ekologiczna-tkanina-alergicyEkologiczne produkty to nie tylko moda. Obecnie nawet w tkaninach można odnaleźć substancje silnie szkodzące zdrowiu, zatem wybieranie bezpiecznych produktów staje się niemal koniecznością. Alergeny zawarte w materiałach uwalniają się stopniowo, powodując wysypki czy egzemy.

toksyczne-substancje-photoxpress_18844674Środowisko fizyczne, w którym człowiek żyje ma istotny wpływ na jego zdrowie. Niestety, w miarę rozwoju cywilizacji nasze środowisko jest coraz bardziej zanieczyszczone. Jakie szkodliwe substancje są najczęstsze i jak szkodzą zdrowiu?

ekologia-truskawki-sxc.hu_1285880Organiczne uprawy opłacają się. Nawet pszczoły wiedzą co dobre, bo wolą zapylać ekologiczne truskawki niż te uprawiane na nawozach i opryskiwane pestycydami. O odkryciu szwedzkich naukowców pisze pismo "PLoS ONE".

udar-srodowisko-m-photoxpress_20230261Zanieczyszczenie powietrza, nawet na poziomie uznawanym za bezpieczny, zwiększa ryzyko udaru niedokrwiennego mózgu o 34 proc. - twierdzą amerykańscy naukowcy, których wnioski ukazały się w piśmie "Archives of Internal Medicine".

biodiesel-zmywak-sxc.hu_867394Portugalscy uczeni opracowali formułę produkcji biodiesla z tłuszczu pochodzącego z mycia naczyń. Nowe urządzenie skierowane będzie zarówno dla lokali zbiorowego gastronomicznych, jak i klientów indywidualnych.

mieso-ekologia-sxc.hu_1250890Chcesz chronić środowisko? Ogranicz spożycie mięsa - australijscy naukowcy pokazują, jak wielkie są ekologiczne korzyści z zastąpienia większości posiłków mięsnych - warzywami. Przestawienie się na żywność organiczną nie daje aż takich efektów.

insektycydy-szkodniki-photoxpress_5569426Rolnicy stosujący na swoich polach insektycydy przeciwko mszycom osiągają jedynie krótkotrwały efekt. Szybko okazuje się, że ich uprawy atakuje jeszcze więcej szkodników, niż na polach, których nie poddaje się opryskom.

eko-dom-photoxpressBudowanie domów energooszczędnych staje się coraz popularniejsze. Takie domy pozwalają nie tylko chronić środowisko, ale także ogromnie zmniejszyć zużycie energii, co przy jej rosnących cenach może dać wielkie oszczędności finansowe.

drzewa-dziuple-sxc.hu_1343847Stare drzewa wymagają ochrony nie tylko jako wartość sama w sobie, ale również jako miejsce życia ponad tysiąca różnych gatunków ptaków i ssaków, które znajdują w ich dziuplach schronienie. Niestety, często chroni się młode drzewa a wycina starsze.

pestycydy-noworodki-photoxpress_4523008Ekspozycja na nawet umiarkowane działanie pewnych rodzajów pestycydów w okresie ciąży może wpłynąć na wagę urodzeniową dziecka oraz jego wzrost - alarmują naukowcy. Informację o badaniach publikuje pismo "Pediatrics".

kadm-sxc.hu_669383Kadm to niezwykle toksyczny pierwiastek. A niemal każdy z nas, normalnie funkcjonując, nieświadomie wprowadza do organizmu dawkę kadmu, która albo przekracza lub jest bliska maksymalnej dobowej dawce. Nowe przepisy ograniczają to ryzyko.

niebezpieczne diody ledW diodach oświetleniowych LED uznawanych do tej pory za przyjazne użytkownikom i środowisku znaleziono dużą ilość substancji niebezpiecznych jak ołów, arsen, miedź i nikiel. Informuje o tym portal University of California (UCI).

insektycydy groźne dla dzieciPermetryna zawarta w powszechnie stosowanych domowych środkach owadobójczych jest dla dziecięcego mózgu równie groźna jak ołów, powodując opóźnienie rozwoju. Dowodzą tego najnowsze badania amerykańskie.

Organic - magazyn ekologicznyJak żyć w zgodzie z naturą, na czym polega ekologiczne rodzicielstwo, czym jest odpowiedzialna konsumpcja – to tylko jedne z niewielu pytań, które zadaje sobie miłośnik ekologicznego stylu życia, a o czym przeczyta w magazynie „Organic”.

Nietoperze na komaryDomki dla nietoperzy, wieszane na tarasach i w ogrodach, to najskuteczniejsza a przy tym ekologiczna broń w walce z plagą komarów. Nietoperz zjada ich w ciągu nocy około 2 tysięcy. Nic dziwnego, że domki dla nietoperzy stały się bardzo popularne.

Słomiany domSłoma jest wytrzymałym materiałem budowlanym. Dowiedli tego naukowcy z brytyjskiego University of Bath, testujący zachowanie podczas huragan domu, w którym jako materiał konstrukcyjny wykorzystano sprasowaną słomę. Dom taki jest i wytrzymały i ciepły.

Akcja ekologicznaOddając do recyklingu puste kartridże po tuszu czy zużyty telefon komórkowy, oprócz tego że wspieramy ochronę środowiska naturalnego, możemy pomagać dzieciom z krajów rozwijających się. Zobacz jak to zrobić.

Pieluszki wielokrotnePieluszki wielorazowe to zdrowa i przyjazna środowisku alternatywa dla jednorazówek. Niestety często kojarzą się ze stertą tetry do prania i prasowania. Ale są już nowoczesne pieluszki wielokrotnego użytku, łączące w sobie najlepsze cechy jednorazówek i wielorazówek!