew. Dlatego należy stwarzać im jak najlepsze miejsca bytowania.

Ludowe prognozyGdy nie było jeszcze instytutów meteorologicznych ludzie obserwowali bacznie naturę i z wyglądu nieba, roślin, zachowania zwierząt i ptaków wnioskowali jaka będzie pogoda w nadchodzących dniach i miesiącach. Sięgnijmy do tych obserwacji.

Ogród w zgodzie z księżycemNikt chyba nie ma wątpliwości, że księżyc wpływa na życie na Ziemi. Najlepszym tego przykładem są przypływy i odpływy wód. Ale istnieje też wiele bardziej subtelnych reakcji przyrody na siłę oddziaływania księżyca.