Kobieco, modnie... i ekologicznie

Ekologia staje się coraz modniejsza, a moda coraz bardziej ekologiczna. Może dlatego to właśnie kobiety przykładają większą wagę do ochrony środowiska... Lansowane na całym świecie proekologiczne trendy coraz bardziej wpływają na nasze codzienne życie.

W wielu sklepach ekspedienci nie rozdają już plastikowych reklamówek. Proponują za to wielorazowe torby ekologiczne lub biodegradowalne siatki. Płócienne torby czy tzw. Green Bag mają wiele zalet – wygodnie zawieszone na ramieniu są oryginalnym dodatkiem do każdego stroju. Niezależnie od tego, czy wybierzemy torbę ekologiczną z najnowszej kolekcji światowej sławy projektantki takiej jak Stella McCartney, czy kupimy ją w jednym z wielu polskich sklepów odzieżowych, zadbamy nie tylko o środowisko naturalne, ale również wykażemy się znajomością obowiązujących trendów. Najwyższa pora wcielić w życie zasadę, że elegancka kobieta nie chodzi z reklamówką. Najmodniejsze szpilki, płaszcz z najnowszej kolekcji i plastikowy worek? To po prostu do siebie nie pasuje!

Jeżeli jednak nie da się uniknąć skorzystania z jednorazówki, można ją później schować do kieszeni lub torebki i wykorzystać przy następnej okazji, a kiedy się podrze wrzucić do pojemnika przeznaczonego na plastik. Jeśli tam nie trafi, będzie rozkładać się przez około 300 lat, w trakcie których będzie systematycznie zanieczyszczać środowisko lub przyczyni się do śmierci zwierząt, które myląc białe worki z pożywieniem, najzwyczajniej w świecie, je zjadają.

Ekologia może być nie tylko modna, ale i zdrowa. Wystarczy zamienić samochód na komunikację publiczną i potraktować codzienny dojazd do pracy jako poranną gimnastykę - szybki spacer na przystanek i ćwiczenia w utrzymaniu równowagi w autobusie. Poprawi to krążenie i pozwoli spalić zbędne kalorie – 15 minut marszu to utrata prawie 100 kalorii, podczas gdy 30 minut prowadzenia samochodu to zużycie niecałych 50. Co więcej, w tym samym czasie silnik zmienia w spaliny tlen, który wystarczyłby do oddychania dla 800 osób! Dodatkowe korzyści to brak stresu związanego ze staniem w korku i liczeniem pieniędzy wydanych na benzynę oraz zyskanie czasu na przejrzenie prasy czy lekturę ulubionej książki. Niektórzy pracodawcy sami propagują ekologiczne postawy wśród swoich pracowników, np. ofiarując im rower, w celu zachęcenia do alternatywnych metod poruszania się.

Jak często jednak wybieramy ekologię zamiast własnej wygody? Według badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Środowiska przez IQS and QUANT na grupie 1000 osób, kobiety częściej deklarują postawy ekologiczne niż mężczyźni. Na osiem spośród jedenastu pytań dotyczących metod ochrony środowiska, odpowiedzi potwierdzającej jej stosowanie udzieliło więcej kobiet niż mężczyzn. Co ciekawe, dwunastą opcję Nic nie robię, nie wiem wybrało aż 8% panów i zaledwie 5% pań. Kobiety częściej segregują śmieci, oszczędzają energię i wodę, a nawet ograniczają zużycie kosmetyków. Panowie za to częściej sadzą drzewa, korzystają z transportu publicznego i rezygnują z jazdy samochodem. Ostatnia kwestia niekoniecznie przemawia jednak na korzyść silnej płci – panów za kierownicą jest po prostu proporcjonalnie więcej.

Ankieterzy badali też poziom wiedzy na temat zmian klimatu. Za główną przyczynę postępujących zmian klimatycznych respondenci najczęściej uważają działalność człowieka powodującą zwiększoną emisję gazów cieplarnianych (52%). Opinię tę potwierdza IV Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), z którego wynika, że wzrost temperatury na Ziemi w 80% spowodowany jest właśnie działalnością ludzką. Kolejne wskazania dotyczyły zanieczyszczonego środowiska (12%) i używania przez człowieka kosmetyków i środków chemicznych (12%). Zdaniem 11% ankietowanych jest to naturalny, niezależny od działań ludzi proces.

Badanie stanu świadomości społecznej na temat zmian klimatu jest jednym z elementów polityki edukacyjnej prowadzonej przez Ministerstwo Środowiska w ramach przygotowań do szczytu klimatycznego (COP 14 – XIV Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu), który odbędzie się w Poznaniu w dniach 1–12 grudnia br.


COP 14 (Conference of the Parties – COP) 14 Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) wraz z 4 Sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto) odbędzie się 1 – 12 grudnia 2008 r. w Poznaniu. Organizatorem Konferencji jest Sekretariat Konwencji Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu (UNFCCC, www.unfccc.int), gospodarzem - Rząd RP, a koordynatorem przygotowań z ramienia Rządu - Ministerstwo Środowiska RP, Zespół COP 14 odpowiedzialny jest za działania organizacyjne, promocyjne i współpracę z mediami. Zespół ds. merytorycznych COP 14 wspiera Prezydenta COP w zakresie przygotowań merytorycznych.

 

Zobacz również:

Ekologiczne ubranka dla dzieci


AraVore Babies, czyli skrawek nieba

Czyszczenie bez chemii


Czyszczenie bez chemii

Naturalnie kolorowa bawełna


Naturalnie kolorowa bawełna