Słomiany dom przetrzyma nawet huragan

Słoma jest wytrzymałym materiałem budowlanym. Dowiedli tego naukowcy z brytyjskiego University of Bath, testujący zachowanie podczas huragan domu, w którym jako materiał konstrukcyjny wykorzystano sprasowaną słomę. O pracach nad tym ekologicznym budynkiem informuje uczelnia.

Dwupoziomowy dom BaleHaus zbudowano z prefabrykowanych paneli wypełnionych sprasowaną słomą. Powstał on w ramach projektu badawczego, którego celem jest ocena możliwości wykorzystania słomy jako trwałego budulca. Zespół badawczy prof. Pete Walkera, dyrektora Centrum Innowacyjnych Materiałów Konstrukcyjnych na University of Bath, obserwuje dom pod kątem właściwości cieplnych i związanych z kumulacją wilgoci od końca 2009 r.

Badania wytrzymałości paneli budujących poszczególne ściany prowadzono już wcześniej. Teraz jednak pierwszy raz wypróbowano w ten sposób wytrzymałość całej konstrukcji. Naukowcy sprawdzali, czy dom wytrzyma uderzenia wiatrów wiejących z prędkością do 120 metrów na godzinę. Podmuchy symulowano wykorzystując dźwignie hydrauliczne, napierające na ściany z siłą przekraczającą cztery tony, co odpowiada dynamicznej sile huraganu. W czasie testów, pod naporem największej siły, ściany ustępowały nie więcej niż na cztery milimetry. Takie odkształcenie przewidziano w projekcie i mieści się ono w granicach technicznych parametrów budynku.

Dane z tych eksperymentów posłużą do opracowania komputerowego modelu słomianego domu. Model pozwoli symulować zachowanie podczas wichury budynku podobnego, ale trzypoziomowego lub jeszcze wyższego.

Twórcy systemu zwracają uwagę, że jest on bardzo ekologiczny. "Słoma jest materiałem budowlanym przyjaznym dla środowiska. Jest to surowiec odnawialny i pozwala zagospodarować produkty uboczne pochodzące z rolnictwa" - zwraca uwagę Walker.

Dzięki znakomitym właściwościom izolacyjnym paneli, słomiany dom jest bardzo ciepły. Rachunki za jego ogrzewanie mogą być nawet o 85 proc. niższe niż podobnego domu tradycyjnego, a związane z tym emisje dwutlenku węgla - o 60 proc.

źródło: PAP - Nauka w Polsce

 

Zobacz również:

Zanieczyszczone powietrze grozi udarem


Zanieczyszczone powietrze a udary

Nie ocieplaj klimatu


Nie ocieplaj klimatu

Ekologiczne porządki


Szybko i ekologicznie